Shipman’s Triple Sparks Seabury Hall Girls’ Victory
By Rodney S. Yap
And now for a word about Ava Shipman, Seabury Hall’s answer for the departure of the state’s most formidable running duo in the history of Hawaii track and field.
On Saturday, the sophomore middle-distance runner gave the Spartans a much-needed boost, and the rest of the Maui Interscholastic League an early-season preview of what’s to come the next three years.
Shipman executed a rare triple at the finals of the 62nd annual Yamamoto Invitational, winning the girls 1,500-, 800- and 3,000-meter runs, and then capping off the team title by anchoring the Spartans’ winning 4 x 400-meter relay.
Seabury girls won its fifth straight Yamamoto championship, which began with the school’s first ever team title in the sport in 2011. The Spartans outscored runner-up Baldwin, 125 to 89. Oak Bay finished third with 72 points, followed by Kamehameha Maui’s 40.
Gone are Dakota Grossman and Alyssa Bettendorf, two of the sport’s most decorated female athletes, and certainly the most accomplished runners to ever compete in the MIL.
Grossman, a 10-time state champion, now runs distance races for the Utes in Utah and Bettendorf, the 2014 Gatorade Hawaii Girls Track & Field Athlete of the Year, is a freshman sprinter with the Bears of Northern Colorado.
“Dakota’s really the only one to triple and then run the 4 x 400,” said Seabury Hall head coach Bobby Grossman, comparing his daughter with the up-and-coming Shipman. “And for her to do it as a sophomore is really special. She started off as an ‘OK’ athlete and she’s turning out to be the star of the team.”
The Spartans’ track program reached its zenith last year when the little school from Upcountry Maui stole the spotlight from state, perennial powerhouse Punahou, 73 to 34, en route to earning the MIL’s first girls state track and field championship. Bettendorf-Grossman accounted for 62 1/2 points.
Although seniors Christy Fell and Kiana Smith are back, the majority of the 2015 team is made up of sophomores — many of whom are first-time track athletes.
As if the program did not skip a beat, Shipman didn’t just win Saturday, she won like a seasoned veteran, finishing the 1,500 in 5 minutes, 4.14 seconds. She came back seven events later to win the 800 in 2:29.28, before locking down the 3,000 in 11:17.82.
“I don’t think you can name an athlete, other than Dakota, in the history of the MIL, who has run the 1,500, 800, 3,000 and then the 4 x 4. That just doesn’t happen.”
On top of that, Grossman said, “She ran a 5:04 in the 1,500 last night, so I was pretty happy with that, she PR’d. She was able to run under 2:30 again in the 800 and she did all this by herself.”
The Spartans have produced its share of state champion girls over the last 15 years, from Brittany Young, to Tia Ferguson, to Haley Grossman, to Dakota Grossman, and now Ava Shipman?
Well, as long as we are comparing, Grossman said: “Haley didn’t do it, Tia didn’t do it. Tia probably would have been able to do it, but she didn’t have a relay team. And Haley didn’t do it until she was older, so for Ava to come out from last year right into this year and to become that next Dakota-type of athlete, where you are able to run those types of events, is unheard of.”
To keep her motivated, Grossman has Shipman running with the boys.
“Just to keep things competitive, but on long runs she’s kind of on her own. And as far as her pace work, for someone who’s only a sophomore, it’s kind of strange for her to be out there right now as the lead distance runner — boy or girl.”
Best of all, Grossman says, Shipman listens.
“As an 8th grader, she was running kind of flat-footed and even last year she would run on her heels a lot and she’s made herself run on the balls’ of her feet and she gets cramps in her calves from it now and she’s starting to get stronger.
“When you see her on the track during practice, you see everyone standing around and you see her jogging. She’s bought into all the things we’re doing and she works hard. You have to have someone on your team that other people can look at — and not just because they’re good, but because they are doing the right things.”
“So for me, it was real important to have her be that person,” Grossman added.
“This is a big story for her. Last year as a freshman she was 12th in the 3,000 at state. There’s 12 finalists in the 3,000 and she was last and she hated it. So it was probably good that she had that happen to her. She ran 11:15 at states and she was able to run 11:17 — by herself, after already running the 1,500 and 800.
“She’s definitely improved a lot this year and she’s doing really well when you compare her times with the other top runners in the state.”
Grossman hopes that Shipman will become a household name by the time Ava graduates, but meanwhile, he says: “I’m hoping other athletes will follow her lead in the future, not just in track but also in cross country.”
“She knows she’s not going to get anything for free and that she has to do the right things and also be a good person, then I can see her being the face of our running community at Seabury.”
***
Other outstanding performances in the girls division:
* Baldwin’s Kaitlin Smith was the meet’s only four-event winner. The sophomore won gold in the girls long jump (17-6 3/4), triple jump (34-9 1/2), 100 hurdles (16.09), and 300 hurdles (50.16).
* Kihei Charter’s Maya Reynolds won the girls 100 (12.91), 200 (27.10), and 400 (60.85).
MIL Yamamoto Invitational Tack and Field Finals
At Satoki Yamamoto Track & Field Facility
Saturday, March 21, Results
Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Seabury Hall 125 2) Baldwin High School 89
3) Oak Bay 72 4) Kamehameha 40
5) King Kekaulike 34 6) Kihei Charter 32
7) Maui Prep 31 8) Lahainaluna High School 27
8) Maui High 27 10) Saint Anthony 8
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Baldwin High School Boys 181.50 2) Oak Bay 88.50
3) Maui High 80.50 4) King Kekaulike 58
5) Lahainaluna High School 48.50 6) Kamehameha 25
7) Seabury Hall 12 8) Kihei Charter 2
Event 1 Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kaitlin Bears 16.67 16.08Q 1
2 Fell, Christy Seabury Hall 17.41 16.72Q 2
3 Cater, Hannah Oak Bay 17.89Q 1
4 Calilao, Maelisa Maui High 17.98 18.27Q 2
5 Pacheco, Hali King Kekaulike 19.42 18.70Q 1
6 Otto, Cassidy Maui Prep 21.55 19.97Q 2
7 Yamamoto, Briana Maui High 18.92q 1
8 Ambrocio, Shanice King Kekaulike 21.56q 2
9 Saribay-Talana, Shaina Llhs 2015 19.78 20.00 1
Event 1 Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Smith, Kaitlin Bears 16.08 16.09 10
2 Fell, Christy Seabury Hall 16.72 16.56 8
3 Cater, Hannah Oak Bay 17.89 17.93 6
4 Pacheco, Hali King Kekaulike 18.70 18.46 4
5 Yamamoto, Briana Maui High 18.92 18.55 2
6 Calilao, Maelisa Maui High 18.27 20.34 1
Event 2 Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Liburd, Emerson Llhs 2015 14.69 14.58q
2 Kahoohanohano-Davis, Ant Baldwin Boys 14.78 15.32q
3 Ranchez, Edilito Maui High 18.79 15.99q
4 Natividad, Romeo Baldwin Boys 16.65 16.11q
5 Rabara, Michael Maui High 17.98 17.67q
6 Adachi, Brenden Cole Baldwin Boys 16.69 18.20q
7 Aganos, Brock King Kekaulike 18.52 18.67q
8 Lunes, Jarred Llhs 2015 19.33q
Event 2 Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Liburd, Emerson Llhs 2015 14.58 14.57 10
2 Kahoohanohano-Davis, Ant Baldwin Boys 15.32 15.31 8
3 Ranchez, Edilito Maui High 15.99 15.98 6
4 Natividad, Romeo Baldwin Boys 16.11 16.10 4
5 Rabara, Michael Maui High 17.67 17.66 2
6 Adachi, Brenden Cole Baldwin Boys 18.20 18.19 1
7 Aganos, Brock King Kekaulike 18.67 18.66
8 Lunes, Jarred Llhs 2015 19.33 19.32
Event 3 Girls 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Bega, Elle Seabury Hall 13.35 13.23Q 2
2 Reynolds, Maya Kihei Charter 13.15 13.27Q 1
3 Charlesworth, Hannah Oak Bay 13.40 13.55Q 3
4 Kimura, Mindy Bears 13.27Q 2
5 Fernandez-Roy, Kimani Kamehameha 13.56Q 3
6 Nitta, Ani Kamehameha 13.68Q 1
7 Casayuran, Alssie Maui High 14.22 13.89q 1
8 Carvalho, Jenna Seabury Hall 14.05q 2
9 leader, Mandolyn King Kekaulike 14.21 14.07 1
10 Navarro, Kacy-Lynn Bears 14.14 3
11 Hamakua, Kahakumele Llhs 2015 14.18 14.18 2
12 Ames, Ally Oak Bay 13.90 14.30 3
13 Teneza, Jane Maui High 14.51 3
14 Carillo, Brylee Kamehameha 14.54 1
15 Echiverri, Kristi Maui High 14.55 3
16 Delos Reyus, Judy Ann Llhs 2015 15.11 2
17 Cuaresma, Bridgette Llhs 2015 15.57 15.29 2
Event 3 Girls 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Reynolds, Maya Kihei Charter 13.27 12.91 10
2 Kimura, Mindy Bears 13.27 13.33 8
3 Charlesworth, Hannah Oak Bay 13.55 13.33 6
4 Bega, Elle Seabury Hall 13.23 13.37 4
5 Nitta, Ani Kamehameha 13.68 13.41 2
6 Fernandez-Roy, Kimani Kamehameha 13.56 13.76 1
7 Carvalho, Jenna Seabury Hall 14.05 13.84
8 Casayuran, Alssie Maui High 13.89 13.86
Event 4 Boys 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Leigh, Dylan Baldwin Boys 11.13 10.97q 2
2 Kaopuiki, Bailey Baldwin Boys 11.11 11.01q 1
3 Gatensby, Liam Oak Bay 11.80 11.14q 1
4 Cravalho, Justin Maui High 11.66 11.44q 3
5 Taberna, Micah King Kekaulike 11.75 11.48q 3
6 Domingo, Alan Lee Llhs 2015 11.79 11.63q 2
7 Jantzen, Finely Oak Bay 11.80 11.66q 1
8 Martin, Damon Kamehameha 11.76q 2
9 Ribucan, Shane King Kekaulike 12.03 11.84 2
10 Wagner, Austin Llhs 2015 11.93 3
11 Mochizuki, Max Kihei Charter 12.05 11.98 3
12 Taberna, Brennan King Kekaulike 11.99 3
13 Hanisch, Cameron Seabury Hall 12.05 2
14 Luis, Keenan Baldwin Boys 12.21 1
15 Crozier, Justice Kihei Charter 12.50 12.25 2
16 Lasater, Jake Kihei Charter 12.24 12.25 3
17 Foronda II, Edmund Maui High 12.80 1
18 Chen, John Seabury Hall 15.37 15.05 1
Event 4 Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kaopuiki, Bailey Baldwin Boys 11.01 10.99 10
2 Gatensby, Liam Oak Bay 11.14 11.21 8
3 Taberna, Micah King Kekaulike 11.48 11.47 6
4 Cravalho, Justin Maui High 11.44 11.56 4
5 Domingo, Alan Lee Llhs 2015 11.63 11.68 2
6 Ribucan, Shane King Kekaulike 11.84 12.07 1
7 Martin, Damon Kamehameha 11.76 12.21
8 Jantzen, Finely Oak Bay 11.66 13.41
Event 5 Girls 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shipman, Ava Seabury Hall 5:11.85 5:04.14 10
2 Johnston, Sophia Maui Prep 5:27.00 5:18.47 8
3 Walin, Alissa Seabury Hall 5:29.45 6
4 Craig, Emily Maui High 5:44.50 4
5 Narayan, Alexa Maui Prep 6:29.20 5:52.35 2
6 Gavigan, Lily Kamehameha 5:56.49 1
7 Santos, Krysta Bears 6:36.01 6:37.38
Event 6 Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Tsang, Ryan Maui High 4:29.69 4:39.11Q
2 Mackinnon, Eden King Kekaulike 4:35.15 4:42.46Q
3 Lyesin, Vlad Oak Bay 4:43.26Q
4 Akiona, Po'okela King Kekaulike 4:43.89 4:44.79Q
5 renaud, richard Kamehameha 4:43.86Q
6 Cooper, Tyler Baldwin Boys 4:46.20 4:46.04Q
7 Aganos, Dalton King Kekaulike 4:41.58 4:46.53q
8 Schull, Charles Seabury Hall 4:55.54q
9 Bio, Devin Baldwin Boys 4:47.74 4:55.63
10 Soo Hoo, Caleb Baldwin Boys 5:05.70 4:57.99
11 Thorup, Shaye Maui High 4:46.48 5:01.11
12 McCorriston, Brody Maui High 5:18.11
13 Harrison, Glen Oak Bay 5:22.87
14 Hodgins, Dexter Oak Bay 5:27.83
15 amaral, andrew Kamehameha 5:36.06 5:38.99
16 Jorg, Kailiahi Kihei Charter 5:24.23 5:45.92
17 Kepler, Josh Kihei Charter 5:50.05
18 Tsang, Ian Seabury Hall 6:25.65
19 Heerema, Nicholas Seabury Hall 6:27.73
20 Guerrero, Fredmariel Llhs 2015 6:45.27
Event 6 Boys 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Tsang, Ryan Maui High 4:39.11 4:27.43 10
2 Mackinnon, Eden King Kekaulike 4:42.46 4:35.64 8
3 Aganos, Dalton King Kekaulike 4:46.53 4:37.06 6
4 Lyesin, Vlad Oak Bay 4:43.26 4:39.80 4
5 Akiona, Po'okela King Kekaulike 4:44.79 4:43.58 2
6 Cooper, Tyler Baldwin Boys 4:46.04 4:44.77 1
7 Bio, Devin Baldwin Boys 4:55.63 4:50.67
8 Schull, Charles Seabury Hall 4:55.54 4:58.82
Event 7 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kamehameha 'A' 53.73 10
2 Seabury Hall 'A' 54.11 54.03 8
3 Oak Bay 'A' 54.17 6
4 Maui High 'A' 57.06 56.73 4
5 Lahainaluna High School 'A' 58.12 58.55 2
-- King Kekaulike 'A' 55.34 DQ
Event 8 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Baldwin High School Boys 'A' 45.41 44.35 10
2 Lahainaluna High School 'A' 45.57 44.79 8
3 King Kekaulike 'A' 53.87 45.53 6
4 Maui High 'A' 48.23 45.61 4
5 Oak Bay 'A' 47.18 2
6 Kihei Charter 'A' 47.76 49.22 1
-- Seabury Hall 'A' DQ
Event 9 Girls 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Reynolds, Maya Kihei Charter 59.57 1:02.81Q 1
2 Smith, Kiana Seabury Hall 1:05.78 1:06.18Q 2
3 Eggemeyer, Ashley Maui High 1:07.86Q 1
4 Hackett, Kayla King Kekaulike 1:07.52 1:11.24Q 2
5 Imonti, Tanitia King Kekaulike 1:08.11 1:09.04Q 1
6 Enomoto, Nichelle Maui High 1:15.60Q 2
7 Winham, Veronica Seabury Hall 1:09.08q 1
8 Currence, Natasha Llhs 2015 1:14.00 1:11.70q 1
9 Duquette, Erynn King Kekaulike 1:13.37 1
10 Otto, Cassidy Maui Prep 1:16.48 1:18.33 2
11 Stenzel, Maggie Kihei Charter 1:21.92 2
12 Sarol, Ericka Maui High 1:28.33 2
Event 9 Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Reynolds, Maya Kihei Charter 1:02.81 1:00.85 10
2 Smith, Kiana Seabury Hall 1:06.18 1:05.09 8
3 Winham, Veronica Seabury Hall 1:09.08 1:08.56 6
4 Hackett, Kayla King Kekaulike 1:11.24 1:09.75 4
5 Currence, Natasha Llhs 2015 1:11.70 1:12.49 2
6 Enomoto, Nichelle Maui High 1:15.60 1:15.74 1
Event 10 Boys 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Payne, Isiah Seabury Hall 55.42Q 3
2 frampton, keoni Kamehameha 56.28Q 1
3 Marquez, Kainalu Baldwin Boys 54.79 56.59Q 2
4 Christie, Cole King Kekaulike 56.06 55.98Q 3
5 Hottendorf, Quinn Kamehameha 56.59Q 1
6 Nam, Jonathan Maui High 56.82 57.60Q 2
7 Nunez, Nathan Maui High 56.61 56.07q 3
8 Paet, Aleksander Baldwin Boys 54.50 56.84q 1
9 Pahukoa, Rip Seabury Hall 57.95 56.86 1
10 Felix, Kyle Baldwin Boys 59.14 1
11 Almeida, Ian King Kekaulike 58.97 59.94 1
12 Abreu, Ian Seabury Hall 1:00.30 2
13 Abreu, Frank King Kekaulike 1:03.64 1:01.65 2
14 Cadiz, Mark Maui High 1:02.23 3
15 McCauley, Jacob Oak Bay 1:02.79 2
16 Lagos-Davison, Rio Oak Bay 1:04.13 3
17 Espiritu, Ronnie Llhs 2015 1:04.39 2
18 Lafey, Zillah Llhs 2015 1:05.28 3
Event 10 Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Payne, Isiah Seabury Hall 55.42 54.34 10
2 Marquez, Kainalu Baldwin Boys 56.59 55.25 8
3 Christie, Cole King Kekaulike 55.98 56.70 6
4 Paet, Aleksander Baldwin Boys 56.84 56.97 4
5 Hottendorf, Quinn Kamehameha 56.59 57.31 2
6 Nam, Jonathan Maui High 57.60 58.15 1
7 Pahukoa, Rip Seabury Hall 56.86 58.19
8 Nunez, Nathan Maui High 56.07 58.75
Event 11 Girls 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kaitlin Bears 50.17q
2 Psotka, Andrea Oak Bay 51.63q
3 Pacheco, Hali King Kekaulike 51.60 52.92q
4 Yamamoto, Briana Maui High 53.75q
5 Navarro, Kacy-Lynn Bears 54.09q
6 Fell, Christy Seabury Hall 51.81 54.43q
7 Calilao, Maelisa Maui High 58.44 1:02.73q
Event 11 Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Smith, Kaitlin Bears 50.17 50.16 10
2 Psotka, Andrea Oak Bay 51.63 51.62 8
3 Pacheco, Hali King Kekaulike 52.92 52.91 6
4 Yamamoto, Briana Maui High 53.75 53.75 4
5 Navarro, Kacy-Lynn Bears 54.09 54.08 2
6 Fell, Christy Seabury Hall 54.43 54.42 1
7 Calilao, Maelisa Maui Prep 1:02.72
Event 12 Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Liburd, Emerson Llhs 2015 40.62 43.11Q 1
2 Natividad, Romeo Baldwin Boys 43.56 43.73Q 2
3 Ranchez, Edilito Maui High 44.40 43.84Q 2
4 Adachi, Brenden Cole Baldwin Boys 46.03 46.44Q 1
5 Womack, Micah King Kekaulike 48.20 46.81Q 2
6 Harrington, Alexander Baldwin Boys 46.38 46.98Q 1
7 Aganos, Brock King Kekaulike 46.46 46.87q 2
8 Rabara, Michael Maui High 49.70 47.00q 1
9 amaral, jesse Kamehameha 50.75 48.51 1
10 Yogi, Aaron Llhs 2015 50.14 2
Event 12 Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Liburd, Emerson Llhs 2015 43.11 40.70 10
2 Natividad, Romeo Baldwin Boys 43.73 42.57 8
3 Ranchez, Edilito Maui High 43.84 44.07 6
4 Adachi, Brenden Cole Baldwin Boys 46.44 45.27 4
5 Harrington, Alexander Baldwin Boys 46.98 46.63 2
6 Aganos, Brock King Kekaulike 46.87 46.76 1
7 Womack, Micah King Kekaulike 46.81 47.93
8 Rabara, Michael Maui High 47.00 48.46
Event 13 Girls 800 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Shipman, Ava Seabury Hall 2:25.70 2:36.92q 1
2 Johnston, Sophia Maui Prep 2:42.00q 2
3 Winham, Veronica Seabury Hall 2:44.47q 3
4 Walin, Alissa Seabury Hall 2:45.23q 3
5 Gavigan, Lily Kamehameha 2:49.58q 2
6 Hackett, Kayla King Kekaulike 2:48.82 2:49.78q 2
7 Narayan, Alexa Maui Prep 2:52.80q 1
8 Estomo, Elan Kihei Charter 2:59.52 2:58.34q 2
9 Shepherd, Sasha King Kekaulike 2:59.30 1
10 Echiverri, Kristi Maui High 2:49.46 2:59.46 3
11 Advincula, Jaime Maui Prep 3:03.00 2:59.89 1
12 Gil, Genesis King Kekaulike 2:57.04 3:06.02 3
13 Humber, Amber Maui High 3:06.52 1
14 Torrecer-Hutchins, Nicho Maui High 3:08.01 2
15 Chamberlain, Tori Kihei Charter 3:07.75 3:11.13 1
16 Patch, Haylee Llhs 2015 3:23.79 3:13.41 3
17 Santos, Krysta Bears 3:17.14 3:14.49 2
18 Nabavi, Layla Maui Prep 3:36.00 3:43.66 3
Event 13 Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Shipman, Ava Seabury Hall 2:36.92 2:29.28 10
2 Johnston, Sophia Maui Prep 2:42.00 2:35.96 8
3 Walin, Alissa Seabury Hall 2:45.23 2:39.56 6
4 Winham, Veronica Seabury Hall 2:44.47 2:46.94 4
5 Narayan, Alexa Maui Prep 2:52.80 2:49.54 2
6 Hackett, Kayla King Kekaulike 2:49.78 2:49.57 1
7 Gavigan, Lily Kamehameha 2:49.58 2:50.17
8 Estomo, Elan Kihei Charter 2:58.34 2:51.04
Event 14 Boys 800 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 frampton, keoni Kamehameha 2:08.15 2:15.89Q 3
2 Harrison, Malcolm Oak Bay 2:03.00 2:17.01Q 1
3 Aganos, Dalton King Kekaulike 2:21.16 2:19.08Q 2
4 Paet, Aundre Baldwin Boys 2:18.01 2:16.31Q 3
5 Cooper, Jack Oak Bay 2:04.00 2:20.74Q 2
6 Ramos, Davescott Baldwin Boys 2:36.79 2:34.77Q 1
7 Boland, Liam Oak Bay 2:17.16q 3
8 Mackinnon, Eden King Kekaulike 2:17.79q 3
9 Davis, Morgan Maui High 2:28.02 2
10 Cullins, Elisha Kihei Charter 2:29.03 2
11 burkhart, luke King Kekaulike 2:32.40 3
12 Cremer, Darien Baldwin Boys 2:32.94 2
13 Schull, Charles Seabury Hall 2:35.66 2
14 Hema, Kainalu Maui High 2:40.65 1
15 Heerema, Nicholas Seabury Hall 3:07.34 1
16 Tsang, Ian Seabury Hall 3:14.53 3
-- amaral, andrew Kamehameha 2:32.89 DNF 1
Event 14 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Harrison, Malcolm Oak Bay 2:17.01 2:09.98 10
2 frampton, keoni Kamehameha 2:15.89 2:11.13 8
3 Cooper, Jack Oak Bay 2:20.74 2:12.51 6
4 Paet, Aundre Baldwin Boys 2:16.31 2:16.81 4
5 Boland, Liam Oak Bay 2:17.16 2:19.35 2
6 Aganos, Dalton King Kekaulike 2:19.08 2:21.77 1
7 burkhart, luke King Kekaulike 2:32.40 2:23.87
8 Ramos, Davescott Baldwin Boys 2:34.77 2:32.56
Event 15 Girls 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Reynolds, Maya Kihei Charter 26.54 27.10Q 1
2 Borthwick, Claire Seabury Hall 27.87 27.60Q 2
3 Nitta, Ani Kamehameha 28.08Q 3
4 Kimura, Mindy Bears 28.50q 3
5 Fernandez-Roy, Kimani Kamehameha 28.73q 1
6 Charlesworth, Hannah Oak Bay 28.83q 3
7 Carvalho, Jenna Seabury Hall 29.11q 1
8 Bega, Elle Seabury Hall 28.86 29.13q 3
9 Casayuran, Alssie Maui High 28.88 29.21 3
10 leader, Mandolyn King Kekaulike 29.42 29.40 2
11 Eggemeyer, Ashley Maui High 29.52 3
12 Navarro, Kacy-Lynn Bears 29.86 2
13 Carillo, Brylee Kamehameha 30.17 2
14 Currence, Natasha Llhs 2015 30.21 30.60 1
15 Hamakua, Kahakumele Llhs 2015 31.27 30.64 1
16 Enomoto, Nichelle Maui High 33.68 32.37 2
17 Delos Reyus, Judy Ann Llhs 2015 32.42 2
Event 15 Girls 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Reynolds, Maya Kihei Charter 27.10 27.10 10
2 Borthwick, Claire Seabury Hall 27.60 27.77 8
3 Nitta, Ani Kamehameha 28.08 28.38 6
4 Kimura, Mindy Bears 28.50 28.95 4
5 Fernandez-Roy, Kimani Kamehameha 28.73 29.17 2
6 Charlesworth, Hannah Oak Bay 28.83 29.18 1
7 Carvalho, Jenna Seabury Hall 29.11 29.49
8 Bega, Elle Seabury Hall 29.13 32.13
Event 16 Boys 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kaopuiki, Bailey Baldwin Boys 22.50Q 3
2 Leigh, Dylan Baldwin Boys 23.57Q 1
3 Nunez, Nathan Maui High 24.07 24.27Q 2
4 Gatensby, Liam Oak Bay 23.49q 3
5 Cravalho, Justin Maui High 23.63 23.77q 1
6 Boland, Josh Oak Bay 24.47q 3
7 Vierra, Nathan Maui High 24.93 24.66q 3
8 Ribucan, Shane King Kekaulike 24.80q 2
9 Hanisch, Cameron Seabury Hall 24.88 1
10 Shirota, Jayden Baldwin Boys 25.13 24.90 2
11 Mochizuki, Max Kihei Charter 24.70 24.95 3
12 Lasater, Jake Kihei Charter 25.20 25.25 1
13 Baldonado, Tyerell Kamehameha 25.69 2
14 Pahukoa, Rip Seabury Hall 25.39 25.79 1
15 Crozier, Justice Kihei Charter 26.05 25.82 2
16 Tihada, Justice Llhs 2015 26.02 3
17 Abreu, Ian Seabury Hall 26.25 2
18 Dillon, Alex Oak Bay 27.29 1
Event 16 Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kaopuiki, Bailey Baldwin Boys 22.50 22.09 10
2 Gatensby, Liam Oak Bay 23.49 23.01 8
3 Cravalho, Justin Maui High 23.77 23.54 6
4 Boland, Josh Oak Bay 24.47 24.17 4
5 Nunez, Nathan Maui High 24.27 24.20 2
6 Ribucan, Shane King Kekaulike 24.80 24.45 1
7 Vierra, Nathan Maui High 24.66 24.46
Event 17 Girls 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Shipman, Ava Seabury Hall 11:10.10 11:17.82 10
2 deGoode, Sophie Oak Bay 11:45.09 8
3 Roskelly, Morgan Oak Bay 11:30.00 11:57.03 6
4 Giron, Jules Maui High 12:53.62 4
5 Mutzenberg, Sara Seabury Hall 12:54.97 2
6 Narayan, Alexa Maui Prep 13:07.80 13:52.27 1
7 Estomo, Elan Kihei Charter 14:13.32
8 Gavigan, Lily Kamehameha 14:21.41
9 Berdel, Briana Maui High 13:31.61 14:23.34
Event 18 Boys 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Stanley, Jack Oak Bay 9:04.00 9:24.63 10
2 McCulloch, Max Oak Bay 9:53.59 8
3 Mackinnon, Eden King Kekaulike 10:20.03 6
4 Giron, Deion Maui High 10:36.39 4
5 Soo Hoo, Caleb Baldwin Boys 10:42.06 2
6 Cooper, Tyler Baldwin Boys 11:05.18 1
7 Vega, Dylan Maui High 11:13.56
8 Tamanaha, Cy Baldwin Boys 11:32.06
9 Hunt, Kekoa King Kekaulike 11:33.84
10 Hansen, evan King Kekaulike 12:29.20
11 Tsang, Ian Seabury Hall 14:06.16
-- Heerema, Nicholas Seabury Hall DNF
Event 19 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Seabury Hall 'A' 4:29.60 4:29.86 10
2 Baldwin High School 'A' 4:40.72 8
3 Maui High 'A' 4:44.19 4:47.06 6
4 Lahainaluna High School 'A' 4:37.73 4:47.09 4
-- Oak Bay 'A' DQ
Event 20 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Baldwin High School Boys 'A' 3:37.22 3:40.43 10
2 Maui High 'A' 4:22.50 3:44.38 8
3 Oak Bay 'A' 3:44.47 6
4 Lahainaluna High School 'A' 3:46.25 4
5 Seabury Hall 'A' 4:00.06 3:50.61 2
6 Kihei Charter 'A' 4:04.45 3:59.02 1
7 King Kekaulike 'A' 4:03.58 4:02.53
Event 21 Girls Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Henderson, Alexis King Kekaulike 103-04 94-10q
2 Maea, Tanifa Bears 95-01 90-00q
3 deGoode, Sophie Oak Bay 85-00 85-11q
4 Serena, Sophia Kihei Charter 79-10 79-06q
5 Bailey, Sabryna Llhs 2015 78-09.75q
6 Farrar, Una Oak Bay 74-00 72-11q
7 Gonsalves, Mauliola Kamehameha 73-00 72-07q
8 Takitaki, Selaima King Kekaulike 62-10 69-09.75q
9 Sheffer, Sydney Oak Bay 69-09
10 Kapisi, Kalia Maui High 61-03.50
11 nesmith, kelia Kamehameha 57-10.50
12 Valentin, Kaena Llhs 2015 57-08.75
13 Wilhelm, Sarah Maui Prep 46-03 47-10.50
14 Serrano, Chaelynn-April Llhs 2015 38-00.75
Event 21 Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Henderson, Alexis King Kekaulike 94-10 94-10 10
2 Maea, Tanifa Bears 90-00 90-00 8
3 deGoode, Sophie Oak Bay 85-11 87-05 6
4 Farrar, Una Oak Bay 72-11 87-00 4
5 Serena, Sophia Kihei Charter 79-06 79-06 2
6 Bailey, Sabryna Llhs 2015 78-09.75 78-09.75 1
7 Takitaki, Selaima King Kekaulike 69-09.75 73-01
8 Gonsalves, Mauliola Kamehameha 72-07 72-07
Event 22 Boys Discus Throw
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Vainikolo, Atunaisa Maui High 131-01 144-09q
2 Laloulu, Kalauga Baldwin Boys 122-06 135-01q
3 Vainikolo, Alex Maui High 134-01q
4 Rokic, Mak Oak Bay 135-00 132-00q
5 Taumua-Uini, Tavita Maui High 121-00 118-01q
6 logotala, jonah Kamehameha 117-11 114-00q
7 Fonohema-Hamamoto, Sidne Baldwin Boys 99-01q
7 Au-Haupu, Micah Kamehameha 99-01q
9 Hosino, Kaleohano Baldwin Boys 103-05 99-00
10 Purdy, Nainoa Kamehameha 97-08
11 Parker, Jack Oak Bay 81-00
12 Williams, Leo'n King Kekaulike 71-06
13 Hollingsworth, Dylan Oak Bay 67-00
14 Crozier, Storm Kihei Charter 62-02 64-02
15 Miguel, Ian Kihei Charter 65-09 63-07
16 Rickard, Anthony Saint Anthony 57-08 57-04
Event 22 Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Vainikolo, Atunaisa Maui High 144-09 153-05 10
2 Rokic, Mak Oak Bay 132-00 148-07 8
3 Laloulu, Kalauga Baldwin Boys 135-01 135-01 6
4 Vainikolo, Alex Maui High 134-01 134-01 4
5 Taumua-Uini, Tavita Maui High 118-01 133-07 2
6 logotala, jonah Kamehameha 114-00 114-00 1
7 Au-Haupu, Micah Kamehameha 99-01 101-07
8 Fonohema-Hamamoto, Sidne Baldwin Boys 99-01 95-07
Event 23 Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Patch, Maygan Llhs 2015 8-00.00 7-06.00 10
2 Mattos, Destiny Saint Anthony 7-06.00 J7-06.00 8
3 Walin, Alissa Seabury Hall 7-00.00 6
-- Horwood, Nicola Oak Bay 9-10.00 FAIL
Event 24 Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tom, Kainoa Baldwin Boys 15-06.00 14-00.00 10
2 Fukuhara, Sean Baldwin Boys 13-00.00 13-06.00 8
3 You, Jonathan Baldwin Boys 13-00.00 13-00.00 6
4 Burger, Joseph Maui High 11-06.00 11-06.00 4
5 Petruzelli, Marcel Oak Bay 9-06.00 1.50
5 Arquero, Leon Maui High 9-06.00 1.50
7 Hottendorf, Quinn Kamehameha 9-00.00
8 Cadiz, Mark Maui High J9-00.00
9 Baldonado, Tyerell Kamehameha 8-06.00
Event 25 Girls Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kaitlin Bears 16-11.00 17-06.75q
2 Ames, Ally Oak Bay 14-03.00 15-06.50q
3 Fell, Christy Seabury Hall 14-09.75 14-07.75q
4 Psotka, Andrea Oak Bay 14-06.00q
5 Johnson, Noelle Bears 13-10.75q
6 Casayuran, Alesha Maui High 13-00.50q
7 Patch, Haylee Llhs 2015 11-06.00 12-07.25q
8 Delos Reyus, Judy Ann Llhs 2015 10-10.00q
Event 25 Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Smith, Kaitlin Bears 17-06.75 17-06.75 10
2 Ames, Ally Oak Bay 15-06.50 15-06.50 8
3 Psotka, Andrea Oak Bay 14-06.00 15-00.00 6
4 Fell, Christy Seabury Hall 14-07.75 14-07.75 4
5 Johnson, Noelle Bears 13-10.75 13-10.75 2
6 Casayuran, Alesha Maui High 13-00.50 13-02.00 1
7 Patch, Haylee Llhs 2015 12-07.25 12-07.25
8 Delos Reyus, Judy Ann Llhs 2015 10-10.00 12-02.50
Event 26 Boys Long Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Kahoohanohano-Davis, Ant Baldwin Boys 21-03.50 21-10.25q
2 Aquino, Jocel Baldwin Boys 20-00.50 20-01.75q
3 Brown, Corry King Kekaulike 19-03.25 19-08.25q
4 Martin, Damon Kamehameha 19-01.25q
5 Davis, Morgan Maui High 19-00.50q
6 Domingo, Alan Lee Llhs 2015 19-05.00 18-11.75q
7 Tamaki, Chase Baldwin Boys 18-03.00 18-08.75q
8 Christie, Cole King Kekaulike 19-07.50 18-08.50q
9 Akahi, Kawika King Kekaulike 18-02.00 18-02.50
10 Payne, Isiah Seabury Hall 18-01.50
11 Fitterer, Johnny Oak Bay 17-00.00
12 Biga, Grayson Maui High 16-08.25
13 Shultz, Kyle Llhs 2015 16-04.75
14 Baldonado, Tyerell Kamehameha 15-10.75
14 Espiritu, Ronnie Llhs 2015 15-10.75
16 Segundo, Kyle Kamehameha 15-09.75
17 Leong, Kai Oak Bay 13-10.00
Event 26 Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kahoohanohano-Davis, Ant Baldwin Boys 21-10.25 21-10.25 10
2 Aquino, Jocel Baldwin Boys 20-01.75 20-01.75 8
3 Brown, Corry King Kekaulike 19-08.25 19-08.25 6
4 Domingo, Alan Lee Llhs 2015 18-11.75 19-02.75 4
5 Martin, Damon Kamehameha 19-01.25 19-01.25 2
6 Davis, Morgan Maui High 19-00.50 19-00.50 1
7 Christie, Cole King Kekaulike 18-08.50 18-08.75
8 Tamaki, Chase Baldwin Boys 18-08.75 J18-08.75
Event 27 Girls Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kaitlin Bears 34-09.50q
2 Fell, Christy Seabury Hall 31-08.00 33-10.00q
3 Johnson, Noelle Bears 31-05.75q
4 Bega, Elle Seabury Hall 33-00.00 31-03.00q
5 Patch, Maygan Llhs 2015 30-00.25 30-05.75q
6 Kimura, Mindy Bears 26-11.00q
Event 27 Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Smith, Kaitlin Bears 34-09.50 34-09.50 10
2 Fell, Christy Seabury Hall 33-10.00 34-01.50 8
3 Bega, Elle Seabury Hall 31-03.00 34-01.25 6
4 Patch, Maygan Llhs 2015 30-05.75 32-02.75 4
5 Johnson, Noelle Bears 31-05.75 31-05.75 2
6 Kimura, Mindy Bears 26-11.00 26-11.00 1
Event 28 Boys Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Tamaki, Chase Baldwin Boys 44-05.50 42-11.50q
2 Aquino, Jocel Baldwin Boys 40-00.00q
3 Fitterer, Johnny Oak Bay 39-01.00q
4 Petruzelli, Marcel Oak Bay 36-08.25q
5 Petterson, Michael Maui High 35-03.00q
6 Parker, Jack Oak Bay 35-02.00q
7 Shultz, Kyle Llhs 2015 35-01.00q
8 Baguyo, Austin Maui High 35-00.50q
9 Ruiz, Rohel Baldwin Boys 34-10.50
10 McKie, Jake King Kekaulike 34-01.00
11 Guillermo, McNel Maui High 35-02.50 32-11.00
12 Jackson, Marcus King Kekaulike 29-06.00
Event 28 Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Tamaki, Chase Baldwin Boys 42-11.50 42-11.50 10
2 Aquino, Jocel Baldwin Boys 40-00.00 40-04.25 8
3 Fitterer, Johnny Oak Bay 39-01.00 39-01.75 6
4 Petruzelli, Marcel Oak Bay 36-08.25 36-09.50 4
5 Petterson, Michael Maui High 35-03.00 36-04.25 2
6 Parker, Jack Oak Bay 35-02.00 35-03.25 1
7 Shultz, Kyle Llhs 2015 35-01.00 35-01.00
8 Baguyo, Austin Maui High 35-00.50 35-00.50
Event 29 Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Johnson, Noelle Bears 4-08.00 4-08.00 10
2 Narayan, Alexa Maui Prep 4-04.00 J4-08.00 8
3 Fernandez-Roy, Kimani Kamehameha 4-06.00 6
4 Patch, Haylee Llhs 2015 4-04.00 J4-06.00 4
5 Johnston, Sophia Maui Prep 4-04.00 4-04.00 2
6 Pontes, Shayli King Kekaulike 4-02.00 1
7 Enomoto, Nichelle Maui High 4-00.00
Event 30 Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kahoohanohano-Davis, Ant Baldwin Boys 6-00.00 6-04.00 10
2 Brown, Corry King Kekaulike 6-00.00 6-02.00 8
3 Liburd, Emerson Llhs 2015 5-08.00 5-10.00 6
4 Lammer, Kevin Llhs 2015 5-06.00 5-08.00 4
5 Daguio, Clarence Maui High 5-06.00 2
6 Domingo, Alan Lee Llhs 2015 5-06.00 5-04.00 0.50
6 Schwindler, Ryan Baldwin Boys 5-04.00 0.50
8 Daguio, Nathan Maui High 5-02.00
8 Hanisch, Cameron Seabury Hall 5-02.00
10 Paet, Aleksander Baldwin Boys 5-00.00 5-00.00
10 Johannkrecht, Marc Oak Bay 5-00.00
10 Green, Reece King Kekaulike 5-00.00
10 Hirose, Ericson Maui High 5-00.00
-- Metoyer, Trey King Kekaulike 5-00.00 FAIL
Event 31 Girls Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Fisher, Grace Maui High 31-11.00 32-03.50q
2 Damuni, selai Kamehameha 31-08.00q
3 Henderson, Alexis King Kekaulike 31-08.00 29-08.00q
4 deGoode, Sophie Oak Bay 29-01.75q
5 nesmith, kelia Kamehameha 27-05.25 27-07.50q
6 Maea, Tanifa Bears 28-01.75 26-07.50q
7 Bailey, Sabryna Llhs 2015 25-04.75q
8 Cater, Hannah Oak Bay 29-00.00 25-01.00q
9 Serena, Sophia Kihei Charter 26-11.00 24-07.00
10 Takitaki, Selaima King Kekaulike 25-00.00 22-10.00
11 Ii-Kahakane, Leticia Llhs 2015 22-00.75
12 Kapisi, Kalia Maui High 21-02.50
13 Aguinaldo, M'Chelle Llhs 2015 20-08.75
14 Tawata, macie Kamehameha 22-04.00 19-10.75
15 Wilhelm, Sarah Maui Prep 20-11.50 17-02.00
Event 31 Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Damuni, selai Kamehameha 31-08.00 34-07.00 10
2 Henderson, Alexis King Kekaulike 29-08.00 32-03.25 8
3 deGoode, Sophie Oak Bay 29-01.75 29-01.75 6
4 Maea, Tanifa Bears 26-07.50 28-01.00 4
5 nesmith, kelia Kamehameha 27-07.50 27-07.50 2
6 Cater, Hannah Oak Bay 25-01.00 26-11.00 1
7 Bailey, Sabryna Llhs 2015 25-04.75 25-04.75
Event 32 Boys Shot Put
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Laloulu, Kalauga Baldwin Boys 48-11.25 47-04.75q
2 logotala, jonah Kamehameha 42-05.50 41-11.75q
3 Wright, Makana Baldwin Boys 40-08.75q
4 Au-Haupu, Micah Kamehameha 40-06.75q
5 Hosino, Kaleohano Baldwin Boys 41-09.50 40-02.00q
6 Biga, Grayson Maui High 36-11.00 39-05.50q
7 Smith, Javin Maui High 38-02.00q
8 Purdy, Nainoa Kamehameha 36-04.75q
9 Anitema, Mahonri Maui High 35-03.00
10 Miguel, Ian Kihei Charter 23-05.00 25-11.00
11 Chen, John Seabury Hall 22-02.25 23-06.00
12 Crozier, Storm Kihei Charter 22-03.50 23-00.00
Event 32 Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Laloulu, Kalauga Baldwin Boys 47-04.75 47-04.75 10
2 logotala, jonah Kamehameha 41-11.75 44-05.00 8
3 Hosino, Kaleohano Baldwin Boys 40-02.00 43-04.00 6
4 Au-Haupu, Micah Kamehameha 40-06.75 42-02.00 4
5 Wright, Makana Baldwin Boys 40-08.75 40-08.75 2
6 Biga, Grayson Maui High 39-05.50 39-05.50 1
7 Smith, Javin Maui High 38-02.00 39-01.50
8 Purdy, Nainoa Kamehameha 36-04.75 37-09.50