Maui Sports

Shipman’s Triple Sparks Seabury Hall Girls’ Victory

March 22, 2015, 8:28 PM HST
* Updated March 22, 8:31 PM
A
A
A

Seabury Hall sophomore Ava Shipman en route to winning the girls 1,500-meter run Saturday. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall sophomore Ava Shipman en route to winning the girls 1,500-meter run Saturday. Photo by Rodney S. Yap.

By Rodney S. Yap

And now for a word about Ava Shipman, Seabury Hall’s answer for the departure of the state’s most formidable running duo in the history of Hawaii track and field.

On Saturday, the sophomore middle-distance runner gave the Spartans a much-needed boost, and the rest of the Maui Interscholastic League an early-season preview of what’s to come the next three years.

Shipman executed a rare triple at the finals of the 62nd annual Yamamoto Invitational, winning the girls 1,500-, 800- and 3,000-meter runs, and then capping off the team title by anchoring the Spartans’ winning 4 x 400-meter relay.

Seabury girls won its fifth straight Yamamoto championship, which began with the school’s first ever team title in the sport in 2011. The Spartans outscored runner-up Baldwin, 125 to 89. Oak Bay finished third with 72 points, followed by Kamehameha Maui’s 40.

Seabury Hall's Ava Shipman anchor's the Spartans; 4 x 400 relay victory Saturday. Photo by Rodney S, Yap.

Seabury Hall’s Ava Shipman anchors the Spartans’ winning 4 x 400 relay team Saturday at the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S, Yap.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Gone are Dakota Grossman and Alyssa Bettendorf, two of the sport’s most decorated female athletes, and certainly the most accomplished runners to ever compete in the MIL.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Grossman, a 10-time state champion, now runs distance races for the Utes in Utah and Bettendorf, the 2014 Gatorade Hawaii Girls Track & Field Athlete of the Year, is a freshman sprinter with the Bears of Northern Colorado.

“Dakota’s really the only one to triple and then run the 4 x 400,” said Seabury Hall head coach Bobby Grossman, comparing his daughter with the up-and-coming Shipman. “And for her to do it as a sophomore is really special. She started off as an ‘OK’ athlete and she’s turning out to be the star of the team.”

The Spartans’ track program reached its zenith last year when the little school from Upcountry Maui stole the spotlight from state, perennial powerhouse Punahou, 73 to 34, en route to earning the MIL’s first girls state track and field championship. Bettendorf-Grossman accounted for 62 1/2 points.

Kihei Charter's Maya Reynolds won the 100, 200, and 400 Saturday at the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Kihei Charter’s Maya Reynolds won the 100, 200, and 400 Saturday at the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

Although seniors Christy Fell and Kiana Smith are back, the majority of the 2015 team is made up of sophomores — many of whom are first-time track athletes.

As if the program did not skip a beat, Shipman didn’t just win Saturday, she won like a seasoned veteran, finishing the 1,500 in 5 minutes, 4.14 seconds. She came back seven events later to win the 800 in 2:29.28, before locking down the 3,000 in 11:17.82.

“I don’t think you can name an athlete, other than Dakota, in the history of the MIL, who has run the 1,500, 800, 3,000 and then the 4 x 4. That just doesn’t happen.”

On top of that, Grossman said, “She ran a 5:04 in the 1,500 last night, so I was pretty happy with that, she PR’d. She was able to run under 2:30 again in the 800 and she did all this by herself.”

The Spartans have produced its share of state champion girls over the last 15 years, from Brittany Young, to Tia Ferguson, to Haley Grossman, to Dakota Grossman, and now Ava Shipman?

Baldwin High's Kaitlin Smith shows her winning form in the girls 100 hurdles, Smith also won the 300 hurdles, the long jump and the triple jump. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin High’s Kaitlin Smith shows her winning form in the girls 100 hurdles. Smith also won the 300 hurdles, the long jump and the triple jump. Photo by Rodney S. Yap.

Well, as long as we are comparing, Grossman said: “Haley didn’t do it, Tia didn’t do it. Tia probably would have been able to do it, but she didn’t have a relay team. And Haley didn’t do it until she was older, so for Ava to come out from last year right into this year and to become that next Dakota-type of athlete, where you are able to run those types of events, is unheard of.”

To keep her motivated, Grossman has Shipman running with the boys.

“Just to keep things competitive, but on long runs she’s kind of on her own. And as far as her pace work, for someone who’s only a sophomore, it’s kind of strange for her to be out there right now as the lead distance runner — boy or girl.”

Best of all, Grossman says, Shipman listens.

“As an 8th grader, she was running kind of flat-footed and even last year she would run on her heels a lot and she’s made herself run on the balls’ of her feet and she gets cramps in her calves from it now and she’s starting to get stronger.

Seabury Hall's Alissa Walin finished third in the girls 1,500 and third in the 800. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall’s Alissa Walin finished third in the girls 1,500 and third in the 800. Photo by Rodney S. Yap.

“When you see her on the track during practice, you see everyone standing around and you see her jogging. She’s bought into all the things we’re doing and she works hard. You have to have someone on your team that other people can look at — and not just because they’re good, but because they are doing the right things.”

“So for me, it was real important to have her be that person,” Grossman added.

“This is a big story for her. Last year as a freshman she was 12th in the 3,000 at state. There’s 12 finalists in the 3,000 and she was last and she hated it. So it was probably good that she had that happen to her. She ran 11:15 at states and she was able to run 11:17 — by herself, after already running the 1,500 and 800.

“She’s definitely improved a lot this year and she’s doing really well when you compare her times with the other top runners in the state.”

Grossman hopes that Shipman will become a household name by the time Ava graduates, but meanwhile, he says: “I’m hoping other athletes will follow her lead in the future, not just in track but also in cross country.”

“She knows she’s not going to get anything for free and that she has to do the right things and also be a good person, then I can see her being the face of our running community at Seabury.”

***

Other outstanding performances in the girls division:

* Baldwin’s Kaitlin Smith was the meet’s only four-event winner. The sophomore won gold in the girls long jump (17-6 3/4), triple jump (34-9 1/2), 100 hurdles (16.09), and 300 hurdles (50.16).

* Kihei Charter’s Maya Reynolds won the girls 100 (12.91), 200 (27.10), and 400 (60.85).

 

 

              MIL Yamamoto Invitational Tack and Field Finals                
                 At Satoki Yamamoto Track & Field Facility                                  
                        Saturday, March 21, Results  
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Seabury Hall               125        2) Baldwin High School        89   
    3) Oak Bay                     72        4) Kamehameha                 40   
    5) King Kekaulike              34        6) Kihei Charter              32   
    7) Maui Prep                   31        8) Lahainaluna High School    27   
    8) Maui High                   27       10) Saint Anthony               8   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Baldwin High School Boys   181.50     2) Oak Bay                    88.50
    3) Maui High                   80.50     4) King Kekaulike             58   
    5) Lahainaluna High School     48.50     6) Kamehameha                 25   
    7) Seabury Hall                12        8) Kihei Charter               2   
                                 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  16.67      16.08Q  1 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           17.41      16.72Q  2 
  3 Cater, Hannah                Oak Bay                           17.89Q  1 
  4 Calilao, Maelisa             Maui High              17.98      18.27Q  2 
  5 Pacheco, Hali                King Kekaulike         19.42      18.70Q  1 
  6 Otto, Cassidy                Maui Prep              21.55      19.97Q  2 
  7 Yamamoto, Briana             Maui High                         18.92q  1 
  8 Ambrocio, Shanice            King Kekaulike                    21.56q  2 
  9 Saribay-Talana, Shaina       Llhs 2015              19.78      20.00   1 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  16.08      16.09   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           16.72      16.56    8   
  3 Cater, Hannah                Oak Bay                17.89      17.93    6   
  4 Pacheco, Hali                King Kekaulike         18.70      18.46    4   
  5 Yamamoto, Briana             Maui High              18.92      18.55    2   
  6 Calilao, Maelisa             Maui High              18.27      20.34    1   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              14.69      14.58q 
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys           14.78      15.32q 
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              18.79      15.99q 
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           16.65      16.11q 
  5 Rabara, Michael              Maui High              17.98      17.67q 
  6 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           16.69      18.20q 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         18.52      18.67q 
  8 Lunes, Jarred                Llhs 2015                         19.33q 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              14.58      14.57   10   
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys           15.32      15.31    8   
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              15.99      15.98    6   
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           16.11      16.10    4   
  5 Rabara, Michael              Maui High              17.67      17.66    2   
  6 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           18.20      18.19    1   
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         18.67      18.66  
  8 Lunes, Jarred                Llhs 2015              19.33      19.32  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.35      13.23Q  2 
  2 Reynolds, Maya               Kihei Charter          13.15      13.27Q  1 
  3 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                13.40      13.55Q  3 
  4 Kimura, Mindy                Bears                             13.27Q  2 
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                        13.56Q  3 
  6 Nitta, Ani                   Kamehameha                        13.68Q  1 
  7 Casayuran, Alssie            Maui High              14.22      13.89q  1 
  8 Carvalho, Jenna              Seabury Hall                      14.05q  2 
  9 leader, Mandolyn             King Kekaulike         14.21      14.07   1 
 10 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             14.14   3 
 11 Hamakua, Kahakumele          Llhs 2015              14.18      14.18   2 
 12 Ames, Ally                   Oak Bay                13.90      14.30   3 
 13 Teneza, Jane                 Maui High                         14.51   3 
 14 Carillo, Brylee              Kamehameha                        14.54   1 
 15 Echiverri, Kristi            Maui High                         14.55   3 
 16 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                         15.11   2 
 17 Cuaresma, Bridgette          Llhs 2015              15.57      15.29   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          13.27      12.91   10   
  2 Kimura, Mindy                Bears                  13.27      13.33    8   
  3 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                13.55      13.33    6   
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.23      13.37    4   
  5 Nitta, Ani                   Kamehameha             13.68      13.41    2   
  6 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha             13.56      13.76    1   
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           14.05      13.84  
  8 Casayuran, Alssie            Maui High              13.89      13.86  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Leigh, Dylan                 Baldwin Boys           11.13      10.97q  2 
  2 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           11.11      11.01q  1 
  3 Gatensby, Liam               Oak Bay                11.80      11.14q  1 
  4 Cravalho, Justin             Maui High              11.66      11.44q  3 
  5 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.75      11.48q  3 
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.79      11.63q  2 
  7 Jantzen, Finely              Oak Bay                11.80      11.66q  1 
  8 Martin, Damon                Kamehameha                        11.76q  2 
  9 Ribucan, Shane               King Kekaulike         12.03      11.84   2 
 10 Wagner, Austin               Llhs 2015                         11.93   3 
 11 Mochizuki, Max               Kihei Charter          12.05      11.98   3 
 12 Taberna, Brennan             King Kekaulike                    11.99   3 
 13 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                      12.05   2 
 14 Luis, Keenan                 Baldwin Boys                      12.21   1 
 15 Crozier, Justice             Kihei Charter          12.50      12.25   2 
 16 Lasater, Jake                Kihei Charter          12.24      12.25   3 
 17 Foronda II, Edmund           Maui High                         12.80   1 
 18 Chen, John                   Seabury Hall           15.37      15.05   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           11.01      10.99   10   
  2 Gatensby, Liam               Oak Bay                11.14      11.21    8   
  3 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.48      11.47    6   
  4 Cravalho, Justin             Maui High              11.44      11.56    4   
  5 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.63      11.68    2   
  6 Ribucan, Shane               King Kekaulike         11.84      12.07    1   
  7 Martin, Damon                Kamehameha             11.76      12.21  
  8 Jantzen, Finely              Oak Bay                11.66      13.41  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         5:11.85    5:04.14   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep            5:27.00    5:18.47    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall                    5:29.45    6   
  4 Craig, Emily                 Maui High                       5:44.50    4   
  5 Narayan, Alexa               Maui Prep            6:29.20    5:52.35    2   
  6 Gavigan, Lily                Kamehameha                      5:56.49    1   
  7 Santos, Krysta               Bears                6:36.01    6:37.38  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            4:29.69    4:39.11Q 
  2 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:35.15    4:42.46Q 
  3 Lyesin, Vlad                 Oak Bay                         4:43.26Q 
  4 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:43.89    4:44.79Q 
  5 renaud, richard              Kamehameha                      4:43.86Q 
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:46.20    4:46.04Q 
  7 Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:41.58    4:46.53q 
  8 Schull, Charles              Seabury Hall                    4:55.54q 
  9 Bio, Devin                   Baldwin Boys         4:47.74    4:55.63  
 10 Soo Hoo, Caleb               Baldwin Boys         5:05.70    4:57.99  
 11 Thorup, Shaye                Maui High            4:46.48    5:01.11  
 12 McCorriston, Brody           Maui High                       5:18.11  
 13 Harrison, Glen               Oak Bay                         5:22.87  
 14 Hodgins, Dexter              Oak Bay                         5:27.83  
 15 amaral, andrew               Kamehameha           5:36.06    5:38.99  
 16 Jorg, Kailiahi               Kihei Charter        5:24.23    5:45.92  
 17 Kepler, Josh                 Kihei Charter                   5:50.05  
 18 Tsang, Ian                   Seabury Hall                    6:25.65  
 19 Heerema, Nicholas            Seabury Hall                    6:27.73  
 20 Guerrero, Fredmariel         Llhs 2015                       6:45.27  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            4:39.11    4:27.43   10   
  2 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:42.46    4:35.64    8   
  3 Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:46.53    4:37.06    6   
  4 Lyesin, Vlad                 Oak Bay              4:43.26    4:39.80    4   
  5 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:44.79    4:43.58    2   
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:46.04    4:44.77    1   
  7 Bio, Devin                   Baldwin Boys         4:55.63    4:50.67  
  8 Schull, Charles              Seabury Hall         4:55.54    4:58.82  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha  'A'                                                53.73   10   
  2 Seabury Hall  'A'                                   54.11      54.03    8   
  3 Oak Bay  'A'                                                   54.17    6   
  4 Maui High  'A'                                      57.06      56.73    4   
  5 Lahainaluna High School  'A'                        58.12      58.55    2   
 -- King Kekaulike  'A'                                 55.34         DQ  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                       45.41      44.35   10   
  2 Lahainaluna High School  'A'                        45.57      44.79    8   
  3 King Kekaulike  'A'                                 53.87      45.53    6   
  4 Maui High  'A'                                      48.23      45.61    4   
  5 Oak Bay  'A'                                                   47.18    2   
  6 Kihei Charter  'A'                                  47.76      49.22    1   
 -- Seabury Hall  'A'                                                 DQ  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          59.57    1:02.81Q  1 
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:05.78    1:06.18Q  2 
  3 Eggemeyer, Ashley            Maui High                       1:07.86Q  1 
  4 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:07.52    1:11.24Q  2 
  5 Imonti, Tanitia              King Kekaulike       1:08.11    1:09.04Q  1 
  6 Enomoto, Nichelle            Maui High                       1:15.60Q  2 
  7 Winham, Veronica             Seabury Hall                    1:09.08q  1 
  8 Currence, Natasha            Llhs 2015            1:14.00    1:11.70q  1 
  9 Duquette, Erynn              King Kekaulike                  1:13.37   1 
 10 Otto, Cassidy                Maui Prep            1:16.48    1:18.33   2 
 11 Stenzel, Maggie              Kihei Charter                   1:21.92   2 
 12 Sarol, Ericka                Maui High                       1:28.33   2 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter        1:02.81    1:00.85   10   
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:06.18    1:05.09    8   
  3 Winham, Veronica             Seabury Hall         1:09.08    1:08.56    6   
  4 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:11.24    1:09.75    4   
  5 Currence, Natasha            Llhs 2015            1:11.70    1:12.49    2   
  6 Enomoto, Nichelle            Maui High            1:15.60    1:15.74    1   
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Payne, Isiah                 Seabury Hall                      55.42Q  3 
  2 frampton, keoni              Kamehameha                        56.28Q  1 
  3 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           54.79      56.59Q  2 
  4 Christie, Cole               King Kekaulike         56.06      55.98Q  3 
  5 Hottendorf, Quinn            Kamehameha                        56.59Q  1 
  6 Nam, Jonathan                Maui High              56.82      57.60Q  2 
  7 Nunez, Nathan                Maui High              56.61      56.07q  3 
  8 Paet, Aleksander             Baldwin Boys           54.50      56.84q  1 
  9 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           57.95      56.86   1 
 10 Felix, Kyle                  Baldwin Boys                      59.14   1 
 11 Almeida, Ian                 King Kekaulike         58.97      59.94   1 
 12 Abreu, Ian                   Seabury Hall                    1:00.30   2 
 13 Abreu, Frank                 King Kekaulike       1:03.64    1:01.65   2 
 14 Cadiz, Mark                  Maui High                       1:02.23   3 
 15 McCauley, Jacob              Oak Bay                         1:02.79   2 
 16 Lagos-Davison, Rio           Oak Bay                         1:04.13   3 
 17 Espiritu, Ronnie             Llhs 2015                       1:04.39   2 
 18 Lafey, Zillah                Llhs 2015                       1:05.28   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Payne, Isiah                 Seabury Hall           55.42      54.34   10   
  2 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           56.59      55.25    8   
  3 Christie, Cole               King Kekaulike         55.98      56.70    6   
  4 Paet, Aleksander             Baldwin Boys           56.84      56.97    4   
  5 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             56.59      57.31    2   
  6 Nam, Jonathan                Maui High              57.60      58.15    1   
  7 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           56.86      58.19  
  8 Nunez, Nathan                Maui High              56.07      58.75  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                             50.17q 
  2 Psotka, Andrea               Oak Bay                           51.63q 
  3 Pacheco, Hali                King Kekaulike         51.60      52.92q 
  4 Yamamoto, Briana             Maui High                         53.75q 
  5 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             54.09q 
  6 Fell, Christy                Seabury Hall           51.81      54.43q 
  7 Calilao, Maelisa             Maui High              58.44    1:02.73q 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  50.17      50.16   10   
  2 Psotka, Andrea               Oak Bay                51.63      51.62    8   
  3 Pacheco, Hali                King Kekaulike         52.92      52.91    6   
  4 Yamamoto, Briana             Maui High              53.75      53.75    4   
  5 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  54.09      54.08    2   
  6 Fell, Christy                Seabury Hall           54.43      54.42    1   
  7 Calilao, Maelisa             Maui Prep                       1:02.72  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              40.62      43.11Q  1 
  2 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           43.56      43.73Q  2 
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              44.40      43.84Q  2 
  4 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           46.03      46.44Q  1 
  5 Womack, Micah                King Kekaulike         48.20      46.81Q  2 
  6 Harrington, Alexander        Baldwin Boys           46.38      46.98Q  1 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         46.46      46.87q  2 
  8 Rabara, Michael              Maui High              49.70      47.00q  1 
  9 amaral, jesse                Kamehameha             50.75      48.51   1 
 10 Yogi, Aaron                  Llhs 2015                         50.14   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              43.11      40.70   10   
  2 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           43.73      42.57    8   
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              43.84      44.07    6   
  4 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           46.44      45.27    4   
  5 Harrington, Alexander        Baldwin Boys           46.98      46.63    2   
  6 Aganos, Brock                King Kekaulike         46.87      46.76    1   
  7 Womack, Micah                King Kekaulike         46.81      47.93  
  8 Rabara, Michael              Maui High              47.00      48.46  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:25.70    2:36.92q  1 
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep                       2:42.00q  2 
  3 Winham, Veronica             Seabury Hall                    2:44.47q  3 
  4 Walin, Alissa                Seabury Hall                    2:45.23q  3 
  5 Gavigan, Lily                Kamehameha                      2:49.58q  2 
  6 Hackett, Kayla               King Kekaulike       2:48.82    2:49.78q  2 
  7 Narayan, Alexa               Maui Prep                       2:52.80q  1 
  8 Estomo, Elan                 Kihei Charter        2:59.52    2:58.34q  2 
  9 Shepherd, Sasha              King Kekaulike                  2:59.30   1 
 10 Echiverri, Kristi            Maui High            2:49.46    2:59.46   3 
 11 Advincula, Jaime             Maui Prep            3:03.00    2:59.89   1 
 12 Gil, Genesis                 King Kekaulike       2:57.04    3:06.02   3 
 13 Humber, Amber                Maui High                       3:06.52   1 
 14 Torrecer-Hutchins, Nicho     Maui High                       3:08.01   2 
 15 Chamberlain, Tori            Kihei Charter        3:07.75    3:11.13   1 
 16 Patch, Haylee                Llhs 2015            3:23.79    3:13.41   3 
 17 Santos, Krysta               Bears                3:17.14    3:14.49   2 
 18 Nabavi, Layla                Maui Prep            3:36.00    3:43.66   3 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:36.92    2:29.28   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep            2:42.00    2:35.96    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall         2:45.23    2:39.56    6   
  4 Winham, Veronica             Seabury Hall         2:44.47    2:46.94    4   
  5 Narayan, Alexa               Maui Prep            2:52.80    2:49.54    2   
  6 Hackett, Kayla               King Kekaulike       2:49.78    2:49.57    1   
  7 Gavigan, Lily                Kamehameha           2:49.58    2:50.17  
  8 Estomo, Elan                 Kihei Charter        2:58.34    2:51.04  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 frampton, keoni              Kamehameha           2:08.15    2:15.89Q  3 
  2 Harrison, Malcolm            Oak Bay              2:03.00    2:17.01Q  1 
  3 Aganos, Dalton               King Kekaulike       2:21.16    2:19.08Q  2 
  4 Paet, Aundre                 Baldwin Boys         2:18.01    2:16.31Q  3 
  5 Cooper, Jack                 Oak Bay              2:04.00    2:20.74Q  2 
  6 Ramos, Davescott             Baldwin Boys         2:36.79    2:34.77Q  1 
  7 Boland, Liam                 Oak Bay                         2:17.16q  3 
  8 Mackinnon, Eden              King Kekaulike                  2:17.79q  3 
  9 Davis, Morgan                Maui High                       2:28.02   2 
 10 Cullins, Elisha              Kihei Charter                   2:29.03   2 
 11 burkhart, luke               King Kekaulike                  2:32.40   3 
 12 Cremer, Darien               Baldwin Boys                    2:32.94   2 
 13 Schull, Charles              Seabury Hall                    2:35.66   2 
 14 Hema, Kainalu                Maui High                       2:40.65   1 
 15 Heerema, Nicholas            Seabury Hall                    3:07.34   1 
 16 Tsang, Ian                   Seabury Hall                    3:14.53   3 
 -- amaral, andrew               Kamehameha           2:32.89        DNF   1 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Harrison, Malcolm            Oak Bay              2:17.01    2:09.98   10   
  2 frampton, keoni              Kamehameha           2:15.89    2:11.13    8   
  3 Cooper, Jack                 Oak Bay              2:20.74    2:12.51    6   
  4 Paet, Aundre                 Baldwin Boys         2:16.31    2:16.81    4   
  5 Boland, Liam                 Oak Bay              2:17.16    2:19.35    2   
  6 Aganos, Dalton               King Kekaulike       2:19.08    2:21.77    1   
  7 burkhart, luke               King Kekaulike       2:32.40    2:23.87  
  8 Ramos, Davescott             Baldwin Boys         2:34.77    2:32.56  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          26.54      27.10Q  1 
  2 Borthwick, Claire            Seabury Hall           27.87      27.60Q  2 
  3 Nitta, Ani                   Kamehameha                        28.08Q  3 
  4 Kimura, Mindy                Bears                             28.50q  3 
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                        28.73q  1 
  6 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                           28.83q  3 
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall                      29.11q  1 
  8 Bega, Elle                   Seabury Hall           28.86      29.13q  3 
  9 Casayuran, Alssie            Maui High              28.88      29.21   3 
 10 leader, Mandolyn             King Kekaulike         29.42      29.40   2 
 11 Eggemeyer, Ashley            Maui High                         29.52   3 
 12 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             29.86   2 
 13 Carillo, Brylee              Kamehameha                        30.17   2 
 14 Currence, Natasha            Llhs 2015              30.21      30.60   1 
 15 Hamakua, Kahakumele          Llhs 2015              31.27      30.64   1 
 16 Enomoto, Nichelle            Maui High              33.68      32.37   2 
 17 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                         32.42   2 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          27.10      27.10   10   
  2 Borthwick, Claire            Seabury Hall           27.60      27.77    8   
  3 Nitta, Ani                   Kamehameha             28.08      28.38    6   
  4 Kimura, Mindy                Bears                  28.50      28.95    4   
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha             28.73      29.17    2   
  6 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                28.83      29.18    1   
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           29.11      29.49  
  8 Bega, Elle                   Seabury Hall           29.13      32.13  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys                      22.50Q  3 
  2 Leigh, Dylan                 Baldwin Boys                      23.57Q  1 
  3 Nunez, Nathan                Maui High              24.07      24.27Q  2 
  4 Gatensby, Liam               Oak Bay                           23.49q  3 
  5 Cravalho, Justin             Maui High              23.63      23.77q  1 
  6 Boland, Josh                 Oak Bay                           24.47q  3 
  7 Vierra, Nathan               Maui High              24.93      24.66q  3 
  8 Ribucan, Shane               King Kekaulike                    24.80q  2 
  9 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                      24.88   1 
 10 Shirota, Jayden              Baldwin Boys           25.13      24.90   2 
 11 Mochizuki, Max               Kihei Charter          24.70      24.95   3 
 12 Lasater, Jake                Kihei Charter          25.20      25.25   1 
 13 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                        25.69   2 
 14 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           25.39      25.79   1 
 15 Crozier, Justice             Kihei Charter          26.05      25.82   2 
 16 Tihada, Justice              Llhs 2015                         26.02   3 
 17 Abreu, Ian                   Seabury Hall                      26.25   2 
 18 Dillon, Alex                 Oak Bay                           27.29   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           22.50      22.09   10   
  2 Gatensby, Liam               Oak Bay                23.49      23.01    8   
  3 Cravalho, Justin             Maui High              23.77      23.54    6   
  4 Boland, Josh                 Oak Bay                24.47      24.17    4   
  5 Nunez, Nathan                Maui High              24.27      24.20    2   
  6 Ribucan, Shane               King Kekaulike         24.80      24.45    1   
  7 Vierra, Nathan               Maui High              24.66      24.46  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall        11:10.10   11:17.82   10   
  2 deGoode, Sophie              Oak Bay                        11:45.09    8   
  3 Roskelly, Morgan             Oak Bay             11:30.00   11:57.03    6   
  4 Giron, Jules                 Maui High                      12:53.62    4   
  5 Mutzenberg, Sara             Seabury Hall                   12:54.97    2   
  6 Narayan, Alexa               Maui Prep           13:07.80   13:52.27    1   
  7 Estomo, Elan                 Kihei Charter                  14:13.32  
  8 Gavigan, Lily                Kamehameha                     14:21.41  
  9 Berdel, Briana               Maui High           13:31.61   14:23.34  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stanley, Jack                Oak Bay              9:04.00    9:24.63   10   
  2 McCulloch, Max               Oak Bay                         9:53.59    8   
  3 Mackinnon, Eden              King Kekaulike                 10:20.03    6   
  4 Giron, Deion                 Maui High                      10:36.39    4   
  5 Soo Hoo, Caleb               Baldwin Boys                   10:42.06    2   
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys                   11:05.18    1   
  7 Vega, Dylan                  Maui High                      11:13.56  
  8 Tamanaha, Cy                 Baldwin Boys                   11:32.06  
  9 Hunt, Kekoa                  King Kekaulike                 11:33.84  
 10 Hansen, evan                 King Kekaulike                 12:29.20  
 11 Tsang, Ian                   Seabury Hall                   14:06.16  
 -- Heerema, Nicholas            Seabury Hall                        DNF  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seabury Hall  'A'                                 4:29.60    4:29.86   10   
  2 Baldwin High School  'A'                                     4:40.72    8   
  3 Maui High  'A'                                    4:44.19    4:47.06    6   
  4 Lahainaluna High School  'A'                      4:37.73    4:47.09    4   
 -- Oak Bay  'A'                                                      DQ  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                     3:37.22    3:40.43   10   
  2 Maui High  'A'                                    4:22.50    3:44.38    8   
  3 Oak Bay  'A'                                                 3:44.47    6   
  4 Lahainaluna High School  'A'                                 3:46.25    4   
  5 Seabury Hall  'A'                                 4:00.06    3:50.61    2   
  6 Kihei Charter  'A'                                4:04.45    3:59.02    1   
  7 King Kekaulike  'A'                               4:03.58    4:02.53  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Alexis            King Kekaulike        103-04      94-10q 
  2 Maea, Tanifa                 Bears                  95-01      90-00q 
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay                85-00      85-11q 
  4 Serena, Sophia               Kihei Charter          79-10      79-06q 
  5 Bailey, Sabryna              Llhs 2015                      78-09.75q 
  6 Farrar, Una                  Oak Bay                74-00      72-11q 
  7 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha             73-00      72-07q 
  8 Takitaki, Selaima            King Kekaulike         62-10   69-09.75q 
  9 Sheffer, Sydney              Oak Bay                           69-09  
 10 Kapisi, Kalia                Maui High                      61-03.50  
 11 nesmith, kelia               Kamehameha                     57-10.50  
 12 Valentin, Kaena              Llhs 2015                      57-08.75  
 13 Wilhelm, Sarah               Maui Prep              46-03   47-10.50  
 14 Serrano, Chaelynn-April      Llhs 2015                      38-00.75  
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Henderson, Alexis            King Kekaulike         94-10      94-10   10   
  2 Maea, Tanifa                 Bears                  90-00      90-00    8   
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay                85-11      87-05    6   
  4 Farrar, Una                  Oak Bay                72-11      87-00    4   
  5 Serena, Sophia               Kihei Charter          79-06      79-06    2   
  6 Bailey, Sabryna              Llhs 2015           78-09.75   78-09.75    1   
  7 Takitaki, Selaima            King Kekaulike      69-09.75      73-01  
  8 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha             72-07      72-07  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Vainikolo, Atunaisa          Maui High             131-01     144-09q 
  2 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys          122-06     135-01q 
  3 Vainikolo, Alex              Maui High                        134-01q 
  4 Rokic, Mak                   Oak Bay               135-00     132-00q 
  5 Taumua-Uini, Tavita          Maui High             121-00     118-01q 
  6 logotala, jonah              Kamehameha            117-11     114-00q 
  7 Fonohema-Hamamoto, Sidne     Baldwin Boys                      99-01q 
  7 Au-Haupu, Micah              Kamehameha                        99-01q 
  9 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys          103-05      99-00  
 10 Purdy, Nainoa                Kamehameha                        97-08  
 11 Parker, Jack                 Oak Bay                           81-00  
 12 Williams, Leo'n              King Kekaulike                    71-06  
 13 Hollingsworth, Dylan         Oak Bay                           67-00  
 14 Crozier, Storm               Kihei Charter          62-02      64-02  
 15 Miguel, Ian                  Kihei Charter          65-09      63-07  
 16 Rickard, Anthony             Saint Anthony          57-08      57-04  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Vainikolo, Atunaisa          Maui High             144-09     153-05   10   
  2 Rokic, Mak                   Oak Bay               132-00     148-07    8   
  3 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys          135-01     135-01    6   
  4 Vainikolo, Alex              Maui High             134-01     134-01    4   
  5 Taumua-Uini, Tavita          Maui High             118-01     133-07    2   
  6 logotala, jonah              Kamehameha            114-00     114-00    1   
  7 Au-Haupu, Micah              Kamehameha             99-01     101-07  
  8 Fonohema-Hamamoto, Sidne     Baldwin Boys           99-01      95-07  
 
Event 23  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patch, Maygan                Llhs 2015            8-00.00    7-06.00   10   
  2 Mattos, Destiny              Saint Anthony        7-06.00   J7-06.00    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall                    7-00.00    6   
 -- Horwood, Nicola              Oak Bay              9-10.00       FAIL  
 
Event 24  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tom, Kainoa                  Baldwin Boys        15-06.00   14-00.00   10   
  2 Fukuhara, Sean               Baldwin Boys        13-00.00   13-06.00    8   
  3 You, Jonathan                Baldwin Boys        13-00.00   13-00.00    6   
  4 Burger, Joseph               Maui High           11-06.00   11-06.00    4   
  5 Petruzelli, Marcel           Oak Bay                         9-06.00    1.50
  5 Arquero, Leon                Maui High                       9-06.00    1.50
  7 Hottendorf, Quinn            Kamehameha                      9-00.00  
  8 Cadiz, Mark                  Maui High                      J9-00.00  
  9 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                      8-06.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears               16-11.00   17-06.75q 
  2 Ames, Ally                   Oak Bay             14-03.00   15-06.50q 
  3 Fell, Christy                Seabury Hall        14-09.75   14-07.75q 
  4 Psotka, Andrea               Oak Bay                        14-06.00q 
  5 Johnson, Noelle              Bears                          13-10.75q 
  6 Casayuran, Alesha            Maui High                      13-00.50q 
  7 Patch, Haylee                Llhs 2015           11-06.00   12-07.25q 
  8 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                      10-10.00q 
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears               17-06.75   17-06.75   10   
  2 Ames, Ally                   Oak Bay             15-06.50   15-06.50    8   
  3 Psotka, Andrea               Oak Bay             14-06.00   15-00.00    6   
  4 Fell, Christy                Seabury Hall        14-07.75   14-07.75    4   
  5 Johnson, Noelle              Bears               13-10.75   13-10.75    2   
  6 Casayuran, Alesha            Maui High           13-00.50   13-02.00    1   
  7 Patch, Haylee                Llhs 2015           12-07.25   12-07.25  
  8 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015           10-10.00   12-02.50  
 
Event 26  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        21-03.50   21-10.25q 
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        20-00.50   20-01.75q 
  3 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-03.25   19-08.25q 
  4 Martin, Damon                Kamehameha                     19-01.25q 
  5 Davis, Morgan                Maui High                      19-00.50q 
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           19-05.00   18-11.75q 
  7 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        18-03.00   18-08.75q 
  8 Christie, Cole               King Kekaulike      19-07.50   18-08.50q 
  9 Akahi, Kawika                King Kekaulike      18-02.00   18-02.50  
 10 Payne, Isiah                 Seabury Hall                   18-01.50  
 11 Fitterer, Johnny             Oak Bay                        17-00.00  
 12 Biga, Grayson                Maui High                      16-08.25  
 13 Shultz, Kyle                 Llhs 2015                      16-04.75  
 14 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                     15-10.75  
 14 Espiritu, Ronnie             Llhs 2015                      15-10.75  
 16 Segundo, Kyle                Kamehameha                     15-09.75  
 17 Leong, Kai                   Oak Bay                        13-10.00  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        21-10.25   21-10.25   10   
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        20-01.75   20-01.75    8   
  3 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-08.25   19-08.25    6   
  4 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           18-11.75   19-02.75    4   
  5 Martin, Damon                Kamehameha          19-01.25   19-01.25    2   
  6 Davis, Morgan                Maui High           19-00.50   19-00.50    1   
  7 Christie, Cole               King Kekaulike      18-08.50   18-08.75  
  8 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        18-08.75  J18-08.75  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                          34-09.50q 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        31-08.00   33-10.00q 
  3 Johnson, Noelle              Bears                          31-05.75q 
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall        33-00.00   31-03.00q 
  5 Patch, Maygan                Llhs 2015           30-00.25   30-05.75q 
  6 Kimura, Mindy                Bears                          26-11.00q 
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears               34-09.50   34-09.50   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        33-10.00   34-01.50    8   
  3 Bega, Elle                   Seabury Hall        31-03.00   34-01.25    6   
  4 Patch, Maygan                Llhs 2015           30-05.75   32-02.75    4   
  5 Johnson, Noelle              Bears               31-05.75   31-05.75    2   
  6 Kimura, Mindy                Bears               26-11.00   26-11.00    1   
 
Event 28  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        44-05.50   42-11.50q 
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys                   40-00.00q 
  3 Fitterer, Johnny             Oak Bay                        39-01.00q 
  4 Petruzelli, Marcel           Oak Bay                        36-08.25q 
  5 Petterson, Michael           Maui High                      35-03.00q 
  6 Parker, Jack                 Oak Bay                        35-02.00q 
  7 Shultz, Kyle                 Llhs 2015                      35-01.00q 
  8 Baguyo, Austin               Maui High                      35-00.50q 
  9 Ruiz, Rohel                  Baldwin Boys                   34-10.50  
 10 McKie, Jake                  King Kekaulike                 34-01.00  
 11 Guillermo, McNel             Maui High           35-02.50   32-11.00  
 12 Jackson, Marcus              King Kekaulike                 29-06.00  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        42-11.50   42-11.50   10   
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        40-00.00   40-04.25    8   
  3 Fitterer, Johnny             Oak Bay             39-01.00   39-01.75    6   
  4 Petruzelli, Marcel           Oak Bay             36-08.25   36-09.50    4   
  5 Petterson, Michael           Maui High           35-03.00   36-04.25    2   
  6 Parker, Jack                 Oak Bay             35-02.00   35-03.25    1   
  7 Shultz, Kyle                 Llhs 2015           35-01.00   35-01.00  
  8 Baguyo, Austin               Maui High           35-00.50   35-00.50  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Noelle              Bears                4-08.00    4-08.00   10   
  2 Narayan, Alexa               Maui Prep            4-04.00   J4-08.00    8   
  3 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                      4-06.00    6   
  4 Patch, Haylee                Llhs 2015            4-04.00   J4-06.00    4   
  5 Johnston, Sophia             Maui Prep            4-04.00    4-04.00    2   
  6 Pontes, Shayli               King Kekaulike                  4-02.00    1   
  7 Enomoto, Nichelle            Maui High                       4-00.00  
 
Event 30  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys         6-00.00    6-04.00   10   
  2 Brown, Corry                 King Kekaulike       6-00.00    6-02.00    8   
  3 Liburd, Emerson              Llhs 2015            5-08.00    5-10.00    6   
  4 Lammer, Kevin                Llhs 2015            5-06.00    5-08.00    4   
  5 Daguio, Clarence             Maui High                       5-06.00    2   
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015            5-06.00    5-04.00    0.50
  6 Schwindler, Ryan             Baldwin Boys                    5-04.00    0.50
  8 Daguio, Nathan               Maui High                       5-02.00  
  8 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                    5-02.00  
 10 Paet, Aleksander             Baldwin Boys         5-00.00    5-00.00  
 10 Johannkrecht, Marc           Oak Bay                         5-00.00  
 10 Green, Reece                 King Kekaulike                  5-00.00  
 10 Hirose, Ericson              Maui High                       5-00.00  
 -- Metoyer, Trey                King Kekaulike       5-00.00       FAIL  
 
Event 31  Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Grace                Maui High           31-11.00   32-03.50q 
  2 Damuni, selai                Kamehameha                     31-08.00q 
  3 Henderson, Alexis            King Kekaulike      31-08.00   29-08.00q 
  4 deGoode, Sophie              Oak Bay                        29-01.75q 
  5 nesmith, kelia               Kamehameha          27-05.25   27-07.50q 
  6 Maea, Tanifa                 Bears               28-01.75   26-07.50q 
  7 Bailey, Sabryna              Llhs 2015                      25-04.75q 
  8 Cater, Hannah                Oak Bay             29-00.00   25-01.00q 
  9 Serena, Sophia               Kihei Charter       26-11.00   24-07.00  
 10 Takitaki, Selaima            King Kekaulike      25-00.00   22-10.00  
 11 Ii-Kahakane, Leticia         Llhs 2015                      22-00.75  
 12 Kapisi, Kalia                Maui High                      21-02.50  
 13 Aguinaldo, M'Chelle          Llhs 2015                      20-08.75  
 14 Tawata, macie                Kamehameha          22-04.00   19-10.75  
 15 Wilhelm, Sarah               Maui Prep           20-11.50   17-02.00  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Damuni, selai                Kamehameha          31-08.00   34-07.00   10   
  2 Henderson, Alexis            King Kekaulike      29-08.00   32-03.25    8   
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay             29-01.75   29-01.75    6   
  4 Maea, Tanifa                 Bears               26-07.50   28-01.00    4   
  5 nesmith, kelia               Kamehameha          27-07.50   27-07.50    2   
  6 Cater, Hannah                Oak Bay             25-01.00   26-11.00    1   
  7 Bailey, Sabryna              Llhs 2015           25-04.75   25-04.75  
 
Event 32  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys        48-11.25   47-04.75q 
  2 logotala, jonah              Kamehameha          42-05.50   41-11.75q 
  3 Wright, Makana               Baldwin Boys                   40-08.75q 
  4 Au-Haupu, Micah              Kamehameha                     40-06.75q 
  5 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys        41-09.50   40-02.00q 
  6 Biga, Grayson                Maui High           36-11.00   39-05.50q 
  7 Smith, Javin                 Maui High                      38-02.00q 
  8 Purdy, Nainoa                Kamehameha                     36-04.75q 
  9 Anitema, Mahonri             Maui High                      35-03.00  
 10 Miguel, Ian                  Kihei Charter       23-05.00   25-11.00  
 11 Chen, John                   Seabury Hall        22-02.25   23-06.00  
 12 Crozier, Storm               Kihei Charter       22-03.50   23-00.00  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys        47-04.75   47-04.75   10   
  2 logotala, jonah              Kamehameha          41-11.75   44-05.00    8   
  3 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys        40-02.00   43-04.00    6   
  4 Au-Haupu, Micah              Kamehameha          40-06.75   42-02.00    4   
  5 Wright, Makana               Baldwin Boys        40-08.75   40-08.75    2   
  6 Biga, Grayson                Maui High           39-05.50   39-05.50    1   
  7 Smith, Javin                 Maui High           38-02.00   39-01.50  
  8 Purdy, Nainoa                Kamehameha          36-04.75   37-09.50 
E-Mail Newsletters Receive daily or weekly updates via e-mail. Subscribe Now
News Alerts Breaking news alerts on your mobile device. Get the App

Comments

This comments section is a public community forum for the purpose of free expression. Although Maui Now encourages respectful communication only, some content may be considered offensive. Please view at your own discretion. View Comments