Maui    News & Information Hub
HEADLINE NEWS Weekly Newsletter

Baldwin Leads Best MIL Track and Field Season

Share |
   April 30th, 2012 · No Comments · Comments Via Facebook (2) · Featured, Maui Sports

Baldwin's Kristine Felix (lane 4) en route to winning the girls 100-meter dash in 12.51 seconds. Photo by Rodney S. Yap.

By Rodney S. Yap

As a league, the Maui Interscholastic League, is enjoying its best track and field seasons in more than half a century of state competition.

The MIL is talented in both the boys and girls divisions and both the track and field events.

Proof of the league’s quality and depth came at Saturday’s MIL track and field championship finals, where the Baldwin high school boys and girls won their respective division championships, having survived the challenge from the rest of the MIL at the Satoki Yamamoto Track & Field Facility.

“People don’t realize that track and field is alive and well on Maui,” said Baldwin boys coach Gary Sanches. “There is some good talent this year. Hats off to the kids, it’s crazy, but the competition makes our league that much better.”

Baldwin finished with 175 points in the boys division and 168 points in the girls division. King Kekaulike was runner-up in the boys with 98 points, while Seabury Hall pushed the Lady Bears with 140 points.

In two weeks, Baldwin will challenge the rest of the state on the Big Island at the 54th annual Hawaii High School State Track and Field Championships. Baldwin will be among the favorites to win the boys and girls team titles.

“We had three guys throw over 50 feet in the (boys) shot put. I can’t think of any other league that has had three guys throw over 50 feet. It’s amazing, I have never seen anything like it,” Sanches said. “Everybody rose to the occasion.”

Leading the way for the Lady Bears was Kristine Felix, winner of four individual events and the only 40-point performer in either division. Felix won the 100 (12.51 seconds) and 200 (26.51) as expected. She also won the pole vault in 11 feet, 3 inches and defeated teammate Amber Kozaki in the long jump by one inch, 17-4.75 to 17-3.75.

Seabury Hall's Jay Braun (lane 5) edges Baldwin's Keelan Ewaliko (lane 4) in the boys 100-meter dash. Photo by Rodney S. Yap.

On the boys side, Baldwin’s Keelan Ewaliko led the charge. The junior, who knows his way around the football field having been named MIL Offensive Player of the Year the last two years, continues to impress everyone in his first year competing in track and field. Ewaliko best his own prelims mark of 21-6.5 in the long jump with a 22-1.5 in the finals. He later finished second to Seabury Hall’s Jay Braun in the 100, 11.08 to 11.16, before anchoring the boys 4×100 relay team to victory in 43.57. Ewaliko would end his night by turning the table on Braun in the 200, snatching the Spartan sprinter from behind with 20 meters to go, en route to the best time in the event all year at 22.32. Braun was second in 22.65.

Ewaliko led all performers in the boys division with 30.5 points.

Here are some of the meet’s other highlights:

* Seabury Hall’s Dakota Grossman led a Spartan sweep (1-2-3) in the 1,500 and 3,000. In between both events, the sophomore finished second to teammate Dylan Ross in the 400 (61.06 to 61.17) and second to freshman teammate Kiana Smith in the 800 (2:26.04 to 2:29.40). Grossman finished with 36 points. Smith was next with 28.5 after placing second to Grossman in the 1,500 (5:05.08) and 3,000 (11:54.08).

* Seabury Hall’s Justine Malek was third in the Spartans’ sweep of the 1,500 (5:13.88) and 3,000 (12:03.69). The fact that Seabury had three runners under 5:14.0 is unheard of in league competition.

* Lahainaluna sophomore Breea Yamat broke Baldwin’s sweep of the 100 hurdles with a second-place finish of 16.90. Baldwin’s Raeana Anguay won the event in 16.62, while teammates Tayor Dugan (16.92) and Pelemarie Buka (16.99) were third and fourth, respectively.

* Buka led Baldwin’s sweep of the girls triple jump with a 35-3.25. Amber-Lei Madriaga was second (33-10.75) and Tenisha Ruidas was third (33-4.75). Last year’s winning jump of 32-2, would have finished fifth place on Saturday — same for the long jump, where last year’s best was 16-2.

* Next to Ewaliko’s upset of Braun in the 200 and Kozaki’s shocking no-height in the girls pole vault, the meet’s biggest surprise came in the boys shot put, where Maui High’s Tau Lotulelei upset Baldwin’s Pasoni Tasini, 52-11.5 to 52-10.5. The Saber delivered the winning throw on his final attempt. Lotulelei’s previous best was 48-6. Furthermore, third-place finisher Miki Fangatua of Baldwin raised his PR to 51-2 and fourth-place finisher BJ Wilhelm-Ioane of Baldwin also PR’d at 50 feet. In comparison, the winning throw in the Interscholastic league of Honolulu was 47-9.5 and the best in the Oahu Interscholastic Association was 50-10. Last year, Tasini won the MIL in 49-5.

* Maui High’s Nicola Perez-Garreaud was a double winner in the 1,500 (4:19.52) and 3,000 (9:31.64). Perez-Garreaud trailed Baldwin’s James Pearson in the 1,500 until the 300-meter mark of the final lap where he passed Pearson. Instead of drafting behind the Saber runner, Pearson worked to regain the lead over the next 200 meters and was spent when the two runners came roaring down the home stretch. Perez-Garreaud had plenty of kick left in the final 100 meters and went on to easily win the 3,000 (9:31.64) later in the meet.

* Kekaulike’s decision to concentrate on individual events instead of challenging Baldwin for the team title proved correct as Na Alii produced MIL champions in the boys triple jump with Luke Brown (44-4.75), high jump with Jansen Agapay (6-1), 400 with freshman Jake Jacobs (50.95),  and 800 with Keegan Gregg (1:58.62). All four winner’s came through with season-best efforts. Kekaulike scored a whopping 48 points — almost half of its team’s total points — in the three jumping events alone. Baldwin’s 20 was the next highest.

* In the hurdles, Baldwin’s Vetekina Malafu became the MIL’s first Tongan champion, winning the 110s in 15.11. Runner-up Tyler Feiteira of Baldwin ran a half second faster than his previous best to finish second in 15.48, followed by Kamehameha Maui’s Kala’i Yap in 15.70. In the 300s, Feiteira dove at the finish line and beat Yap, 40.66 to 40.81. Feiteira now owns he state’s fastest time in the event and Yap is fourth.

* Lahainaluna distance runner Corban Kaikkonen has steadily improved and is now among the state’s best having finished second in the 3,000 (9:37.17) and third in the 1,500. Kaikkonen’s third-place time of 4:26.48 was nearly 10 seconds faster than his previous best.

 

MIL TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIP FINALS

Saturday, April 28, 2012

 At Satoki Yamamoto Track & Field Facility      

                          GIRLS FINAL RESULTS

Girls Team Scoring — 16 Events (10, 8, 6, 4, 2, 1)

===============================================================================

1) Baldwin                    168        2) Seabury Hall              140

3) Kamehameha                  47        4) Maui High                  45

5) King Kekaulike              36        6) Lahainaluna                33

7) Saint Anthony               25

Girls 100 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Kristine Felix               Baldwin                12.65      12.51   10

2 Tara Tesoro                  Baldwin                13.06      12.93    8

3 Kayela Santiago              King Kekaulike         13.08      13.04    6

4 Amber Kozaki                 Baldwin                13.15      13.05    4

5 kiana Antonio                Kamehameha             12.95      13.07    2

6 Elle Carvalho                Seabury Hall           13.13      13.09    1

7 Chelsea Savella              King Kekaulike         13.32      13.35

8 Marley Duncan                Kamehameha             13.50      13.48

 

Girls 200 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Kristine Felix               Baldwin                26.55      26.51   10

2 Elle Carvalho                Seabury Hall           26.73      26.96    8

3 Alyssa Bettendorf            Seabury Hall           26.61      26.97    6

4 Caitlin Buen-Lucas           Baldwin                27.43      27.27    4

5 Maya Palaroan                King Kekaulike         27.92      27.62    2

6 Tara Tesoro                  Baldwin                27.72      27.88    1

7 Christy Fell                 Seabury Hall           28.07      28.18

 

Girls 400 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Dylan Ross                   Seabury Hall         1:03.08    1:01.06   10

2 Dakota Grossman              Seabury Hall         1:05.39    1:01.17    8

3 Keili Johnson                Saint Anthony        1:03.87    1:02.90    6

4 Noelle Johnson               Baldwin              1:06.08    1:04.16    4

5 Ellissa Bio                  Baldwin              1:04.21    1:04.25    2

6 Selena Williams              Saint Anthony        1:07.59    1:06.56    1

7 kiana sniffen                Kamehameha           1:08.42    1:07.21

8 Christy Fell                 Seabury Hall         1:05.81    1:10.57

 

Girls 800 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Kiana Smith                  Seabury Hall         2:34.46    2:26.04   10

2 Dakota Grossman              Seabury Hall         2:29.38    2:29.40    8

3 Ellissa Bio                  Baldwin              2:30.62    2:32.36    6

4 Rebekah Hallsten             Saint Anthony        2:36.54    2:35.04    4

5 Kailey Sager                 Lahainaluna          2:31.18    2:38.23    2

6 Dylan Ross                   Seabury Hall         2:33.97    2:40.93    1

7 Alicia Morris-Schmidthan     Baldwin              2:36.99    2:47.63

8 Michelle Gima                Maui High            2:48.63    2:55.06

 

Girls 1500 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Dakota Grossman              Seabury Hall         4:57.82    5:03.80   10

2 Kiana Smith                  Seabury Hall         5:12.41    5:05.08    8

3 Justine Malek                Seabury Hall                    5:13.88    6

4 Kailey Sager                 Lahainaluna          5:29.60    5:17.32    4

5 Alicia Morris-Schmidthan     Baldwin              5:36.00    5:37.28    2

6 Brielle Ouellet-Beaucair     Maui High            5:51.60    5:38.37    1

7 Annette Kinchiro             Baldwin              5:48.40    5:44.79

8 Michelle Gima                Maui High            6:01.14    5:53.24

9 Tiffany Keau                 Maui High            5:58.10    5:53.48

10 Sage Saito                   Baldwin                         6:04.75

11 Lindsey Larson               Saint Anthony        5:59.44    6:11.94

12 naomi holokai                Kamehameha           6:19.60    6:17.83

 

Girls 3000 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Dakota Grossman              Seabury Hall        10:44.00   11:08.87   10

2 Kiana Smith                  Seabury Hall                   11:54.08    8

3 Justine Malek                Seabury Hall        11:55.50   12:03.69    6

4 Kailey Sager                 Lahainaluna         12:27.22   12:43.30    4

5 Alicia Morris-Schmidthan     Baldwin             12:26.00   12:45.16    2

6 Annette Kinchiro             Baldwin             13:07.00   13:19.75    1

7 Sage Saito                   Baldwin             13:13.95   13:22.47

8 Tiffany Keau                 Maui High           13:27.50   13:28.71

9 Brielle Ouellet-Beaucair     Maui High           13:44.30   13:42.99

10 naomi holokai                Kamehameha          14:03.00   13:49.78

Girls 100 Meter Hurdles

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Raeana Anguay                Baldwin                16.57      16.62   10

2 Breea Yamat                  Lahainaluna            17.05      16.90    8

3 Taylor Dugan                 Baldwin                16.83      16.92    6

4 Pelemarie Buka               Baldwin                17.14      16.99    4

5 Christy Fell                 Seabury Hall           17.22      17.24    2

6 Malia Yamashiro              Maui High              17.19      17.38    1

7 Aileen Rodriguez             Maui High              18.17      17.89

8 Jasmine Los Banos            Maui High              18.83      20.13

Girls 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Roxane Gaedeke               Seabury Hall           47.84      47.56   10

2 raven poepoe                 Kamehameha             49.84      47.80    8

3 Taylor Dugan                 Baldwin                48.74      49.02    6

4 Breea Yamat                  Lahainaluna            49.54      49.05    4

5 Alyssa Bettendorf            Seabury Hall           49.84      50.13    2

6 Aileen Rodriguez             Maui High              54.74      51.35    1

7 Akashi Saito                 Maui Prep              55.44      56.04

 

Girls 4×100 Meter Relay

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Baldwin                                             51.70      50.90   10

2 Kamehameha                                          51.86      50.91    8

3 King Kekaulike                                      51.27      51.89    6

4 Seabury Hall                                        53.47      52.27    4

5 Maui High                                           54.82      54.84    2

 

Girls 4×400 Meter Relay

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Seabury Hall                                      4:14.30    4:11.93   10

2 Baldwin                                           4:26.89    4:18.99    8

3 Kamehameha                                        4:26.40    4:20.16    6

4 Saint Anthony                                     4:33.35    4:36.63    4

5 Maui High                                         4:42.63    4:38.01    2

6 Lahainaluna                                       4:49.12    4:38.33    1

7 Molokai                                           5:25.14    5:21.80

 

Girls High Jump

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Raven Poepoe                 Kamehameha           5-00.00    4-11.00   10

2 Jordyn Vega                  Maui High            4-10.00    4-09.00    6

2 Jill Capistran               Saint Anthony        4-10.00    4-09.00    6

2 Amanda Hee                   King Kekaulike       4-09.00    4-09.00    6

5 Isabelle Jones               Seabury Hall         4-07.00    4-07.00    2

6 Jenna Grimes                 Baldwin              4-07.00   J4-07.00    1

7 Brianna Perry                King Kekaulike       4-08.00    4-05.00

7 Selena Williams              Saint Anthony        4-03.00    4-05.00

7 Tiana Camarillo              Seabury Hall         4-08.00    4-05.00

10 Amanda Jorgensen             Baldwin              4-05.00    4-03.00

10 Kelsey Shultz                Lahainaluna          4-03.00    4-03.00

10 Aileen Rodriguez             Maui High            4-05.00    4-03.00

Girls Pole Vault

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Kristine Felix               Baldwin             11-09.00   11-03.00   10

2 Kiana Yamat                  Lahainaluna          9-00.00    9-03.00    8

3 Itara Sved-Wood              King Kekaulike       8-09.00    8-09.00    6

4 Lindsey Miyamoto             Baldwin              8-00.00    7-09.00    4

5 Ariana Badua                 Lahainaluna          8-03.00   J7-09.00    2

– Amber Kozaki                 Baldwin             12-03.00         NH

Girls Long Jump

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Kristine Felix               Baldwin             17-02.25   17-04.75   10

2 Amber Kozaki                 Baldwin             17-03.75   17-03.75    8

3 ashley pundyke               Kamehameha          15-04.50   16-03.25    6

4 Roxane Gaedeke               Seabury Hall        16-03.00   16-03.00    4

5 ashley wendt                 Kamehameha          15-10.75   15-10.75    2

6 Tenisha Ruidas               Baldwin             15-05.50   15-10.25    1

7 Justine Malek                Seabury Hall        14-08.75   15-01.50

8 shalia kamakaokalani         Kamehameha          14-02.75   14-02.75

Girls Triple Jump

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Pelemarie Buka               Baldwin             35-03.25   35-03.25   10

2 Amber-Lei Madriaga           Baldwin             33-10.75   33-10.75    8

3 Tenisha Ruidas               Baldwin             33-04.75   33-04.75    6

4 Roxane Gaedeke               Seabury Hall        29-07.50   32-03.75    4

5 Justine Malek                Seabury Hall        30-07.50   32-00.75    2

6 shalia kamakaokalani         Kamehameha          32-00.25   32-00.25    1

7 Breea Yamat                  Lahainaluna         30-07.75   31-10.75

8 Joebelle Bonete              King Kekaulike      29-07.25   30-03.75

Girls Shot Put

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Alesha Martin                Baldwin             39-05.50   39-05.50   10

2 Christina Lotulelei          Maui High           34-04.00   38-01.50    8

3 Kalesita Anitema             Maui High           34-00.75   36-05.75    6

4 Supiesi Tongi                Maui High           33-10.00   33-10.00    4

5 kylie yamada                 Kamehameha          33-00.25   33-00.25    2

6 Neula Aarona                 Kamehameha          30-02.50   32-02.00    1

7 Brooks Higa                  Baldwin             30-00.50   30-00.50

8 Kaityln Kim                  Saint Anthony       29-01.50   29-06.50

 

Girls Discus Throw

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Teianna Collins-Shirota      King Kekaulike        127-06     127-06   10

2 Christina Lotulelei          Maui High             116-10     116-10    8

3 Supiesi Tongi                Maui High             109-10     109-10    6

4 Kaityln Kim                  Saint Anthony         107-09     107-09    4

5 Alesha Martin                Baldwin               105-03     105-03    2

6 kylie yamada                 Kamehameha             96-06     100-11    1

7 Kalesita Anitema             Maui High              86-03      98-10

8 Brooks Higa                  Baldwin                95-06      95-06

 

                              BOYS FINAL RESULTS

 

Boys Team Scoring — 16 Events (10, 8, 6, 4, 2, 1)

===============================================================================

1) Baldwin                    175        2) King Kekaulike             98

3) Maui High                   78        4) Kamehameha                 66

5) Seabury Hall                51        6) Lahainaluna                15

7) Kihei Charter                8        8) Maui Prep                   2

8) Saint Anthony                2

 

Boys 100 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Jay Braun                    Seabury Hall           11.07      11.08   10

2 Keelan Ewaliko               Baldwin                11.00      11.16    8

3 jamal jones                  Kamehameha             11.37      11.34    6

4 Vetekina Malafu              Baldwin                11.49      11.35    4

5 Arron Marzan                 Baldwin                11.48      11.39    2

6 Juaquin Navarro-Bonilla      Maui High              11.69      11.72    1

7 Stephen Barut                Kamehameha             11.77      11.75

8 Hunter Pawn-Kalilikane       Molokai                11.81      11.93

Boys 200 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Keelan Ewaliko               Baldwin                23.15      22.32   10

2 Jay Braun                    Seabury Hall           22.61      22.65    8

3 Ryne Yokouchi                Baldwin                23.17      22.97    6

4 jamal jones                  Kamehameha             23.17      23.01    4

5 Mario Fernandez              Maui High              23.58      23.28    2

6 Arron Marzan                 Baldwin                23.31      23.45    1

7 Carter Christie              Seabury Hall           24.13      23.65

8 Stephen Barut                Kamehameha             24.11      23.95

Boys 400 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Jake Jacobs                  King Kekaulike         53.95      50.95   10

2 Billy Ayakawa                Kamehameha             53.36      52.71    8

3 Christopher Kawaguchi        Baldwin                53.58      52.97    6

4 Brenan Warman                King Kekaulike         53.92      53.21    4

5 Luke Batoon                  Kamehameha             54.98      53.70    2

6 Nicolas Colon                Seabury Hall           54.33      53.74    1

7 Kealoha Aipa                 Baldwin                56.10      56.27

8 Riley Harima                 Baldwin                56.37      56.65

 

Boys 800 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Keegan Gregg                 King Kekaulike       2:04.17    1:58.62   10

2 Alden Simmer                 Seabury Hall         2:05.69    2:03.74    8

3 tyler Macarthur              Kamehameha           2:08.51    2:04.41    6

4 Ryan Koss                    Seabury Hall         2:08.33    2:05.03    4

5 James Pearson                Baldwin              2:03.74    2:06.16    2

6 Jordan Piano                 Baldwin              2:07.51    2:06.80    1

7 Jacob Higa                   Seabury Hall         2:10.11    2:10.05

8 David Isenmann               Baldwin              2:12.60    2:13.88

 

Boys 1500 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Nicola Perez-Garreaud        Maui High            4:16.20    4:19.52   10

2 James Pearson                Baldwin              4:17.51    4:20.76    8

3 Corban Kaikkonen             Lahainaluna          4:35.39    4:26.48    6

4 Devin Vinoray                Seabury Hall         4:27.10    4:27.66    4

5 Rocky Balala                 Maui High            4:35.20    4:33.86    2

6 Angelito Cuaresma            Maui High            4:33.80    4:36.69    1

7 Xavier Damo                  Maui Prep            5:10.60    4:38.27

8 Reggie Lo                    Baldwin              4:46.62    4:48.19

9 Jared Shimada                Seabury Hall         4:55.40    4:49.23

10 Isaiah Yamaguchi             Baldwin                         4:49.72

11 Matthew Matasci              Saint Anthony        5:04.44    5:11.89

12 Shane Kiyota                 Seabury Hall         5:23.60    5:20.45

13 Keoni Van Zwalenburg         King Kekaulike       5:19.40    5:24.95

14 Caleb Bermudez               Maui Prep            5:49.00    5:28.20

 

Boys 3000 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Nicola Perez-Garreaud        Maui High            9:22.42    9:31.64   10

2 Corban Kaikkonen             Lahainaluna          9:36.02    9:37.17    8

3 Rocky Balala                 Maui High            9:53.80    9:49.82    6

4 Ryan Koss                    Seabury Hall         9:51.12    9:53.94    4

5 Devin Vinoray                Seabury Hall        10:18.06   10:01.24    2

6 Angelito Cuaresma            Maui High           10:09.50   10:08.82    1

7 Xavier Damo                  Maui Prep                      10:36.22

8 Alexander Guerrero           Kamehameha          11:13.50   11:00.60

9 Matthew Foronda              Baldwin                        11:20.02

10 Tyler Kiyota                 Seabury Hall        11:24.23   11:25.51

11 Jason Chou                   Baldwin             11:55.52   11:41.47

12 Isaiah Yamaguchi             Baldwin             10:52.20   11:41.86

Boys 110 Meter Hurdles

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Vetekina Malafu              Baldwin                15.32      15.11   10

2 Tyler Feiteira               Baldwin                16.04      15.48    8

3 Connor Kala’i Yap            Kamehameha             15.62      15.70    6

4 Kimo Tashiro-Rivera          Maui High              16.56      16.46    4

5 Justin Bosque                Baldwin                16.78      16.60    2

6 Ian Armitage                 Kamehameha             17.12      17.42    1

7 Bryce Mizoguchi              Saint Anthony          17.90      18.20

8 Kevin Dagupion               Lahainaluna            20.29      20.45

Boys 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Tyler Feiteira               Baldwin                42.31      40.66   10

2 Connor Kala’i Yap            Kamehameha             42.19      40.81    8

3 Jordan Romero                King Kekaulike         43.83      42.37    6

4 Kimo Tashiro-Rivera          Maui High              42.64      42.54    4

5 Ari Moreno                   Baldwin                44.06      43.89    2

6 Bryce Mizoguchi              Saint Anthony          45.05      44.59    1

7 Justin Koa Shane Valle       Baldwin                47.39      46.00

8 Dalton Fukagawa              Saint Anthony          49.48      48.92

 

Boys 4×100 Meter Relay

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Baldwin                                             43.30      43.57   10

2 Kamehameha                                          44.90      43.93    8

3 King Kekaulike                                      45.68      45.63    6

4 Maui High                                           45.74      46.32    4

5 Seabury Hall                                        48.38      51.79    2

 

Boys 4×400 Meter Relay

================================================================================

School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Kamehameha                                        3:36.66    3:30.13   10

2 King Kekaulike                                    3:32.20    3:30.60    8

3 Baldwin                                           3:36.80    3:33.82    6

4 Seabury Hall                                      3:54.20    3:42.54    4

5 Maui High                                         3:47.75    3:44.44    2

6 Saint Anthony                                     4:02.93    4:02.43    1

7 Lahainaluna                                       4:04.75    4:15.72

 

Boys High Jump

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Jansen Agapay                King Kekaulike       6-00.00    6-01.00   10

2 Billy Joe Bonete             King Kekaulike       6-01.00   J6-01.00    8

3 Vincent Keomoungkhoune       Maui High            6-05.00    5-11.00    6

4 Raymon Ladesma               Maui High            5-10.00    5-09.00    4

5 Troy Otto                    Maui Prep            5-08.00   J5-09.00    2

6 Claude Sherwood              Lahainaluna          5-08.00   J5-09.00    1

7 Corry Brown                  King Kekaulike       5-07.00   J5-09.00

8 Simisi Malafu                Baldwin              5-05.00    5-07.00

9 Jacob Higa                   Seabury Hall         5-06.00    5-05.00

10 Davis Neizman                Kamehameha           5-09.00    5-03.00

 

Boys Pole Vault

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

1 Tyler Feiteira               Baldwin             13-06.00   13-03.00   10

2 Lucas Zarro                  Kihei Charter       14-00.00  J13-03.00    8

3 Michael Teves                King Kekaulike      14-03.00   12-09.00    6

4 Dusty Flores                 Baldwin             12-09.00  J12-09.00    4

5 Zachary Yanagihara           King Kekaulike      12-09.00  J12-09.00    2

6 Jared Kapisi                 Maui High           12-03.00   12-03.00    1

7 Christopher Rickard          Saint Anthony       11-06.00  J12-03.00

8 Bronson Nerpio               Baldwin             11-03.00   11-09.00

Boys Long Jump

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Keelan Ewaliko               Baldwin             21-06.50   22-01.50   10

2 Austin Allgood               King Kekaulike      20-00.50   21-03.75    8

3 Sayge Edrada                 Kamehameha          19-09.25   21-03.00    6

4 Jay Braun                    Seabury Hall        20-05.25   21-02.75    4

5 Ricky Casco                  Baldwin             19-04.75   20-09.50    2

6 Vetekina Malafu              Baldwin             20-06.50   20-06.50    1

7 Corry Brown                  King Kekaulike      19-07.50   20-04.75

8 makoa medeiros               Kamehameha          19-02.75   19-02.75

Boys Triple Jump

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Luke Brown                   King Kekaulike      44-04.75   44-04.75   10

2 Jansen Agapay                King Kekaulike      43-03.75   43-05.50    8

3 Mattias Thompson             Baldwin             43-04.75   43-04.75    6

4 Vili Tolutau                 Baldwin             40-04.75   40-07.25    4

5 Chase Iwata-Bartelme         King Kekaulike      39-06.75   40-06.75    2

6 Ian Armitage                 Kamehameha          39-02.50   39-02.50    1

7 Dylan Agunoy                 Maui High           38-11.00   39-01.75

8 Simisi Malafu                Baldwin             38-11.25   38-11.25

 

Boys Shot Put

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Totauhelotu Lotulelei        Maui High           48-06.00   52-11.50   10

2 Pasoni Tasini                Baldwin             52-10.50   52-10.50    8

3 Miki Fangatua                Baldwin             50-07.00   51-02.00    6

4 BJ Wilhelm-Ioane             Baldwin             47-02.50   50-00.00    4

5 Siueli Vaha                  Maui High           44-07.00   44-07.00    2

6 Tommy Fisher                 Maui High           42-04.75   42-04.75    1

7 kauanoeaehii vanderpoel      Kamehameha          41-03.50   41-06.50

8 alika sanchez                Kamehameha          34-03.50   35-01.00

 

Boys Discus Throw

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

1 Pasoni Tasini                Baldwin               169-09     169-09   10

2 Miki Fangatua                Baldwin               137-09     154-00    8

3 BJ Wilhelm-Ioane             Baldwin               146-05     151-07    6

4 Totauhelotu Lotulelei        Maui High             142-02     149-03    4

5 Siueli Vaha                  Maui High             131-10     131-10    2

6 Tommy Fisher                 Maui High             117-02     117-02    1

7 alika sanchez                Kamehameha            113-07     113-07

8 florent michelier            King Kekaulike        108-04     108-04

 

Sign Up To Our Weekly Newsletter
    Recommend This Article
    Related Stories

    Tags

    Comments
Editor's Note:Maui Now is an open forum and we welcome any views. However, please apply your sense of aloha when posting comments - remarks that are unnecessarily offensive will be blocked.

 
By publishing a comment, you are acknowledging that you are personally responsible for its contents.


Loading Facebook Comments