Maui Sports

MIL Track Championships: Shipman’s Four Golds Leads Seabury Hall Girls

May 3, 2015, 11:30 PM HST
* Updated May 4, 7:18 AM
A
A
A

Seabury Hall's winning 4 x 400 relay team, from left, Alissa Walin, Jenna Carvalho, Kiana Smith and Ava Shipman. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall’s winning 4 x 400 relay team, from left, Alissa Walin, Jenna Carvalho, Kiana Smith and Ava Shipman. Photo by Rodney S. Yap.

By Rodney S. Yap

The Seabury Hall girls track team, a dozen strong, continued its epic climb over and above the rest of the Maui Interscholastic League.

On Saturday, the Spartans replaced their fragile glass slippers with the championship confidence inherited from last year’s storied state-title run. At Seabury, success in the sport of track and field is the rule, rather than the exception. And winning is the sword by which the Spartans ward off the small-school mentality associated with Division II athletic programs searching to find its way.

The Spartans know their way around the track and proved it again Saturday at the MIL track and field championship finals.

Seabury relied on the fierce blue-collar approach demonstrated week in and week out by sophomore sensation Ava Shipman. Proving there is no substitute for hard work, Shipman won four gold medals, including three individual MIL titles in the 800, 1,500, and 3,000, before anchoring the winning 4 x 400 relay and securing the school’s third consecutive MIL championship.

Seabury Hall workhorse Ava Shipman en route to winning the 1,500-meter run. She also won the 800- and 3,000-meter runs. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall workhorse Ava Shipman en route to winning the 1,500-meter run. She also won the 800- and 3,000-meter runs. Photo by Rodney S. Yap.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

The Spartans rolled up a school record 166 points en route to its fourth league title in five years. Baldwin finished second with 104 points, followed by Maui High’s 56. Kamehameha Maui and King Kekaulike were tied for fourth place in the team standings with 37 points apiece.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

The Baldwin boys ran away with their 10th straight MIL boys championship, scoring 180 points. Maui High was second with 124.

“People look at the past and the athletes we had and I don’t think we’ve scored as many points at the MIL championships as we did tonight,” said Seabury Hall girls head coach Bobby Grossman. “We might not have won as many events as we won in the past, but we definitely had a lot of improvements and it couldn’t have come at a better time.”

Shipman’s success in the middle distance and distance races is the foundation Grossman likes to anchor his team around. His daughter Dakota was that centerpiece for four years. She helped bring a state track championship to the school last year — the MIL’s first girls team crown — and closed out her stellar prep career as the most decorated MIL female athlete of all-time.

King Kekaulike's Kameha Medallada (black) won the girls 100 in 12.89 seconds, ahead of Seabury Hall's Elle Bega (left) and Baldwin's Mindy Kimura. Photo by Rodney S. Yap.

King Kekaulike’s Kameha Medallada (black) won the girls 100 in 12.89 seconds, ahead of Seabury Hall’s Elle Bega (left) and Baldwin’s Mindy Kimura. Photo by Rodney S. Yap.

ARTICLE CONTINUES BELOW AD

“Ava is on her way to becoming the MIL track athlete of the year,” said Coach Grossman. “She’s undefeated the whole season and does the hardest quadruple of any four events you can do in track. I actually asked her to run easy in the 3,000 and she still l went out there and ran an 11:06. Then she anchors the 4 x 4 relay and we PR in that by six seconds.”

Shipman was the only Spartan who did not post a personal best mark/time. However, she did score a team-high 32.5 points for the fourth time this season, winning the 800 in 2 minutes, 27.30 seconds. She was clocked in 4:56.07 in the 1,500 and 11:07.15 in the 3,000. Maui Prep Academy’s Sophia Johnston was runner-up to Shipman in the 1,500 and 3,000, posting times of 5:14.66 and 11:30.79, respectively.

“I am feeling really happy and tired, but mostly happy,” said a smiling Shipman after the meet.

Seabury Hall's Elle Bega (middle) won the gold medal in the  girls triple jump. Teammate Christy Fell was second Baldwin's Kaitlin Smith (left) finished third. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall’s Elle Bega (middle) won the gold medal in the girls triple jump. Teammate Christy Fell was second Baldwin’s Kaitlin Smith (left) finished third. Photo by Rodney S. Yap.

Strong trade winds proved to be Shipman’s toughest test down the dim back stretch of the Yamamoto Track & Field Facility.

“That was my first time on Maui that I’ve run under 5 minutes. The wind is tough, it’s hard to run in and it tires you out, but you have to push through it. I always think about the long stretch of wind I’ll get at my back when I get to the other side.”

Seabury swept the girls 800 with Alissa Walin (2:32.31) and Kiana Smith (2:34.68) finishing behind Shipman. The Spartans won four individual events, both relays, and scored 44 points in Shipman’s three specialties.

Elle Bega and Christy Fell had personal best jumps in the triple, where they finished 1-2, respectively. Bega landed a 35-9.75 and Fell a 35-4.25.

“Winning the 4 x 100 relay for the first time was a big deal for us,” Grossman noted. “The triple jump went well for us . . . and I don’t recall ever having three girls qualify in the high hurdles and 100. We also had a lot of people who came through with state qualifying marks on the last day.”

Joining Shipman on Seabury’s winning 1,600-meter relay (4:17.82) were Walin, Smith, and Jenna Carvalho. Smith anchored the 400-relay win over Baldwin, 51.81 to 51.98, with Fell, Bega and Claire Borthwick completing the quartet.

Kihei Charter's Maya Reynolds won the girls 200 and 400 on Saturday. Photo by Rodney S. Yap.

Kihei Charter’s Maya Reynolds won the girls 200 and 400 on Saturday. Photo by Rodney S. Yap.

King Kekaulike’s Kameha Medallada won the girls 100-meter dash in 12.89, edging out Bega (13.02) and Baldwin’s Mindy Kimura (13.12).

“It feels pretty cool to win,” Medallada said. “It wasn’t necessarily my goal, but it’s nice to win it my last year.”

Kihei Charter’s Maya Reynolds was a double winner, collecting gold medals in the 400 and 200.

“I thought I ran a little faster 400, I didn’t factor in the wind and went hard and felt like I ran at least a 58 or 57,” said Reynolds, who was clocked in 59.06. “So I’m looking forward to running it again at the state meet.”

The shorter race proved to be more challenging for the sophomore Reynolds.

Maui High's Grace Fisher was a double winner in the shot put and discus. Photo by Rodney S. Yap.

Maui High’s Grace Fisher was a double winner in the shot put and discus. Photo by Rodney S. Yap.

“The 200 was close, that was the first time all season that I felt like I had to work my butt off for the win. But it felt good.”

Reynolds clocked a season best 26.07 with Seabury’s Borthwick (26.27) and Kekaulike’s Medallada (26.41) right on her heels.

Baldwin’s Kaitlin Smith earned gold medals in the 100 hurdles in 15.21, followed by Seabury’s Fell in 15.67. Smith also claimed the long jump in 17-5 was second in the 300 hurdles (49.53) behind teammate Kacy-Lynn Navarro (48.24) and third in the triple jump (34.2.75).

Maui High’s Grace Fisher completed a Saber sweep of the ring events, winning the girls discus in 112-5 and shot put in 35-5 — both personal best. A shoulder injury forced her to scratch on Saturday.

“I wanted to do my best and represent my team, and I feel like I did that,” Fisher said. “Although my (throwing) shoulder was bothering me today. I am satisfied with the wins, but hopefully I’ll do better at states.”

Baldwin's Noelle Johnson won the girls high jump at 5 feet, 1 inch. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin’s Noelle Johnson won the girls high jump at 5 feet, 1 inch. Photo by Rodney S. Yap.

 

                 MIL CHAMPIONSHIP 2015 - 5/1/2015 to 5/2/2015                  
                                 War Memorial                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  15.36      15.12Q  1 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           16.32      15.97Q  2 
  3 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  16.90      17.11Q  2 
  4 Yamamoto, Briana             Maui High              17.67      17.59Q  1 
  5 Dougherty, Makena            Seabury Hall           18.12      18.31Q  2 
  6 Calilao, Maelisa             Maui High              17.98      18.71Q  1 
  7 Pacheco, Hali                King Kekaulike         18.46      19.16q  2 
  8 Preseault, Erica             Seabury Hall           19.53      19.50q  1 
  9 Daly, Mia                    King Kekaulike         18.98      19.60   1 
 10 Saribay-Talana, Shaina       Llhs 2015              19.78      21.29   2 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  15.12      15.21   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           15.97      15.67    8   
  3 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  17.11      16.61    6   
  4 Preseault, Erica             Seabury Hall           19.50      17.26    4   
  5 Yamamoto, Briana             Maui High              17.59      17.49    2   
  6 Dougherty, Makena            Seabury Hall           18.31      17.58    1   
  7 Calilao, Maelisa             Maui High              18.71      17.64  
  8 Pacheco, Hali                King Kekaulike         19.16      18.86  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Mateo, Kiernan Leighton      Baldwin Boys           14.87      14.93Q  2 
  2 Ranchez, Edilito             Maui High              15.66      15.39Q  1 
  3 Golaube, Kamal               Llhs 2015              15.34      15.47Q  2 
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           15.98      16.02Q  1 
  5 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           16.04      16.01Q  2 
  6 Liburd, Emerson              Llhs 2015              14.55      16.25Q  1 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         18.27      17.98q  1 
  8 Lunes, Jarred                Llhs 2015              19.32      20.10q  2 
 -- Rabara, Michael              Maui High              17.51         DQ   2 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              16.25      14.60   10   
  2 Mateo, Kiernan Leighton      Baldwin Boys           14.93      14.86    8   
  3 Golaube, Kamal               Llhs 2015              15.47      15.60    6   
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           16.02      15.98    4   
  5 Aganos, Brock                King Kekaulike         17.98      18.00    2   
  6 Lunes, Jarred                Llhs 2015              20.10      19.09    1   
 -- Ranchez, Edilito             Maui High              15.39         DQ  
 -- Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           16.01         DQ  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kimura, Mindy                Bears                  12.99      13.16Q  3 
  2 Medallada, Kameha            King Kekaulike         12.80      13.17Q  1 
  3 Borthwick, Claire            Seabury Hall           13.23      13.28Q  2 
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.22      13.17Q  3 
  5 Campos-Ewaliko, Sascia       Bears                  13.44      13.39Q  1 
  6 Nitta, Ani                   Kamehameha             12.99      13.59Q  2 
  7 Casayuran, Alssie            Maui High              13.64      13.44q  1 
  8 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           13.77      13.80q  2 
  9 Simon, Alex                  Molokai                13.91      13.84   3 
 10 Ambrocio, Shanice            King Kekaulike         13.85      13.98   3 
 11 Carillo, Brylee              Kamehameha             14.10      14.00   1 
 12 leader, Mandolyn             King Kekaulike         14.03      14.30   2 
 13 Echiverri, Kristi            Maui High              14.40      14.37   3 
 14 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015              14.61      14.64   1 
 15 Casayuran, Alesha            Maui High              14.46      14.68   2 
 16 Cuaresma, Bridgette          Llhs 2015              14.93      14.85   2 
 17 Falealii, Hepuakea           Molokai                14.53      14.97   3 
 18 Aquino, Kristine             Molokai                           15.18   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Medallada, Kameha            King Kekaulike         13.17      12.89   10   
  2 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.17      13.02    8   
  3 Kimura, Mindy                Bears                  13.16      13.12    6   
  4 Borthwick, Claire            Seabury Hall           13.28      13.24    4   
  5 Campos-Ewaliko, Sascia       Bears                  13.39      13.38    2   
  6 Casayuran, Alssie            Maui High              13.44      13.53    1   
  7 Nitta, Ani                   Kamehameha             13.59      13.58  
  8 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           13.80      13.62  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           10.93      11.10Q  1 
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys                      11.41Q  2 
  3 Cravalho, Justin             Maui High              11.44      11.46Q  3 
  4 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.39      11.45Q  2 
  5 Liburd, Emerson              Llhs 2015                         11.56Q  1 
  6 Mochizuki, Max               Kihei Charter          11.85      11.61Q  3 
  7 Taberna, Brennan             King Kekaulike         11.53      11.72q  2 
  8 Ribucan, Shane               King Kekaulike         11.47      11.72q  3 
  9 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.62      11.76   1 
 10 Vergara, Renz                Baldwin Boys           11.74      11.77   2 
 11 amaral, jesse                Kamehameha             11.95      11.81   2 
 12 Brand, Dylan                 Maui High                         11.87   3 
 13 Payne, Isaiah                Seabury Hall           11.56      11.88   1 
 14 Vierra, Nathan               Maui High              11.91      12.23   3 
 15 Crozier, Justice             Kihei Charter          12.25      12.24   2 
 16 Lasater, Jake                Kihei Charter          12.22      12.24   1 
 17 Acidera, Josh                Seabury Hall           12.24      12.25   1 
 18 Albino, Iokepa               Molokai                           12.92   1 
 19 Deguilmo, Kainoa             Kamehameha             13.93      13.55   3 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           11.10      11.14   10   
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys           11.41      11.40    8   
  3 Cravalho, Justin             Maui High              11.46      11.44    6   
  4 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.45      11.47    4   
  5 Ribucan, Shane               King Kekaulike         11.72      11.71    2   
  6 Mochizuki, Max               Kihei Charter          11.61      11.73    1   
  7 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.76      11.77  
  8 Taberna, Brennan             King Kekaulike         11.72      11.79  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         4:54.82    4:56.07   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep            5:18.47    5:14.66    8   
  3 Craig, Emily                 Maui High            5:20.86    5:24.78    6   
  4 Giron, Jules                 Maui High            5:32.34    5:42.18    4   
  5 Gavigan, Lily                Kamehameha           5:53.99    5:42.56    2   
  6 Valdez, Savanna              King Kekaulike       5:58.98    6:05.34    1   
  7 Sarol, Ericka                Maui High            6:17.34    6:29.37  
  8 Eldredge, Kaleimaile         Bears                6:57.16    6:37.95  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 renaud, richard              Kamehameha           4:33.56    4:32.79Q 
  2 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:36.00    4:32.89Q 
  3 Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:26.71    4:34.14Q 
  4 Tsang, Ryan                  Maui High            4:17.67    4:34.29Q 
  5 Sears, Kai                   Baldwin Boys         4:25.40    4:34.59Q 
  6 Thorup, Shaye                Maui High            4:36.75    4:36.80Q 
  7 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:35.15    4:37.58q 
  8 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:30.58    4:38.76q 
  9 Giron, Deion                 Maui High            4:45.24    4:46.46  
 10 Bio, Devin                   Baldwin Boys         4:45.83    4:49.25  
 11 Aldridge, Grayson            Molokai              4:56.92    5:02.53  
 12 amaral, andrew               Kamehameha           5:11.72    5:05.47  
 13 Guerrero, Fredmariel         Llhs 2015            5:53.96    6:00.80  
 14 Tsang, Ian                   Seabury Hall         6:05.46    6:10.74  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            4:34.29    4:20.92   10   
  2 Sears, Kai                   Baldwin Boys         4:34.59    4:25.57    8   
  3 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:37.58    4:26.75    6   
  4 renaud, richard              Kamehameha           4:32.79    4:27.86    4   
  5 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:32.89    4:28.23    2   
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:38.76    4:29.15    1   
  7 Thorup, Shaye                Maui High            4:36.80    4:41.01  
 -- Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:34.14         DQ  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seabury Hall  'A'                                   52.74      51.81   10   
  2 Baldwin High School  'A'                            51.50      51.98    8   
  3 Kamehameha  'A'                                     53.62      53.93    6   
  4 King Kekaulike  'A'                                 54.86      54.01    4   
  5 Maui High  'A'                                      55.40      56.13    2   
  6 Molokai  'A'                                                   56.48    1   
 -- Lahainaluna High School  'A'                        57.31         DQ  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                       43.13      44.44   10   
  2 Lahainaluna High School  'A'                        44.79      45.01    8   
  3 King Kekaulike  'A'                                 44.65      45.04    6   
  4 Maui High  'A'                                      45.61      47.55    4   
  5 Molokai  'A'                                                   49.06    2   
 -- Kihei Charter  'A'                                  46.69         DQ  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          58.67    1:01.31Q  1 
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:03.12    1:03.18Q  2 
  3 Johnson, Noelle              Bears                1:02.03    1:04.23Q  2 
  4 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha           1:04.07    1:06.28Q  1 
  5 Walin, Alissa                Seabury Hall                    1:05.84Q  2 
  6 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:06.03    1:07.46Q  1 
  7 leader, Mandolyn             King Kekaulike       1:06.72    1:07.37q  2 
  8 Winham, Veronica             Seabury Hall         1:06.66    1:09.36q  2 
  9 Imonti, Tanitia              King Kekaulike       1:08.11    1:09.84   1 
 10 Saribay-Talana, Shaina       Llhs 2015                       1:10.67   1 
 11 Cauaresma, Angelica Kay      Llhs 2015            1:14.25    1:11.73   1 
 12 Blando, Mikaela              Maui High            1:09.92    1:11.99   1 
 13 Currence, Natasha            Llhs 2015            1:09.99    1:12.19   2 
 14 Advincula, Jamie             Maui Prep            1:13.78    1:15.87   2 
 15 Santos, Krysta               Bears                           1:21.21   2 
 16 Eldredge, Kaleimaile         Bears                1:20.72    1:23.30   1 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter        1:01.31      59.06   10   
  2 Johnson, Noelle              Bears                1:04.23    1:03.97    8   
  3 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:03.18    1:04.18    6   
  4 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha           1:06.28    1:05.37    4   
  5 Winham, Veronica             Seabury Hall         1:09.36    1:06.81    2   
  6 leader, Mandolyn             King Kekaulike       1:07.37    1:07.37    1   
  7 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:07.46    1:07.88  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Jacobs, Jake                 King Kekaulike         52.94      52.84Q  1 
  2 Cravalho, Justin             Maui High              53.83      54.16Q  3 
  3 Christie, Cole               King Kekaulike         53.38      55.15Q  2 
  4 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           53.90      55.15Q  3 
  5 Payne, Isaiah                Seabury Hall           54.34      55.94Q  2 
  6 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             54.96      57.19Q  1 
  7 Mochizuki, Max               Kihei Charter          56.29      55.39q  3 
  8 Womack, Micah                King Kekaulike         55.31      56.26q  2 
  9 Ross, Keao                   Molokai                57.48      57.51   2 
 10 Paet, Aleksander             Baldwin Boys           54.50      58.51   1 
 11 James, Brendan               Seabury Hall           57.45      58.71   3 
 12 Hema, Kainalu                Maui High              59.78      58.81   1 
 13 Felix, Kyle                  Baldwin Boys           59.14      59.24   2 
 14 Brunner, Nykolas             Maui High            1:01.55    1:01.42   2 
 15 Matias, Jared Josh           Llhs 2015                       1:02.66   1 
 16 Mosher, Tanner               Molokai              1:02.53    1:02.87   3 
 17 Muto, Alex                   Maui Prep            1:06.14    1:09.67   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Cravalho, Justin             Maui High              54.16      52.22   10   
  2 Payne, Isaiah                Seabury Hall           55.94      53.28    8   
  3 Christie, Cole               King Kekaulike         55.15      53.94    6   
  4 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           55.15      54.37    4   
  5 Mochizuki, Max               Kihei Charter          55.39      55.91    2   
  6 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             57.19      55.95    1   
  7 Womack, Micah                King Kekaulike         56.26      56.58  
 -- Jacobs, Jake                 King Kekaulike         52.84         DQ  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  49.00      48.85Q  1 
  2 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  50.33      50.23Q  2 
  3 Simon, Alex                  Molokai                49.98      50.88Q  2 
  4 Dougherty, Makena            Seabury Hall           51.84      52.48Q  1 
  5 Yamamoto, Briana             Maui High              52.46      53.32q  2 
  6 Preseault, Erica             Seabury Hall           54.37      53.43q  1 
  7 Pacheco, Hali                King Kekaulike         51.60      54.42q  1 
  8 Daly, Mia                    King Kekaulike         53.05      54.68q  2 
  9 Calilao, Maelisa             Maui High              58.27      55.78   1 
 10 Mutzenberg, Sara             Seabury Hall                      58.05   2 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  50.23      48.24   10   
  2 Smith, Kaitlin               Bears                  48.85      49.53    8   
  3 Dougherty, Makena            Seabury Hall           52.48      49.64    6   
  4 Yamamoto, Briana             Maui High              53.32      52.26    4   
  5 Simon, Alex                  Molokai                50.88      53.57    2   
  6 Preseault, Erica             Seabury Hall           53.43      53.87    1   
  7 Pacheco, Hali                King Kekaulike         54.42      53.88  
  8 Daly, Mia                    King Kekaulike         54.68      54.03  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              40.62      41.26Q  2 
  2 Mateo, Kiernan Leighton      Baldwin Boys           39.32      41.51Q  1 
  3 Golaube, Kamal               Llhs 2015              40.99      41.47Q  2 
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           41.42      42.85Q  1 
  5 Ranchez, Edilito             Maui High              42.65      43.52Q  1 
  6 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           43.94      44.46Q  2 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         44.72      43.95q  1 
  8 amaral, jesse                Kamehameha             44.38      45.91q  2 
  9 Brand, Dylan                 Maui High                         46.13   2 
 10 Yogi, Aaron                  Llhs 2015              48.33      49.61   1 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Mateo, Kiernan Leighton      Baldwin Boys           41.51      38.91   10   
  2 Liburd, Emerson              Llhs 2015              41.26      39.20    8   
  3 Golaube, Kamal               Llhs 2015              41.47      41.30    6   
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           42.85      41.94    4   
  5 Ranchez, Edilito             Maui High              43.52      42.26    2   
  6 Aganos, Brock                King Kekaulike         43.95      43.76    1   
  7 amaral, jesse                Kamehameha             45.91      44.53  
  8 Yogi, Aaron                  Llhs 2015              49.61      48.59  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:21.27    2:27.98Q  1 
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         2:27.32    2:29.24Q  2 
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall         2:33.22    2:39.37Q  2 
  4 Giron, Jules                 Maui High            2:34.24    2:42.74Q  1 
  5 Echiverri, Kristi            Maui High            2:39.90    2:44.45Q  2 
  6 Craig, Emily                 Maui High            2:38.48    2:45.09Q  1 
  7 Narayan, Alexa               Maui Prep            2:43.50    2:44.68q  2 
  8 Gavigan, Lily                Kamehameha           2:49.58    2:48.00q  1 
  9 Wenzler-Steves, Dominiqu     Kihei Charter        2:52.25    2:53.56   2 
 10 Hackett, Kayla               King Kekaulike       2:48.82    2:54.25   1 
 11 Advincula, Jamie             Maui Prep            2:54.82    2:58.65   1 
 12 Santos, Krysta               Bears                3:07.77    3:15.97   2 
 13 Eldredge, Kaleimaile         Bears                3:10.78    3:21.84   1 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:27.98    2:27.30   10   
  2 Walin, Alissa                Seabury Hall         2:39.37    2:32.31    8   
  3 Smith, Kiana                 Seabury Hall         2:29.24    2:34.68    6   
  4 Giron, Jules                 Maui High            2:42.74    2:39.59    4   
  5 Craig, Emily                 Maui High            2:45.09    2:39.80    2   
  6 Echiverri, Kristi            Maui High            2:44.45    2:44.92    1   
  7 Narayan, Alexa               Maui Prep            2:44.68    2:45.46  
  8 Gavigan, Lily                Kamehameha           2:48.00    2:53.67  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 frampton, keoni              Kamehameha           2:04.20    2:09.61Q  1 
  2 renaud, richard              Kamehameha           2:08.24    2:10.58Q  3 
  3 Tsang, Ryan                  Maui High            2:04.56    2:10.86Q  2 
  4 Anguay, Zachary              Baldwin Boys         2:08.63    2:11.16Q  2 
  5 Nam, Jonathan                Maui High            2:08.03    2:11.88Q  3 
  6 Paet, Aundre                 Baldwin Boys         2:12.58    2:15.87Q  1 
  7 Brand, Isaiah                King Kekaulike       2:15.56    2:11.94q  2 
  8 Acidera, Josh                Seabury Hall         2:16.05    2:13.77q  3 
  9 burkhart, luke               King Kekaulike                  2:18.18   3 
 10 Kepler, Josh                 Kihei Charter        2:20.10    2:18.53   3 
 11 Womack, Micah                King Kekaulike                  2:18.73   1 
 12 Thorup, Shaye                Maui High            2:13.94    2:19.94   1 
 13 amaral, andrew               Kamehameha           2:29.46    2:28.26   1 
 14 Ramos, Davescott             Baldwin Boys         2:27.94    2:32.22   3 
 15 Tsang, Ian                   Seabury Hall         3:14.53    3:00.53   2 
 -- Aldridge, Grayson            Molokai              2:22.52         DQ   2 
 -- Jorg, Kailiahi               Kihei Charter                        DQ   2 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 frampton, keoni              Kamehameha           2:09.61    2:04.70   10   
  2 Tsang, Ryan                  Maui High            2:10.86    2:07.65    8   
  3 renaud, richard              Kamehameha           2:10.58    2:07.82    6   
  4 Anguay, Zachary              Baldwin Boys         2:11.16    2:07.98    4   
  5 Nam, Jonathan                Maui High            2:11.88    2:12.06    2   
  6 Acidera, Josh                Seabury Hall         2:13.77    2:17.62    1   
  7 burkhart, luke               King Kekaulike       2:18.18    2:25.34  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Borthwick, Claire            Seabury Hall           26.42      26.57Q  2 
  2 Reynolds, Maya               Kihei Charter          26.15      26.71Q  1 
  3 Medallada, Kameha            King Kekaulike         26.48      26.83Q  2 
  4 Nitta, Ani                   Kamehameha             27.71      27.81Q  1 
  5 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           28.41      27.89Q  2 
  6 Kimura, Mindy                Bears                  27.41      28.34Q  1 
  7 Casayuran, Alssie            Maui High              28.37      28.28q  2 
  8 Ambrocio, Shanice            King Kekaulike         28.93      28.98q  2 
  9 Carillo, Brylee              Kamehameha             28.68      29.06   1 
 10 leader, Mandolyn             King Kekaulike         28.67      29.14   1 
 11 Currence, Natasha            Llhs 2015              29.98      29.99   2 
 12 Saribay-Talana, Shaina       Llhs 2015                         30.53   1 
 13 Casayuran, Alesha            Maui High              31.05      30.72   2 
 14 Rodriguez, Lena              Maui High                         31.46   2 
 15 Aquino, Kristine             Molokai                32.70      31.97   1 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          26.71      26.07   10   
  2 Borthwick, Claire            Seabury Hall           26.57      26.27    8   
  3 Medallada, Kameha            King Kekaulike         26.83      26.41    6   
  4 Nitta, Ani                   Kamehameha             27.81      27.39    4   
  5 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           27.89      27.69    2   
  6 Kimura, Mindy                Bears                  28.34      27.97    1   
  7 Casayuran, Alssie            Maui High              28.28      28.19  
  8 Ambrocio, Shanice            King Kekaulike         28.98      28.32  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           22.09      22.42Q  1 
  2 Cravalho, Justin             Maui High              23.20      23.08Q  2 
  3 Taberna, Micah               King Kekaulike         23.39      23.63Q  3 
  4 Cremer, Darien               Baldwin Boys           24.02      23.80Q  2 
  5 Ribucan, Shane               King Kekaulike         24.02      23.96Q  1 
  6 Taberna, Brennan             King Kekaulike         23.62      24.03Q  3 
  7 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             24.69      24.31q  3 
  8 Lasater, Jake                Kihei Charter          24.52      24.31q  3 
  9 Vergara, Renz                Baldwin Boys           24.52      24.44   2 
 10 Crozier, Justice             Kihei Charter          24.82      24.59   2 
 11 James, Brendan               Seabury Hall           25.23      24.64   1 
 12 Locke, Carver                Llhs 2015              24.87      24.71   1 
 13 Burger, Joseph               Maui High                         24.96   1 
 14 Vierra, Nathan               Maui High              24.46      25.05   1 
 15 Ross, Keao                   Molokai                25.83      25.51   3 
 16 Lammer, Kevin                Llhs 2015              25.27      25.88   2 
 17 Matias, Jared Josh           Llhs 2015              26.41      26.54   3 
 18 Mosher, Tanner               Molokai                27.01      26.63   2 
 19 Muto, Alex                   Maui Prep              29.04      30.72   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           22.42      22.15   10   
  2 Cravalho, Justin             Maui High              23.08      22.90    8   
  3 Taberna, Micah               King Kekaulike         23.63      23.25    6   
  4 Cremer, Darien               Baldwin Boys           23.80      23.58    4   
  5 Taberna, Brennan             King Kekaulike         24.03      23.85    2   
  6 Ribucan, Shane               King Kekaulike         23.96      24.20    1   
  7 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             24.31      24.75  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall        11:00.51   11:07.15   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep           11:42.22   11:30.79    8   
  3 Winham, Veronica             Seabury Hall        12:26.76   11:49.58    6   
  4 Mutzenberg, Sara             Seabury Hall        12:42.35   12:30.71    4   
  5 Narayan, Alexa               Maui Prep           12:50.07   13:22.58    2   
  6 Berdel, Briana               Maui High           12:48.51   13:43.47    1   
  7 Longboy, Shantel             Maui High           14:22.21   14:23.67  
  8 Arroyo-Haro, Karina          Llhs 2015           14:45.51   14:35.56  
  9 Santos, Krysta               Bears               14:25.98   14:58.92  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            9:41.78    9:51.15   10   
  2 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       9:49.75    9:55.85    8   
  3 Sears, Kai                   Baldwin Boys         9:51.12    9:58.24    6   
  4 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       9:59.75   10:10.06    4   
  5 Giron, Deion                 Maui High           10:01.09   10:21.13    2   
  6 Soo Hoo, Caleb               Baldwin Boys        10:29.23   10:38.52    1   
  7 Cooper, Tyler                Baldwin Boys        10:20.94   10:49.15  
  8 Vega, Dylan                  Maui High           10:30.20   10:59.26  
  9 Tsang, Ian                   Seabury Hall        13:09.59   13:24.08  
 -- Aganos, Dalton               King Kekaulike       9:53.47         DQ  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seabury Hall  'A'                                 4:23.02    4:17.82   10   
  2 Maui High  'A'                                    4:34.20    4:33.26    8   
  3 Kamehameha  'A'                                   4:37.01    4:35.72    6   
  4 King Kekaulike  'A'                               4:31.82    4:40.12    4   
  5 Lahainaluna High School  'A'                      4:37.73    4:44.21    2   
  6 Baldwin High School  'A'                          4:34.34    5:01.44    1   
  7 Molokai  'A'                                                 5:11.21  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                     3:31.13    3:38.46   10   
  2 Maui High  'A'                                    3:39.72    3:39.85    8   
  3 Seabury Hall  'A'                                 3:41.66    3:44.40    6   
  4 Kihei Charter  'A'                                3:48.96    3:47.22    4   
  5 Lahainaluna High School  'A'                      3:46.25    3:49.59    2   
  6 Kamehameha  'A'                                   3:46.86    3:51.15    1   
  7 King Kekaulike  'A'                               3:43.56    3:53.27  
  8 Molokai  'A'                                                 4:05.38  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Grace                Maui High             110-00     112-05q 
  2 Maea, Tanifa                 Bears                 112-00     100-03q 
  3 Tupou-Koloi, Betty           Llhs 2015              83-03      86-09q 
  4 Pedro, Lehiwa                Molokai                91-09      85-10q 
  5 Serena, Sophia               Kihei Charter          85-06      84-08q 
  6 Damuni, selai                Kamehameha                        77-06q 
  7 Bailey, Sabryna              Llhs 2015              79-02      76-03q 
  8 Takitaki, Selaima            King Kekaulike         75-07     J76-03q 
  9 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha             76-02      75-04  
 10 Pedro, Sehja                 Molokai                84-07      73-04  
 11 Henderson, Alexis            King Kekaulike        105-05      72-01  
 12 DeRouin, Kori                Molokai                65-02      68-06  
 13 Wilhelm, Sarah               Maui Prep              63-00      65-02  
 14 nesmith, kelia               Kamehameha             69-11      64-08  
 15 Serrano, Chaelynn-April      Llhs 2015              53-03      46-04  
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fisher, Grace                Maui High             112-05     112-05   10   
  2 Maea, Tanifa                 Bears                 100-03     111-01    8   
  3 Serena, Sophia               Kihei Charter          84-08      96-04    6   
  4 Tupou-Koloi, Betty           Llhs 2015              86-09      95-08    4   
  5 Pedro, Lehiwa                Molokai                85-10      90-07    2   
  6 Damuni, selai                Kamehameha             77-06      89-07    1   
  7 Takitaki, Selaima            King Kekaulike         76-03      78-05  
  8 Bailey, Sabryna              Llhs 2015              76-03      76-03  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Lacaden, Arvenjae            Maui High             148-01     146-00q 
  2 Emelio, Onosai               Maui High             125-00     135-03q 
  3 Wright, Makana               Baldwin Boys          120-06     126-07q 
  4 kokubon, aaron               Kamehameha            115-09     120-04q 
  5 Taumua-Uini, Tavita          Maui High                        120-03q 
  5 Vergara, Danny               Baldwin Boys          118-09     120-03q 
  7 logotala, jonah              Kamehameha            118-09     118-08q 
  8 Albino, Iokepa               Molokai               102-08     111-08q 
  9 Damasco, Isaiah              Baldwin Boys                     101-07  
 10 Au-Haupu, Micah              Kamehameha            105-11      95-07  
 11 Sumernap, Laa                Molokai                88-08      88-10  
 12 Miguel, Ian                  Kihei Charter          75-03      76-05  
 13 Williams, Leo'n              King Kekaulike         96-05      76-02  
 14 Rickard, Anthony             Saint Anthony          57-08      55-05  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lacaden, Arvenjae            Maui High             146-00     156-01   10   
  2 Emelio, Onosai               Maui High             135-03     135-03    8   
  3 Vergara, Danny               Baldwin Boys          120-03     129-00    6   
  4 Taumua-Uini, Tavita          Maui High             120-03     128-10    4   
  5 Wright, Makana               Baldwin Boys          126-07     126-07    2   
  6 kokubon, aaron               Kamehameha            120-04     120-06    1   
  7 logotala, jonah              Kamehameha            118-08     118-08  
  8 Albino, Iokepa               Molokai               111-08     113-07  
 
Event 23  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patch, Maygan                Llhs 2015            9-06.00    9-06.00   10   
  2 Walin, Alissa                Seabury Hall         8-03.00    9-00.00    8   
  3 Mattos, Destiny              Saint Anthony        8-00.00    8-00.00    6   
  4 Shepherd, Sasha              King Kekaulike       7-03.00    7-00.00    4   
 
Event 24  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tom, Kainoa                  Baldwin Boys        15-06.00   15-03.00   10   
  2 Bel, Anis                    Llhs 2015           12-06.00   13-00.00    7   
  2 Fukuhara, Sean               Baldwin Boys        14-00.00   13-00.00    7   
  4 Burger, Joseph               Maui High           12-00.00   12-06.00    4   
  5 Locke, Carver                Llhs 2015           11-06.00  J12-06.00    2   
  6 Arquero, Leon                Maui High           10-06.00   11-00.00    1   
  7 Hottendorf, Quinn            Kamehameha          11-03.00  J11-00.00  
  8 Cadiz, Mark                  Maui High           10-00.00   10-00.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears               17-07.00   17-05.00q 
  2 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                          16-02.50q 
  3 Fell, Christy                Seabury Hall        16-00.25   15-02.75q 
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall        15-01.50   14-11.50q 
  5 Campos-Ewaliko, Sascia       Bears               13-07.25   14-05.00q 
  6 Carillo, Brooks              King Kekaulike                 14-04.00q 
  7 Shepherd, Sasha              King Kekaulike      11-04.50   14-03.75q 
  8 Aruda, Kyla                  King Kekaulike      13-05.75   14-02.75q 
  9 Gavigan, Lily                Kamehameha                     13-05.50  
 10 Patch, Haylee                Llhs 2015           12-09.50   13-02.75  
 11 uyechi, shaina               Kamehameha          13-07.25   12-08.25  
 12 Carvalho, Jenna              Seabury Hall        12-10.75   12-07.00  
 13 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015           12-04.00   11-04.75  
 14 Chow, Hikilii                Molokai             10-05.75   10-11.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears               17-05.00   17-05.00   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        15-02.75   16-05.50    8   
  3 Navarro, Kacy-Lynn           Bears               16-02.50   16-02.50    6   
  4 Carillo, Brooks              King Kekaulike      14-04.00   15-04.75    4   
  5 Bega, Elle                   Seabury Hall        14-11.50   15-04.50    2   
  6 Campos-Ewaliko, Sascia       Bears               14-05.00   14-05.00    1   
  7 Shepherd, Sasha              King Kekaulike      14-03.75   14-03.75  
  8 Aruda, Kyla                  King Kekaulike      14-02.75   14-02.75  
 
Event 26  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        22-00.75   21-05.50q 
  2 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-08.25   19-08.75q 
  3 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        20-09.75   19-07.75q 
  4 Malek, Paxton                Seabury Hall        19-08.00   19-00.50q 
  5 Christie, Cole               King Kekaulike      19-07.50   18-08.25q 
  6 Sakai, Kei                   Saint Anthony       19-04.00   18-04.75q 
  7 Cremer, Darien               Baldwin Boys        19-00.50   17-11.75q 
  8 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           20-09.75   17-09.75q 
  9 Davis, Morgan                Maui High           19-00.50   17-07.50  
 10 Hirose, Ericson              Maui High           17-00.25   17-06.00  
 11 Petterson, Michael           Maui High           17-09.00   16-06.50  
 12 Rodgers, Westin              Seabury Hall        16-05.00   16-05.75  
 13 Shultz, Kyle                 Llhs 2015                      16-02.25  
 14 Ramierez, Rey                Saint Anthony       15-08.00   15-05.25  
 15 Segundo, Kyle                Kamehameha          15-09.75   15-02.75  
 16 Muto, Alex                   Maui Prep           14-08.75   15-02.50  
 17 Burgos, Bryan                Llhs 2015           15-05.75   13-06.00  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        21-05.50   21-05.50   10   
  2 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-08.75   20-03.75    8   
  3 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           17-09.75  J20-03.75    6   
  4 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        19-07.75   19-11.00    4   
  5 Malek, Paxton                Seabury Hall        19-00.50   19-00.50    2   
  6 Christie, Cole               King Kekaulike      18-08.25   18-08.25    1   
  7 Sakai, Kei                   Saint Anthony       18-04.75   18-06.50  
  8 Cremer, Darien               Baldwin Boys        17-11.75   18-04.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Bega, Elle                   Seabury Hall        34-08.00   35-09.75q 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        34-05.00   35-00.00q 
  3 Smith, Kaitlin               Bears               34-09.50   34-02.75q 
  4 Patch, Maygan                Llhs 2015           32-11.00   33-01.00q 
  5 Johnson, Noelle              Bears               31-05.75   32-10.50q 
  6 Carillo, Brooks              King Kekaulike      31-08.00   31-08.25q 
  7 Preseault, Erica             Seabury Hall        26-03.75   25-10.75q 
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Bega, Elle                   Seabury Hall        35-09.75   35-09.75   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        35-00.00   35-04.25    8   
  3 Smith, Kaitlin               Bears               34-02.75   34-02.75    6   
  4 Patch, Maygan                Llhs 2015           33-01.00   33-03.50    4   
  5 Johnson, Noelle              Bears               32-10.50   32-10.50    2   
  6 Carillo, Brooks              King Kekaulike      31-08.25   32-04.25    1   
  7 Preseault, Erica             Seabury Hall        25-10.75   25-10.75  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        45-03.75   43-08.25q 
  2 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        44-05.50   43-07.50q 
  3 Paet, Aundre                 Baldwin Boys        42-05.50   41-07.75q 
  4 Malek, Paxton                Seabury Hall        40-04.25   40-03.00q 
  5 Kaaikala, Kalalani           Llhs 2015           37-11.00   39-00.50q 
  6 McKie, Jake                  King Kekaulike      38-04.25   36-10.75q 
  7 Brown, Corry                 King Kekaulike      38-04.25   36-04.75q 
  8 Petterson, Michael           Maui High           36-04.25   36-02.50q 
  9 Guillermo, McNel             Maui High           35-02.50   33-09.75  
 10 Segundo, Kyle                Kamehameha          32-04.50   33-03.50  
 11 Metoyer, Trey                King Kekaulike      32-00.50   29-09.75  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        43-08.25   44-06.50   10   
  2 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        43-07.50   43-07.50    8   
  3 Paet, Aundre                 Baldwin Boys        41-07.75   41-07.75    6   
  4 Malek, Paxton                Seabury Hall        40-03.00   40-03.00    4   
  5 Kaaikala, Kalalani           Llhs 2015           39-00.50   39-00.50    2   
  6 McKie, Jake                  King Kekaulike      36-10.75   37-09.00    1   
  7 Brown, Corry                 King Kekaulike      36-04.75   36-04.75  
  8 Petterson, Michael           Maui High           36-02.50   36-02.50  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Noelle              Bears                4-10.00    5-01.00   10   
  2 Narayan, Alexa               Maui Prep            4-09.00    4-08.00    8   
  3 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha           4-08.00    4-06.00    6   
  4 Chow, Hikilii                Molokai                        J4-06.00    4   
  5 Patch, Haylee                Llhs 2015            4-06.00    4-04.00    2   
  6 Blando, Mikaela              Maui High            4-04.00    4-02.00    1   
 -- Echiverri, Kristi            Maui High            3-11.00       FAIL  
 -- Carillo, Brooks              King Kekaulike                     FAIL  
 
Event 30  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys         6-06.00    6-02.00   10   
  2 Brown, Corry                 King Kekaulike       6-02.00    5-10.00    8   
  3 Brand, Dylan                 Maui High            5-10.00   J5-10.00    6   
  4 Lammer, Kevin                Llhs 2015            5-08.00    5-08.00    3   
  4 Foronda II, Edmund           Maui High            5-10.00    5-08.00    3   
  6 Aquino, Jocel                Baldwin Boys         5-08.00    5-06.00    1   
  7 Daguio, Clarence             Maui High            5-08.00   J5-06.00  
  8 Shultz, Kyle                 Llhs 2015            4-11.00   J5-06.00  
  9 Gushiken, Spencer            King Kekaulike       5-02.00    5-04.00  
 10 Federer-Sheppard, Taona      Kihei Charter        5-04.00    5-02.00  
 10 Locke, Carver                Llhs 2015            5-03.00    5-02.00  
 -- Schwindler, Ryan             Baldwin Boys         5-05.00         NH  
 -- Metoyer, Trey                King Kekaulike       5-02.00         NH  
 
Event 31  Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Grace                Maui High           34-07.00   35-00.50q 
  2 Damuni, selai                Kamehameha          34-07.00   32-06.00q 
  3 Pimentel, Taysia             Seabury Hall        32-05.00   31-11.50q 
  4 Henderson, Alexis            King Kekaulike      34-05.00   29-10.50q 
  5 Maea, Tanifa                 Bears               31-00.00   28-07.50q 
  6 DeRouin, Kori                Molokai             27-00.00   28-02.50q 
  7 Dougherty, Makena            Seabury Hall        31-06.75   28-01.50q 
  8 Serena, Sophia               Kihei Charter       26-11.00   27-00.50q 
  9 Pedro, Sehja                 Molokai             26-09.00   24-07.00  
 10 Bailey, Sabryna              Llhs 2015           25-04.75   23-04.00  
 11 nesmith, kelia               Kamehameha          29-03.50   23-00.50  
 12 Takitaki, Selaima            King Kekaulike      25-00.00   22-03.50  
 13 Wilhelm, Sarah               Maui Prep           22-04.00   22-02.00  
 14 Pedro, Lehiwa                Molokai             23-03.00   21-06.50  
 15 Keahi, Jordan                Llhs 2015           20-00.25   20-03.00  
 16 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha                     19-10.50  
 -- Tupou-Koloi, Betty           Llhs 2015           27-04.25         ND  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Fisher, Grace                Maui High           35-00.50   35-00.50   10   
  2 Damuni, selai                Kamehameha          32-06.00   32-10.00    8   
  3 Pimentel, Taysia             Seabury Hall        31-11.50   31-11.50    6   
  4 DeRouin, Kori                Molokai             28-02.50   30-07.25    4   
  5 Henderson, Alexis            King Kekaulike      29-10.50   30-00.00    2   
  6 Maea, Tanifa                 Bears               28-07.50   28-07.50    1   
  7 Dougherty, Makena            Seabury Hall        28-01.50   28-04.75  
  8 Serena, Sophia               Kihei Charter       27-00.50   27-01.50  
 
Event 32  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Lacaden, Arvenjae            Maui High           51-05.50   48-00.00q 
  2 Vainikolo, Alex              Maui High           44-06.00   44-06.75q 
  3 logotala, jonah              Kamehameha          45-00.50   43-08.75q 
  4 kokubon, aaron               Kamehameha          42-09.25   42-04.00q 
  5 Wright, Makana               Baldwin Boys        43-04.00   40-05.50q 
  6 Paranada, Jared              Baldwin Boys        41-05.50   40-00.75q 
  7 Au-Haupu, Micah              Kamehameha          43-01.00   38-11.00q 
  8 Biga, Grayson                Maui High           41-03.25   38-10.00q 
  9 Damasco, Isaiah              Baldwin Boys        37-08.00   36-11.00  
 10 Sumernap, Laa                Molokai             26-02.50   28-03.50  
 11 Williams, Leo'n              King Kekaulike      30-10.00   25-03.00  
 12 Miguel, Ian                  Kihei Charter       23-10.00   24-08.00  
 13 Aganos, Jett                 King Kekaulike                 18-04.00  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Lacaden, Arvenjae            Maui High           48-00.00   51-11.00   10   
  2 Vainikolo, Alex              Maui High           44-06.75   44-06.75    8   
  3 logotala, jonah              Kamehameha          43-08.75   43-08.75    6   
  4 Wright, Makana               Baldwin Boys        40-05.50   42-08.00    4   
  5 kokubon, aaron               Kamehameha          42-04.00   42-04.00    2   
  6 Au-Haupu, Micah              Kamehameha          38-11.00   40-11.00    1   
  7 Paranada, Jared              Baldwin Boys        40-00.75   40-00.75  
  8 Biga, Grayson                Maui High           38-10.00   38-10.00  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Seabury Hall               166        2) Baldwin High School       104   
    3) Maui High                   56        4) Kamehameha                 37   
    4) King Kekaulike              37        6) Kihei Charter              26   
    6) Maui Prep                   26        8) Lahainaluna High School    22   
    9) Molokai                     13       10) Saint Anthony               6   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Baldwin High School Boys   180        2) Maui High                 124   
    3) King Kekaulike              68        4) Lahainaluna High School    61   
    5) Kamehameha                  32        6) Seabury Hall               21   
    7) Kihei Charter                7        8) Molokai                     2  
E-Mail Newsletters Receive daily or weekly updates via e-mail. Subscribe Now
News Alerts Breaking news alerts on your mobile device. Get the App

Comments

This comments section is a public community forum for the purpose of free expression. Although Maui Now encourages respectful communication only, some content may be considered offensive. Please view at your own discretion. View Comments