Results: 90th Annual Kiwanis Track and Field Meet
By Rodney S. Yap
More than 300 student athletes, representing 12 schools from Kapalua to Kula, earned 270 medals Saturday in the 90th Annual Kiwanis Track and Field Meet.
Girls and boys between grades 6-8 competed in their respective age divisions in four field events, four running events and the 400-meter relay.
“We take much pride in sustaining the 90-year tradition of this event,” said Kiwanis’ Meet Director Bob Pellettieri. “The meet has been growing in attendance and popularity over the years and we continue to strive towards excellence for the benefit of the children of Maui.”
There were plenty of outstanding times and distances Saturday, March 14, but no meet records were broken at the Satoki Yamamoto Track & Field Facility.
The Kiwanis Club of Maui has been hosting the intermediate school track meet since 1948.
90th ANNUAL KIWANIS TRACK AND FIELD MEET
Saturday, March 14, Results
At Satoki Yamamoto Track & Field Facility
Boys Division
6th Grade Field Events
Chinning the Bar — 1. Garrett Smith, Kamehameha, 17; 2. Matthew Kaimiola, Kamehameha, 15; 3. Teancum Aiwohi, Kamehameha, 14.
Shot Put — 1. Pokai Kanaele, Kalama, 36-2; 2. Sheldon Dudoit-Caban, Kamehameha, 30-2 1/2; 3. Christopher Dolores, Lokelani, 28-6.
Long Jump — 1. Jason Geffe, Lokelani, 13-8; 2. William Yudis, Halekala Waldorf, 13-7; 3. Kalli Mason Lahaina, 13-1/2.
High Jump — 1. Davyn Tonu, Kamehameha, 4-1; 2. Steven Eggemeyer, Lokelani, 4-1; 3. Kiha Kahalehau, Kamehameha, 4-0.
6th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Richard Haney, Kamehameha, 1:12.61; 2. Skylar Delos Santos, Maui Waena, 1:14.45; 3. Kian Leonard, Lokelani, 1:14.83. Heat 2, 1. Jonathan Merchant, Kamehameha, 1:13.46; 2. Curtis Badayos, Maui Waena, 1:14.55; 3. Slade Scozzfava, Lokelani, 1:20.24. Heat 3, 1. Jason Sugiyama, Lokelani, 1:15.98; 2. Kai Frostad, Kalama, 1:17.02; 3. Ilikea Mossman-Smith, Kamehameha, 1:17.07.
200 meters — Heat 1, 1. Bradford Chaves, Maui Waena, 29.36; 2. Alan Vigneux, Lokelani, 31.40; 3. Kisen Mercado, Kamehameha, 31.56. Heat 2, 1. Ezekiel Grasso, Lokelani, 30.05; 2. Cade Sconfienza, Maui Waena, 31.23; 3. Garrett Smith, Kamehameha, 31.68. Heat 3, 1. Stockton Alberdi, Lokelani, 30.99; 2. Jonah Kirkham, Maui Prep, 31.68; 3. Sheldon Dudoit-Caban, Kamehameha, 32.50.
100 meters — Heat 1, 1. Jason Geffe, Lokelani, 13.59; 2. Jeremy Peros, Maui Waena, 13.92; 3. Alec Tolentino, Kamehameha, 14.49. Heat 2, 1. William Yudis, Haleakala Waldorf, 14.32; 2. Nathan Domingo, Maui Waena, 14.55; 3. Steven Eggemeyer, Lokelani, 14.74. Heat 3, 1. AJ Alvarez, Lokelani, 14.51; 2. Carson Yoshida, Kalama, 15.64; 3. Rendal Ramos, Lahaina, 15.70.
50 meters — Heat 1, 1. Teancum Aiwohi, Kamehameha, 7.20; 2. Kaili Mason, Lahaina, 7.34; 3. Zackory Hokoana, Kalama, 7.55. Heat 2, 1. Ikua Kamaka, Kamehameha, 7.64; 2. Jonah Goldberg, Haleakala Waldorf, 7.84; 3. Genesis Dahilig, Maui Waena, 8.31. Heat 3, 1. Pono Kalalau, Maui Waena, 7.77; 2. Cris Delores, Lokelani, 8.04; 3. Kiha Kahalehau, Kamehameha, 8.52.
400 Relay — 1. Lokelani 58.55, Jason Geffe, Steven Eggemeyer, Vinc Charley, AJ Alvarez; 2. Kamehameha Maui 1:00.43, Alec Tolentino, Jonathan Merchant, Ikua Kamaka, Teancum Aiwohi; 3. Kalama 1:02.39, Zackory Hokoana, Carson Yoshida, Ma’ake Panuve, Nick Strand.
7th Grade Field Events
Chinning the Bar — 1. Graudpm Tanaka, Kamehameha, 17; 2. Kekoa Labajo, Kamehameha, 13; 3. Keanu Rindlisbacher, Kamehameha, 12.
Shot Put — 1. Creighton Purdy, Kamehameha, 32-1/2; 2. Nalu Ho, Lahaina, 31-5; 3. Jacob Keyser, Seabury Hall, 27-3.
Long Jump — 1. Keoki Kong, Maui Waena, 14-0; 2. Ethan James, Kamehameha, 13-51/2; 3. Nainoa Antonio, Kamehameha, 13-41/2.
High Jump — 1. Raider Damuni, Kamehameha, 5-2; 2. Samuel Ostermiller, Kamehameha, 5-0; 3. Caleb Sylva, Kalama; 4-7.
7th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Kekoa Labajo, Kamehameha, 1:06.72; 2. Kapono Mossman, Kalama, 1:20.64; 3. Angelo Constantino, Lahaina, 1:26.09. Heat 2, 1. Gabriel Arcas, Kamehameha, 1:10.84; 2. Miles Stone, Seabury Hall, 1:19.52; 3. Brian Thomas, Lahaina, 1:20.93. Heat 3, 1. Thomas Lee, Kamehameha, 1:13.40; 2. Nalu Ho, Lahaina, 1:144.20; 3. Jobe Catan-Lono, Kalama, 1:18.24.
200 meters — Heat 1, 1. Keoki Kong, Maui Waena, 27.27; 2. Raider Damuni, Kamehameha, 27.68; 3. Bronson Espania, Kalama, 29.11. Heat 2, 1. Ethan James, Kamehameha, 29.02; 2. Johnny Konyakwe, Maui Waena, 30.01; 3. Zach Meriman, Carden Academy, 35.92. Heat 3, 1. Keanu Rinlisbacher, Kamehameha, 29.20; 2. Micah Hallsten, Doris Todd, 31.77; 3. Marcus Kamakaiwi, Maui Waena, 31.96.
100 meters — Heat 1, 1. Samuel Osermiller, Kamehameha, 12.83; 2. Joshua Ibe, Maui Waena, 12.86; 3. Christian Lee, Lokelani, 13.92. Heat 2, 1. Nainoa Antonio, Kamehameha, 13.46; 2. Noah Zolotow, Seabury Hall, 13.74; 3. Izaiah Richards, Lokelani, 14.03. Heat 3, 1. Jared Sugiyama, Lokelani, 13.86; 2. Caleb Sylva, Kalama, 13.87; 3. William Thompson, Kamehameha, 14.48.
50 meters — Heat 1, 1. Kapena Gushiken, Kamehameha, 6.99; 2. Ezekiel Pagan, Kalama, 7.08. Heat 2, 1. Kaleo Mason, Lahaina, 6.96; 2. Graydon Tanaka, Kamehameha, 7.20; 3. Kit Anipot, Lokelani, 7.71. Heat 3, 1. AJ Pagan, Kamehameha, 7.86; Khristopher Barlahan, Kalama, 8.40.
400 Relay — 1. Kamehameha 55.27, Samuel Ostermiller, Raider Damuni, Kapena Gushiken, Ethan James; 2. Maui Waena 55.42, Joshua Ibe, Keoki Kong, Brian Seliven, Johnny Tonyakwe; 3. Lokelani 57.54, Kit Anipot, Izaiah Richards, Jared Sugiyama, Perdon Abner.
8th Grade Field Events
Chinning the Bar — 1. Jace Baqui, St. Anthony, 33; 2. Ethan Bediamol, Kalama, 7.
Shot Put — 1. Cody McDonald, Kalama, 32-51/2; 2. Hanalei Akina, Kalama, 32-5; 3. Makana Saito-Takabayashi, Kamehameha, 30-71/2.
Long Jump — 1. Tristan Catan, Kamehameha, 17-41/2; 2. Elijah Kamalani, Lokelani, 16-11; 3. Roman Wilson, Lokelani, 16-10.
High Jump — 1. Jake Krost, Seabury Hall, 5-2; 2. Kamalua Segundo, Kamehameha, 5-1; 3. Allan Cadelinia, Lokelani, 5-0.
8th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Jacob Madariaga, Maui Waena, 1:04.30; 2. Charles Bridge, Kalama, 1:06.68. Heat 2, 1. Rey Cadiz, Maui Waena, 1:03.42; 2. Cody McDonald, Kalama, 1:07.05. Heat 3, 1. Tristan Andre, Maui Waena, 1:09.11; 2. Kaimana Sabatini, Lokelani, 1:09.68; 3. Ethan Bediamol, Kalama, 1:11.58.
200 meters — Heat 1, 1. Roman Wilson, Lokelani, 24.49; 2. Aukai Vista, Kamehameha, 27.02; 3. Elliot Tom, Maui Waena, 28.17. Heat 2, 1. Kiva Herrera, Kalama, 26.86; 2. Kamalu Segundo, Kamehameha, 27.77; 3. Msai Reynolds, Kihei Charter, 27.83. Heat 3, 1. Lee Franco, Kamehameha, 27.96; 2. Tyler Adachi, Maui Waena, 30.99.
100 meters — Heat 1, 1. Elijah Kamalani, Lokelani, 11.86; 2. Noah Payne, Seabury Hall, 12.58; 3. Noa Helm, St. Anthony, 12.72. Heat 2, 1. Allan Cadelinia, Lokelani, 12.40; 2. Tristan Catan, Kamehameha, 12.96; 3. Isiah Henderson, Kalama, 13.90. Heat 3, 1. Makana Saito-Takabayashi, Kamehameha, 13.30; 2. Preston Delos Santos, Maui Waena, 14.11; 3. William Shaver, Kalama, 14.42.
50 meters — Heat 1, 1. Jace Baqui, St. Anthony, 6.58; 2. Trystan Ah Yat, Kalama, 6.92; 3. Kainalu Puu-Robinson, Kamehameha, 6.93. Heat 2, 1. Peter Pencerga, Kalama, 6.70; 2. Marc Domingo, Maui Waena, 7.02; 3. Ty Tau-a, Kamehameha, 7.14. Heat 3, 1. Kili-Scott Madrid II, Kalama, 7.11; 2. Jan Quemado, Maui Waena, 7.46; 3. Josh Calaoagan, Lahaina, 7.51.
400 Relay — 1. Lokelani 50.45, Elijah Kamalani, Mitchell Hirose, Roman Wilson, Allan Cadelinia; 2. Maui Waena 52.68, Jacob Madriaga, Rey Cadiz, Elliot Tom, Tritan Andre; 3. Kamehameha 53.05, Makana Saito-Takabayashi, Tristan Catan, Kainalu Puu-Robinson, Aukai Vista.
Girls Division
6th Grade Field Events
Flex Arm Hang — 1. Summer Arakawa-Lewis, Lahaina, 31.98; 2. Kate Laurion, Kalama, 23.05, Kalama; 3. Ana Fernandez, Maui Waena, 19.18.
Long Jump — 1. Ramona Borchers, Haleakala Waldorf, 12-21/2; 2. Caetlyn Johanes, Lokelani, 11-91/4; 3. Chanelle Cortez, Lokealani, 11-81/2.
Softball Throw — 1. Teani Arakawa, Kalama, 131-8; 2. Britney Segundo, Lokelani, 113-9; 3. Naomi Farnsworth, Kalama, 100-0.
6th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Kayci Yang, Maui Waena, 1:21.52; 2. Anna Ade, Kalama, 1:30.68. Heat 2, 1. Ana Fernandez, Maui Waena, 1:21.09; 2. Katharine Lauriob, Kalama, 1:26.72; 3. Kelsie Sparks, Seabury Hall, 1:30.05
200 meters — Heat 1, 1. Essance Nomura, Maui Waena, 32.17; 2. Emma Fichbohm, Haleakala Waldorf, 33.17. Heat 2, 1. Naomi Farnsworth, Kalama, 33.14; 2. Makenna Okuda, Lokelani, 34.51; 3. Sydnie Matsuda, Maui Waena, 37.68. Heat 3, 1. Destinee Roberts, Doris Todd, 30.96; 2. Cynthia Tongi, Lokelani, 31.24; 3. Aria DuBois, Kalama, 40.78.
100 meters — Heat 1, 1. Teani Arakawa, Kalama, 14.86; 2. Rebecca Segura, Lahaina, 15.90; 3. Maya Miller, Carden Academy, 16.36. Heat 2, 1. Kiralynn Pu, Kalama, 14.43; 2. Ramona Borchers, Haleakala Waldorf, 14.83; 3. Caetlyn Johannes, Lokelani, 15.30. Heat 3, 1. Emma Ayersman, Kalama, 14.93; 2. Summer Arakawa, Lahaina, 15.77; 3. Izabelle Palmore, Haleakala Waldorf, 15.82.
50 meters — Heat 1, 1. Chanelle Cortez, Lokelani, 9.90; 2. Mileina Sniffen, Haleakala Waldorf, 7.92; 3. Darcy Catan-Lono, Kalama, 8.46. Heat 2, 1. Siena Poepoe, Kalama, 8.08; 2. Coral Carhart, Seabury Hall, 8.27; 3. Aira Baguyo, Lokelani, 8.52. Heat 3, 1. Kasey DeCambra, Kalama, 8.52; 2. Janessa Cujodoy, Seabury Hall, 8.64.
1. Lokelani 1:01.80, Yhas Manegdeg, Chanelle Cortez, Caetlyn Johannes, Cynthia Tongi; 2. Kalama 1:03.17, Emma Ayersman, Kiralynn Pu, Carcy Catan-Lono, Teani Arakawa; 3. Maui Waena 1:04.08, Kayci Yang, Essance Nomura, Rochelle Balalo, Ana Fernandez.
7th Grade Field Events
Flex Arm Hang — 1. Nanea Estrella, Kalama, 53.95; 2. Aryana Johnson, Seabury Hall, 42.49; 3. Vija Baustista, Maui Waena, 33:20.
Long Jump — 1. Kamalei Nemoto, Kamehameha, 11-2; 2. Kahiau Bonacorsi, Kamehameha, 11-1; 3. Maya Khin, Maui Waena, 10-91/2.
Softball Throw — 1. Cathy-Alisha Hokoana, Kalama, 156-3; 2. Zoe Asue, Kalama, 104-0; 3. Kana Mateaki, Kamehameha, 97-5.
7th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Kahiau Bonacorsi, Kamehameha, 1:16.56; 2. Aryanna Johnson, Seabury Hall, 1:24.08; 3. Jetta Dacuycuy-Espania, Kalama, 1:28.46. Heat 2, 1. Ku’ualoha Bailey, Kamehameha, 1:23.30; 2. Olivia Bozich, Maui Prep, 1:25.05; 3. Saesha Chaves-Sundberg, Kalama, 1:33.49.
200 meters — Heat 1, 1. Maya Khin, Maui Waena, 31.52; 2. Skyler Sands, Kalama, 32.98; 3. Mia Heath, Lahaina, 36.58. Heat 2, 1. Vija Bautista, Maui Waena, 33.71; 2. Rondennette Smith-Marras, Kalama, 33.9; Alyson Panglao, Kalama, 33.91.
100 meters — Heat 1, 1. Nanea Estrella, Kalama, 13.96; 2. Malia Warner, Kamehameha, 14.46; 3. Ginger Pomale, Maui Waena, 15.11. Heat 2, 1. Aaliyah Times, Lahaina, 14.48; 2. Kamalei Nemoto, Kamehameha, 14.72; 3. Joy Callinen, Seabury Hall, 15.11. Heat 3, 1. Ailan Suehiro, Kamehameha, 14.96; 2. Regene Udarbe, Maui Waena, 15.71; 3. Alyssah Leano, Kalama, 15.90.
50 meters — Heat 1, 1. Kana Mateaki, Kamehameha, 7.33; 2. Zoe Asue, Kalama, 7.71; 3. Hailey Bogar, Lahaina, 8.49. Heat 2, 1. Krystel Jacinto, Kalama, 7.77; 2. Sofia Salvatierra, Kamehameha, 8.40; 3. Rosemary Bean, Lahaina, 8.56. Heat 3, 1. Cathy-Alisha Hokoana, Kalama, 7.92; 2. Shaleena Cile, Lahaina, 8.27.
400 Relay — 1. Kalama 1:01.62, Krystel Jacinto, Cathy-Alisha Hokoana, Alyssah Leano, Nanea Estrella; 2. Lahaina 1:07.37, Mary Dyer, Rosemary, Keiry Flores, Aaliyah Times.
8th Grade Field Events
Flex Arm Hang — 1. Kalia Tamashiro, Kamehameha, 54.97; 2. Kamalei Warrington, Kamehameha, 47.67; 3. Chassidy Park, Kalama, 45.97; 4. Lindsey Miyamoto, Iao, 43.82.
Flex Arm Hang — 1. Megan Cernao, Kalama, 58.34; 2. Kathryn Jacinto, Maui Prep, 40.52; 3. Mahina Ah-Sam, Lahaina, 20.22.
Long Jump — 1. May Molina, Lokelani, 13-51/2; 2. Kamahie Baricuatro, Kamehameha, 13-21/2; 3. Kiana Balthazar, Kalama, 12-3.
Softball Throw — 1. Tanisha Valdez, Kalama, 192-6; 2. Ocean Makekau, Lahaina, 167-4; 3. Keani Pegan, Lahaina, 160-5.
High Jump — 1. Annela Bechert, Kalama, 4-0; 2. Kahea Poepoe, Kamehameha, 3-10; 3. Nyasia Martniez, Kalama, 3-6.
8th Grade Running Events
400 meters — Heat 1, 1. Jamielee Felipe, Kamehameha, 1:16.27; 2. Megan Chu Matsumoto, Maui Waena, 1:18.24; 3. Panisha Valvez, Kalama, 1:18.29.
200 meters — Heat 1, 1. Mallorie Vaught, Kamehameha, 30.14; 2. Taieena Marin, Kalama, 34.02. Heat 2, 1. Kathryn Jacinto, Maui Prep, 32.58, 2. Kaylie Ho, Kamehameha, 33.39; 3. Lilia Carden, Kalama, 36.99.
100 meters — Heat 1, 1. Sela Panuve, Kalama, 13.95; 2. Melinda Mafileo, Lokelani, 14.45; 3. Ale’a Cervantes, Kamehameha, 15.02. Heat 2, 1. May Molina, Lokelani, 14.05; 2. Shea Watanabe, Kamehameha, 14.46; 3. Amanda Heauser-Caires, Kalama, 15.40. Heat 3, 1. Kahea Poepoe, Kamehameha, 14.92; 2. Kiely Anricopolulos, Lokelani 15.46; 3. Nyasia Martinez, Kalama, 15.55.
50 meters — Heat 1, 1. Kiana Anakalea, Kalama, 7.61; 2. Kamahie Baricuatro, Kamehameha, 7.86; 3. Ocean Makekau, Lahaina, 8.21. Heat 2, 1. Lyric Love, Kalama, 7.40; 2. Dzana Alibegik, Lokelani, 7.90; 3. Leanna Kanemitsu, Kamehameha, 8.30. Heat 3, 1. Kawenda Dela Cruz-Costa, Kamehameha, 7.99; 2. Kiana Balthazar, Kalama, 8.05; 3. Mahina Ah-Sam, Lahaina, 8.31.
400 Relay — 1. Kalama 57.71, Kiana Anakalea, Kiana Balthazar, Lyric Love, Sela Panuve; 2. Kamehameha 58.08, Mallorie Vaught, Ale’a Cervantes, Shea Watanabe, Kahea Poepoe; 3. Lokelani 58.96, May Molina, Kiely Andricopolulos, Dzana Alibegic, Melinda Mafileo.
EDITOR’S NOTE: MauiNow.com Sports is not responsible for any misspelled names or errors in the results.