Maui    News & Information Hub
HEADLINE NEWS Weekly Newsletter
Sports

Seabury’s Grossman is Double-Gold Medal Winner

Share |
   May 14th, 2012 · 3 Disqus Comments ·
Facebook Comments
· Maui Sports

HPA's Zoe Sims (right) checks to see where Seabury Hall's Dakota Grossman is. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall's Dakota Grossman can sense HPA's Zoe Sims struggling and surges ahead. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall's Dakota Grossma finds one final burst , leaving little doubt as to who is No. 1. Photos by Rodney S. Yap.

By Rodney S. Yap

In a broken voice, the one she recognizes as “Dad,” Bobby Grossman fought back tears just long enough to tell his daughter, Dakota, “You did it. You did it on your own, with heart.”

The Seabury Hall track coach just witness the apple of his eye earn the unofficial title of best prep distance runner in the 50th state, now that she officially claimed the 1,500- and 3,000-meter runs at the Island Movers State Track and Field Championships.

The two-day meet concluded Saturday at Kea’au High School on the Big Island, where Grossman removed any doubt about who is No. 1.

“It was a happy, sort of crying moment,” responded Bobby, when asked to reflect on the sequence of events following her dramatic push to the finish line. It was that reconnection with his daughter as he was congratulating her that drew tears of joy, washing away the bitter defeat from a year ago.

The 1,500-meter victory was arguably the best race of the night as the field surged in 200-meter intervals and drew cheers from the standing-room-only crowd. Fans watched Grossman and nemesis Zoe Sims of Hawaii Preparatory Academy battle wit and stamina.

Grossman, the two-time state champion cross-county runner, put her signature on the girls 1,500 by overcoming the trappings of three Punahou girls and five Big Island Interscholastic Federation runners — including two of Sims teammates.

The competition had no idea that Grossman had been preparing for this race since Sims beat the Valley Isle runner on her home soil in 2011.

“I thought it was the race of the night the way it played out going back and froth like that,” the coach said.

It was Dakota’s epic jaunt down the final stretch that proved to swift for Sims, who suffered the same fate three weeks earlier when Seabury and Grossman were preparing their pre-race plan. The all-comers meet should have served notice to the competition.

Grossman’s winning time of 4 minutes, 43.53 seconds was 30 seconds faster than her previous best, and just five ticks shy of breaking the state record. Not surprising when you consider the stellar field of 12 hungry underclassmen.

“They tried to box her in a couple of times and Dakota would have to surge to get out of it. But she was ready. We’ve been preparing for that race for a year.

“We did a lot of speed work to get her ready, a lot of 50s.”

Grossman’s ability to burst trough traffic at a moments notice proved the superior skill set the sophomore from Upcountry Maui needed — over and over during the course of the four laps.

“She did it herself,” Coach Grossman said. “She was where she needed to be and had the ability to make a move. I told her before the race, if the weather is right, ‘Put the hammer down.’ ”

Sims was timed in 4:43.78, followed by Hilo’s Carmen Garson-Shumway in 4:46.41. The fast pace, eventually wore down the rest of he field, but all six medal winners finished under 5 minutes.

Grossman later won the 3,000 by 10 seconds, crossing the finish line in 10:45.64. She scored a league high 20 points.

Baldwin pole vaulter Kristine Felix capped her prep career with her third consecutive pole vault title, clearing the bar at 12 feet.  Teammate Amber Kozaki scored 13.5 points for a pair of third-place finishes in the pole vault (11-0) and long jump (16-10).

King Kekaulike junior Teianna Collins-Shirota was third in the discus (121-1) and Baldwin’s Alesha Martin  was third in the shot put (38-11).

Fourth-place medals went to Seabury’s Dylan Ross in the 800 (2:02.02) and Kamehameha Maui’s Ashley Wendt in the long jump (16-7.25).

Baldwin's 4x100 relay team finished third (50.66) and Kamehameha Maui was sixth (51.16). Photo by Rodney S. Yap.

 

Seabury Hall's Dylan Ross runs the anchor leg of the girls 4x400 relay.Photo by Rodney S. Yap.

MIL Girls State Finals Wrap-up

Total Points Scored: 76

Individual Qualifiers: 15 / 11 scored points

School (Athletes): Baldwin(6), Kamehmeha Maui (6), Seabury Hall (5), King Kekaulike (3), Maui High (1), Lahainaluna (1).

Individual Medals: 11 (3-1st, 4-3rds, 2-4ths, 1-5ths, 1-6ths)

Gold Medals: Pole vault, Kristine Felix, BH; 1,500, Dakota Grossman, SH; 3,000, Dakota Grossman, SH.

 

Top 5 Scorers / Performers

1. Dakota Grossman (SH) 21

2. Amber Kozaki (BH 13.5

3. Kristine Felix (BH)  11.5

King Kekaulike's Teianna Collins-Shirota placed in the girls discus at 121-01. Photo by Rodney S. Yap.

4. Alesha Martin (BH) 6

5. Teianna Collins-Shirota 6

 

Relays

Baldwin (3) 4×100 [Amber Kozaki, Kristine Felix, Pelemarie Buika, Caitlen Buen-Lucas]

Kamehameha Maui (6) 4×100 [Mahina Bantilan, Kianna Antonio, Marley Duncan, Makana Pundyke]

Seabury Hall (4) 4×400 [Kiana Smith, Elle Carvalho, Alyssa Bettendorf, Dylan Ross]

 

 

GIRLS FINAL TEAM SCORES

===============================================================================

1) Punahou School Girls        75.40     2) Iolani School Girls        54

3) Pearl City High School      40        4) Konawaena                  36.40

5) Baldwin                     34        6) Seabury Hall               29

7) Chrsitian Academy           28        8) Hawaii Prep                21

9) Le Jardin Academy           18        9) Kapolei High School        18

9) Leilehua High School        18       12) Kamehemeha Girls-Kapalama  14.40

13) Hawaii Baptist Academy      13.40    14) HILO                       13

15) Kauai Girls                 12       16) Mililani High School        8.40

17) Mid-Pacific Institute        8       18) Sacred Hearts Academy JV/   7

19) KING KEKAULIKE               6       19) Farrington High School      6

21) Kamehameha Schools Maui Ca   5       22) Waiakea                     4

22) Kailua High School           4       22) Moanalua High School        4

22) Waianae High School          4       22) Radford High School         4

27) Waipahu High School          2       27) Kaiser High School          2

27) Ka’u                         2       27) Kamehameha Schools Hawaii   2

27) Maui High                    2       32) Island Pacific Academy      1

 

Girls 100 Meter Dash

=================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals   Points

=================================================================================

Finals

1 Raion Black               JR Christian Academy      12.3h      12.48     10

2 Kayla Mitchell            SO Leilehua               12.4h      12.56      8

3 Diamond Briscoe           SO Pearl City             12.6h      12.74      6

4 Shayna Oliver             SR Farrington             12.4h      12.78      4

5 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          12.6h      12.88      2

6 Emalia Galdeira           SR Konawaena              12.5h      12.93      1

7 Chelsie Domingo           JR Kauai Girls            12.7h      13.08

8 Tyler Whitener            SR Radford                12.5h      13.15

 

Girls 200 Meter Dash

=================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals   Points

=================================================================================

Finals

1 Raion Black               JR Christian Academy      26.28      25.93     10

2 Diamond Briscoe           SO Pearl City             26.39      25.96      8

3 Kanoelani Yadao           JR HBA                    26.79      26.52      6

4 Jasmine McNair            JR Moanalua               27.22      26.67      4

5 Shayna Oliver             SR Farrington             26.66      26.69      2

6 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          26.63      26.73      1

7 Tyler Whitener            SR Radford                26.54      26.84

8 Rhiana Beauregard         SR Kailua                 26.95      27.12

Girls 400 Meter Dash

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Diamond Briscoe           SO Pearl City             58.84      57.60   10

2 Raion Black               JR Christian Academy      59.41      57.91    8

3 Kanoelani Yadao           JR HBA                    59.60      57.92    6

4 Alexis Damo               SR Sacred Hearts          59.97      58.61    4

5 Haley Faringer            JR Kaiser                 59.84      59.30    2

6 Kayla Bryan               JR Punahou              1:00.53      59.62    1

7 Isabelle Delgado          JR Moanalua             1:00.54    1:00.66

8 Tyler Whitener            SR Radford              1:00.19    1:02.29

 

Girls 800 Meter Run

================================================================================

Meet Record: * 2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Breanne Ball              SR Iolani               2:20.65    2:13.03*  10

2 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          2:25.46    2:13.45    8

3 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 2:24.35    2:18.81    6

4 Dylan Ross                SR Seabury              2:22.59    2:20.02    4

5 Alice Liggett             SO Mid-Pacific          2:24.02    2:22.12    2

6 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          2:22.49    2:23.29    1

7 Elli Brady                JR Punahou              2:25.52    2:24.57

8 Kiana Smith               FR Seabury              2:25.01    2:35.27

 

Girls 1500 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Dakota Grossman           SO Seabury              5:14.55    4:43.53   10

2 Zoe Sims                  JR Hawaii Prep          5:11.00    4:43.78    8

3 Carmen Garson-Shumway     10 Hilo                 5:10.46    4:46.41    6

4 Elli Brady                JR Punahou              5:14.42    4:50.71    4

5 Kristiana Van Pernis      SO Hawaii Prep          5:14.60    4:58.99    2

6 Mehana Sabado-Halpern      9 Hilo                 5:11.14    4:59.02    1

7 Mariah Haight             SO Hawaii Prep          5:14.62    5:05.83

8 Madison Morse             FR Mid-Pacific          5:10.48    5:05.84

9 Katelyn LaCamera          JR Leilehua             5:11.21    5:09.81

10 Tessa Baker               FR Radford              5:11.40    5:11.16

11 Hallie Lam                SO Punahou              5:14.76    5:12.20

12 Katie Brady               SO Punahou              5:17.35    5:25.15

 

Girls 3000 Meter Run

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Dakota Grossman           SO Seabury             11:19.9h   10:45.64   10

2 Melissa Wong              JR Punahou             11:25.2h   10:55.86    8

3 Maile Shigemasa           SO Pearl City          11:23.0h   11:09.65    6

4 Kelsie Kobayashi          SR Waiakea             11:36.7h   11:15.34    4

5 Keri Fujiwara             SR Waipahu             11:33.2h   11:18.50    2

6 Noe Lum                   SO Punahou             11:32.1h   11:18.72    1

7 Mariah Haight             SO Hawaii Prep         11:34.7h   11:26.16

8 Kai Hoshijo                9 KS – Kapalama       11:42.0h   11:27.43

9 Taylor Suwa               11 Mililani            11:37.2h   11:29.31

10 Jaime Durso               JR Punahou             11:36.8h   11:31.01

11 Kelsi Teramae             JR IPA                 11:29.6h   11:34.48

12 Tessa Baker               FR Radford             11:35.0h   11:52.95

 

Girls 100 Meter Hurdles

=================================================================================

Meet Record: * 14.71  2010        Zhane Santiago, Kahuku

Name                    Year School               Prelims     Finals   Points

=================================================================================

Finals

1 Kayla Mitchell            SO Leilehua               15.13      14.62*    10

2 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 15.01      14.75      8

3 Emalia Galdeira           SR Konawaena              14.73      14.81      6

4 Kawehi Louis-Diamond      JR Kauai Girls            15.92      15.84      4

5 Gabby Jamain              SO Punahou                16.05      15.91      2

6 Amirah Majied             SR IPA                    15.76      15.92      1

7 Raeana Anguay             SO Baldwin                16.27      16.48

8 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka’u                   16.27      16.49

 

Girls 300 Meter Hurdles

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Abrianna Johnson-Edwards  JR Iolani                 47.31      45.24   10

2 Ua Ruedy                  JR Konawaena              47.15      45.30    8

3 Megan Herndon             SR Punahou                46.88      45.84    6

4 Adrienne Jean Sylva       SR Pearl City             48.74      47.76    4

5 Lindsey Combs              9 Iolani                 48.38      48.24    2

6 Roxane Gaedeke            JR Seabury                48.96      48.30    1

7 Katie Case                SR Hawaii Prep            48.72      48.98

8 Raven Poepoe              JR KS – Maui              48.76      49.21

 

Girls 4×100 Meter Relay

================================================================================

School                                            Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Punahou School Girls                                50.34      49.27   10

2 Kauai Girls                                         50.39      49.95    8

3 Baldwin                                             50.67      50.66    6

4 Mililani High School                                51.04      50.96    4

5 Kamehameha Schools Hawaii Camp                      51.16      51.14    2

6 Kamehameha Schools Maui Campus                      51.47      51.16    1

7 Sacred Hearts Academy Jv/V                          50.36      51.21

– Iolani School Girls                                 50.13  DQ   Rule: 5-11-1

 

Girls 4×400 Meter Relay

================================================================================

Meet Record: * 4:00.08  2011        Punahou School

School                                            Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Iolani School Girls                               4:03.10    3:57.47*  10

2 Punahou School Girls                              4:10.00    3:58.43*   8

3 Pearl City High School                            4:11.10    4:04.28    6

4 Seabury Hall                                      4:09.90    4:06.67    4

5 Hawaii Prep                                       4:10.40    4:07.57    2

6 Mililani High School                              4:14.80    4:11.09    1

7 Radford High School                               4:12.00    4:12.44

8 Hilo                                              4:12.00    4:12.89

 

Girls Pole Vault

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Kristine Felix            SR Baldwin             11-09.00   12-00.00   10

2 Sammy Marumoto            SO Punahou             11-07.00   11-06.00    8

3 Amber Kozaki              JR Baldwin             12-03.00   11-00.00    6

4 Jasmine Padeken-Pasigan   SO Radford             10-00.00   10-06.00    4

5 Courtney Terashima        12 Mililani            10-00.00   10-00.00    2

6 Taylor-Ashley Moss        12 KS – Kapalama       10-06.00  J10-00.00    1

7 Victoria Rooks            SO Punahou              9-06.00    9-06.00

8 Sydney Forsyth            JR Punahou              9-00.00   J9-06.00

9 Kiana Yamat               SR Lahainaluna          9-03.00    9-00.00

9 Tiana Kaneakua            11 KS – Kapalama        9-00.00    9-00.00

9 Kaysea Hashizaki          JR King Kekaulike       9-06.00    9-00.00

12 Frede Hackbart            10 Mililani             9-00.00    8-06.00

12 Alyssa McGuire            11 KS – Hawaii          7-06.00    8-06.00

12 Heather Higashi           12 Mililani             8-00.00    8-06.00

12 Itara Sved-Wood           JR King Kekaulike       8-09.00    8-06.00

12 Amy Kimura                JR Iolani               9-00.00    8-06.00

Girls Long Jump

=================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals   Points

=================================================================================

1 Emalia Galdeira           SR Konawaena           16-09.00   18-01.75     10

2 Tori Houston              JR Punahou             16-11.75   17-04.00      8

3 Amber Kozaki              JR Baldwin             16-03.25   16-10.00      6

4 Ashley Wendt              SR KS – Maui           16-07.25   16-07.25      4

5 Marley Strand-Nicolaisen  JR Ka’u                16-05.00   16-05.00      2

6 Christine Tsai            SR Punahou             16-03.25   16-04.50      1

7 Kristine Felix            SR Baldwin             16-03.50   16-03.50

8 Mckenna Davidson          SR Kealakehe           16-02.75   16-02.75

 

Girls Triple Jump

=================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals   Points

=================================================================================

Finals

1 Emalia Galdeira           SR Konawaena           36-02.25   37-02.25     10

2 Christine Tsai            SR Punahou             34-10.50   35-11.75      8

3 Marie Moriwake            JR Mid-Pacific         35-10.00   35-10.00      6

4 Sonest Furtado            SO Waianae             35-04.00   35-09.75      4

5 Kacie Won                 SR Punahou             35-07.25   35-07.25      2

6 Carly Kan                 JR Punahou             35-00.75   35-06.75      1

7 Isabelle Delgado          JR Moanalua            35-01.00   35-01.00

8 Reanna Javinar            SR Kauai Girls         34-08.00   34-09.75

9 Alexia Blalock            JR Pearl City          34-08.00   34-08.00

 

Girls Shot Put

================================================================================

Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Charlinda Ioane           SR Kapolei             42-10.00   45-09.75*  10

2 Hannah Sherrill           SR Le Jardin           38-10.50   40-07.50    8

3 Alesha Martin             SR Baldwin             38-11.00   38-11.00    6

4 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS – Kapalama       38-01.00   38-01.00    4

5 Christina Lotulelei       JR Maui High           36-05.50   37-10.25    2

6 Patria Vaimaona           FR Kailua              36-05.75   36-05.75    1

7 Chantell Taito            JR Radford             36-04.50   36-04.50

8 Nicole Puaa               JR Waipahu             36-03.00   36-03.00

Girls Discus Throw

================================================================================

Name                    Year School               Prelims     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Hannah Sherrill           SR Le Jardin             152-06     152-06   10

2 Charlinda Ioane           SR Kapolei               128-04     128-04    8

3 Teianna Collins-Shirota   JR King Kekaulike        121-01     121-01    6

4 Elizabeth Vaea            SO Iolani                112-07     119-08    4

5 Patria Vaimaona           FR Kailua                110-00     119-04    2

6 Kahoa Mikaele             SO Kailua                112-00     118-10    1

7 Christina Lotulelei       JR Maui High             111-09     115-10

8 Kekahiliokalani Novikoff  10 KS – Kapalama         111-11     111-11

 

Girls High Jump

================================================================================

Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

1 Lauren Arakawa            SR Iolani               4-10.00    5-00.00   10

2 Savannah Marrotte         12 KS – Kapalama        5-00.00   J5-00.00    8

3 Christine Tsai            SR Punahou              5-04.00   J5-00.00    6

4 Amber Camody              12 Mililani             5-02.00    4-10.00    1.40

4 Emalia Galdeira           SR Konawaena            5-00.00    4-10.00    1.40

4 Lauren Levenson           SR HBA                  5-00.00    4-10.00    1.40

4 Cassidy Apo                9 KS – Kapalama        5-00.00    4-10.00    1.40

4 Alyssa Endo               SR Punahou              5-00.00    4-10.00    1.40

Sign Up To Our Weekly Newsletter 3 Disqus Comments
Facebook Comments
    Recommend This Article
    Related Stories

    Tags

    Comments
Editor's Note:Maui Now is an open forum and we welcome any views. However, please apply your sense of aloha when posting comments - remarks that are unnecessarily offensive will be blocked.

 
By publishing a comment, you are acknowledging that you are personally responsible for its contents.

  • Matt Holton

    Great story and coverage of the 1500 meters it was a very exciting race packed with energy. Awesome photos. 

  • David

    Thanks for keeping track of the Maui athletes- always greatful!

  • David

    Thanks for keeping track of the Maui Athletes- always grateful!


Loading Facebook Comments