Maui Sports

Baldwin Boys Dominate Yamamoto with Sprinter Kaopuiki

March 22, 2015, 4:51 PM HST
* Updated March 22, 8:28 PM
Listen to this Article
5 minutes
Loading Audio... Article will play after ad...
Playing in :00
A
A
A

Baldwin's Bailey Kaopuiki leads the field in the boys 100-meter dash Saturday at the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin’s Bailey Kaopuiki leads the field in the boys 100-meter dash Saturday at the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

By Rodney S. Yap

New season, same result.

As expected, the Baldwin High School boys and the Seabury Hall girls ran away with the team titles Saturday in the finals of the 62nd annual Satoki Yamamoto Invitational.

The annual spring-break track and field championship is the first scoring meet on the calendar and generally serves as an early-season preview to the Maui interscholastic League championships in May.

The Bears won nine of 16 events en route to 181.5 points, more than twice as much as the 88.5 total runner-up Oak Bay from Victoria, British Columbia put up. Maui High was third with 80.5, followed by King Kekaulike’s 58.

Baldwin's Bailey Kaopuiki won the boys 100 and 200, and anchored both the Bears' 4 x 100 and 4 x 400 relay teams in Saturday's finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin’s Bailey Kaopuiki won the boys 100 and 200, and anchored both the Bears’ 4 x 100 and 4 x 400 relay teams in Saturday’s finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury girls won its fifth straight Yamamoto championship, which began with the school’s first ever team title in the sport in 2011. The Spartans outscored runner-up Baldwin, 125 to 89. Oak Bay finished third with 72 points, followed by Kamehameha Maui’s 40.

Baldwin was led by junior sprinter Bailey Kaopuiki — one half of its 1-2 sprint punch — as the other half, senior Dylan Leigh, pulled out of the meet due to pain in his back.

According to Baldwin head coach Ardis Anguay, Leigh was warming up for the 100 when he felt tightness in his back. He gingerly walked off the field with the help of teammates following the boys 110-meter high hurdles and did not report to the clerk of course for second call.

Baldwin's La'akea Kahoohanohano-Davis takes a solid lead over Lahainaluna's Emerson Liburd. But the Lunas' hurdler caught Kahoohanohano-Davis midway through the 110-meter race en route to recording his fastest time ever in 14.57 seconds. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin’s La’akea Kahoohanohano-Davis takes a solid lead over Lahainaluna’s Emerson Liburd. But the Lunas’ hurdler caught Kahoohanohano-Davis midway through the 110-meter race en route to recording his fastest time ever in 14.57 seconds. Photo by Rodney S. Yap.

“We didn’t want to make things worse for him, so he sat out this meet. Hopefully when he returns, he’ll be 100 percent,” Anguay said. “He’s been battling injuries. “If it’s not one thing, it’s another, so we have to work that out first.”

Leigh was seeded No. 1 in the 100 after running a 10.97 in Friday’s trials. Kaopuiki, however, answered the challenge by lowering his own trials’ time of 11.01 with a winning time of 10.99. Three events later Kaopuiki anchored the Bears’ winning 4 x 100 relay in a season’s best 44.35 seconds. Kaopuiki held off the late charge by Lahainaluna’s ace Emerson Liburd as the Lunas were timed in 44.79.

Kaopuiki saved his best for the 200, blowing away the field in 22.09 seconds. His previous best in that event was the 22.50 he posted in Friday’s trials. Kaopuiki capped off the meet by running the last leg of the Bears’ winning 4 x 400 relay (3:40.43).

“Bailey ran well tonight, as expected.” said Anguay of his team-high 25 points. “He’s been working out hard since coming back about a week ago, after being really sick for a week.”

Maui High's Ryan Tang runs to victory in the boys 1,500 meters Saturday at the Yamamoto Tack & Field Facility. Photo by Zeida Roberts-Sarmiento.

Maui High’s Ryan Tang runs to victory in the boys 1,500 meters Saturday at the Yamamoto Tack & Field Facility. Photo by Zeida Roberts-Sarmiento.

The Bears scored in every event and swept the boys’ pole vault (22 points) with defending state champion Kainoa Tom going out at 14 feet. Teammate Sean Fukuhara was next at 13-6, followed by Jonathan You’s 13-0.

Baldwin is preparing to put itself in position to win its third state track and field championship and its first on the Valley Isle. The Bears claimed back-to-back boys state  titles in 2012-13 on the strength of Keelan Ewaliko’s sprint speed.

Jump specialist La’akea Kahoohanohano-Davis of Baldwin was a double winner in the long jump (21-10 1/4) and high jump (6-4). He won both events as a sophomore last year. He just missed on his second try at 6-6 in the high jump and landed a 23-foot-plus jump on his second attempt a week ago.

“Friday night was a good night for him, being that all of his marks in the jumps carried over,” Coach Anguay said. “Overall, as a team, I think the kids all did well.”

A week ago, Kahoohanohano-Davis made his season debut in the boys 110 meter high hurdles, capitalizing on a great start to finish a close second to defending state champion Liburd from Lahainaluna. Both hurdlers PR’d in 14.69 and 14.78, respectively.

Baldwin's Kainoa Tom struggled in the pole vault Saturday, but still led the Bears to a 1-2-3 sweep of the event in the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Baldwin’s Kainoa Tom struggled in the pole vault Saturday, but still led the Bears to a 1-2-3 sweep of the event in the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

Afterwards, Liburd said he was thinking about Kahoohanohano-Davis in the starting blocks.

“I was thinking about that, I knew he was going out there strong, but I think I’m the best at finishing, so that finish was great and to PR was surprising because I slipped on the second to last hurdle.”

Kahoohanohano-Davis, who loss to Liburd in the MIL championships last year 15.04 to 15.06, said he wasn’t in shape to sustain his early lead in the trials.

“I was trying to, but I started bogging a little about the sixth hurdle. And then I saw him stumble a little at the end and I tried to catch him.”

Liburd said he can’t wait to race Kahoohanohano-Davis again.

“It’s going to be great. I’m very psyched and I think I can do better. I messed up and but I’m going to go faster the next meet. I’m working for that perfect race.”

Saturday, Liburd proved he can run faster and did so midway through the race with Kahoohanohano-Davis enjoying a substantial 5-meter lead.

The Lahainaluna boys 4 x 400 relay team makes the first exchange in the finals of the Yamamoto Invitational. Photo by Rodney S. Yap.

The Lahainaluna boys 4 x 400 relay team makes the first exchange en route to a fourth-place finish in Saturday’s finals of the Yamamoto Invitational. The Lunas finished fifth in the boys team scoring with 48.5 points. Photo by Rodney S. Yap.

“I don’t have the strongest start, but I work hard at finishing,” said Liburd. “It felt like I was way behind. . . . knowing that I was down, I knew I had to do something and something quick. I thought about what my coach taught me, getting my arms out, and I feel like it helped.”

The Luna hurdler flipped the switch going into hurdle No. 6, snatching Kahoohanohano-Davis at the hurdle No. 7, while continuing to accelerate. Liburd ate up hurdles 8-9-10 in a blink of an eye, lowering his personal best time in the highs for the second time in as many races, and setting a new meet record of 14.57 in the process.

Liburd attributed his slow start to sore legs.

“My legs have been hurting since yesterday. I kind of hurt them in the trials. I’m going to ice them down right now and be ready for the 300s.”

Liburd stayed in beast mode and later ran away from the field in the 300 intermediate hurdles where he was timed in 40.70. A year ago, Liburd finished second in both hurdle races, clocking a 15.62 in the 110s and a 41.63 in the 300s.

Seabury Hall freshman Isiah Payne won the boys 400 meters in 54.34 seconds. Photo by Rodney S. Yap.

Seabury Hall freshman Isiah Payne won the boys 400 meters in 54.34 seconds. Photo by Rodney S. Yap.

As it stands, former Maui High standout Dana Navarro-Arias is the only MIL hurdler to run faster in the boys 110 highs on Valley Isle soil than Liburd’s 14.57. Navarro-Arias is the current state meet record holder in both the high hurdles at 14.44, and the intermediate hurdles at 38.10. Both marks are considered wind-aided.

Navarro-Arias set the meet records 16 years ago in 1999 at War Memorial Stadium. He is also one of five athletes to repeat in the 300 hurdles, winning as a junior in 1998 (39.70). In 2010, Ka’u hurdler Jacob Edwards established two of the next fastest times in the 110s (14.47) and 300s (38.27).

Liburd is only the sixth MIL boy to win the 110 highs (14.71) and the first from Lahainaluna. A win here at the state meet, May 15-16, would make him the first MIL hurdler to repeat as state champion in the high hurdles.

Baldwin beat Punahou, 66 1/4 to 66, in 2013 at Mililani High School to claim its second straight state track and field championship. In 2012, the Bears outscored King Kekaulike, 63 to 42. Na Alii finished third in 2013 with 58 1/2 points.

Oak Bay's Malcolm Harrison battles Kamehameha Maui's Keoni Frampton in the finals of the boys 800 meter run Saturday at the Yamamoto Invitational. Harrison beat Frampton down the stretch, 2:09.98 to 2:11.13. Photo by Rodney S. Yap.

Oak Bay’s Malcolm Harrison battles Kamehameha Maui’s Keoni Frampton in the finals of the boys 800 meter run Saturday at the Yamamoto Invitational. Harrison beat Frampton down the stretch, 2:09.98 to 2:11.13. Photo by Rodney S. Yap.

“We’re crossing our fingers. That’s the goal — winning the state title here — but we’re only a month into our season. We want our kids to come back healthy and we don’t want grades to be an issue. Right now, that’s part of the battle, if its not injuries, its school. The boys have a lot of work to do still, and they know that.”

The Bears are seeking their 10th consecutive MIL boys championship.

***

Other outstanding individual marks in the boys division:

* Maui High’s Atunaisa Vainikolo in the boys discus. Vainikolo improved from his previous best of 131-1 coming into the meet to 144-9 at Friday’s trials and then he won the event on Saturday with a toss of 153-5, which would have given him a gold medal at last year’s state championships.

* Oak Bay’s Jack Stanley set a new meet record in the boys 3,000 with a time of 9 minutes, 24.63 seconds. Stanley has already been timed in 9:04.00.

* Seabury Hall freshman Isiah Payne won the boys 400 meters in 54.34.

* King Kekaulike’s Jake Jacobs, a two-time state champion in the 400 (2013) and 800 (2014), has yet to compete this year.

               MIL Yamamoto Invitational Tack and Field Finals                
                 At Satoki Yamamoto Track & Field Facility                                  
                        Saturday, March 21, Results  
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Seabury Hall               125        2) Baldwin High School        89   
    3) Oak Bay                     72        4) Kamehameha                 40   
    5) King Kekaulike              34        6) Kihei Charter              32   
    7) Maui Prep                   31        8) Lahainaluna High School    27   
    8) Maui High                   27       10) Saint Anthony               8   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Baldwin High School Boys   181.50     2) Oak Bay                    88.50
    3) Maui High                   80.50     4) King Kekaulike             58   
    5) Lahainaluna High School     48.50     6) Kamehameha                 25   
    7) Seabury Hall                12        8) Kihei Charter               2   
                                 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  16.67      16.08Q  1 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           17.41      16.72Q  2 
  3 Cater, Hannah                Oak Bay                           17.89Q  1 
  4 Calilao, Maelisa             Maui High              17.98      18.27Q  2 
  5 Pacheco, Hali                King Kekaulike         19.42      18.70Q  1 
  6 Otto, Cassidy                Maui Prep              21.55      19.97Q  2 
  7 Yamamoto, Briana             Maui High                         18.92q  1 
  8 Ambrocio, Shanice            King Kekaulike                    21.56q  2 
  9 Saribay-Talana, Shaina       Llhs 2015              19.78      20.00   1 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  16.08      16.09   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall           16.72      16.56    8   
  3 Cater, Hannah                Oak Bay                17.89      17.93    6   
  4 Pacheco, Hali                King Kekaulike         18.70      18.46    4   
  5 Yamamoto, Briana             Maui High              18.92      18.55    2   
  6 Calilao, Maelisa             Maui High              18.27      20.34    1   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              14.69      14.58q 
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys           14.78      15.32q 
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              18.79      15.99q 
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           16.65      16.11q 
  5 Rabara, Michael              Maui High              17.98      17.67q 
  6 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           16.69      18.20q 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         18.52      18.67q 
  8 Lunes, Jarred                Llhs 2015                         19.33q 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              14.58      14.57   10   
  2 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys           15.32      15.31    8   
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              15.99      15.98    6   
  4 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           16.11      16.10    4   
  5 Rabara, Michael              Maui High              17.67      17.66    2   
  6 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           18.20      18.19    1   
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         18.67      18.66  
  8 Lunes, Jarred                Llhs 2015              19.33      19.32  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.35      13.23Q  2 
  2 Reynolds, Maya               Kihei Charter          13.15      13.27Q  1 
  3 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                13.40      13.55Q  3 
  4 Kimura, Mindy                Bears                             13.27Q  2 
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                        13.56Q  3 
  6 Nitta, Ani                   Kamehameha                        13.68Q  1 
  7 Casayuran, Alssie            Maui High              14.22      13.89q  1 
  8 Carvalho, Jenna              Seabury Hall                      14.05q  2 
  9 leader, Mandolyn             King Kekaulike         14.21      14.07   1 
 10 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             14.14   3 
 11 Hamakua, Kahakumele          Llhs 2015              14.18      14.18   2 
 12 Ames, Ally                   Oak Bay                13.90      14.30   3 
 13 Teneza, Jane                 Maui High                         14.51   3 
 14 Carillo, Brylee              Kamehameha                        14.54   1 
 15 Echiverri, Kristi            Maui High                         14.55   3 
 16 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                         15.11   2 
 17 Cuaresma, Bridgette          Llhs 2015              15.57      15.29   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          13.27      12.91   10   
  2 Kimura, Mindy                Bears                  13.27      13.33    8   
  3 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                13.55      13.33    6   
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall           13.23      13.37    4   
  5 Nitta, Ani                   Kamehameha             13.68      13.41    2   
  6 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha             13.56      13.76    1   
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           14.05      13.84  
  8 Casayuran, Alssie            Maui High              13.89      13.86  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Leigh, Dylan                 Baldwin Boys           11.13      10.97q  2 
  2 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           11.11      11.01q  1 
  3 Gatensby, Liam               Oak Bay                11.80      11.14q  1 
  4 Cravalho, Justin             Maui High              11.66      11.44q  3 
  5 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.75      11.48q  3 
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.79      11.63q  2 
  7 Jantzen, Finely              Oak Bay                11.80      11.66q  1 
  8 Martin, Damon                Kamehameha                        11.76q  2 
  9 Ribucan, Shane               King Kekaulike         12.03      11.84   2 
 10 Wagner, Austin               Llhs 2015                         11.93   3 
 11 Mochizuki, Max               Kihei Charter          12.05      11.98   3 
 12 Taberna, Brennan             King Kekaulike                    11.99   3 
 13 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                      12.05   2 
 14 Luis, Keenan                 Baldwin Boys                      12.21   1 
 15 Crozier, Justice             Kihei Charter          12.50      12.25   2 
 16 Lasater, Jake                Kihei Charter          12.24      12.25   3 
 17 Foronda II, Edmund           Maui High                         12.80   1 
 18 Chen, John                   Seabury Hall           15.37      15.05   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           11.01      10.99   10   
  2 Gatensby, Liam               Oak Bay                11.14      11.21    8   
  3 Taberna, Micah               King Kekaulike         11.48      11.47    6   
  4 Cravalho, Justin             Maui High              11.44      11.56    4   
  5 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015              11.63      11.68    2   
  6 Ribucan, Shane               King Kekaulike         11.84      12.07    1   
  7 Martin, Damon                Kamehameha             11.76      12.21  
  8 Jantzen, Finely              Oak Bay                11.66      13.41  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         5:11.85    5:04.14   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep            5:27.00    5:18.47    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall                    5:29.45    6   
  4 Craig, Emily                 Maui High                       5:44.50    4   
  5 Narayan, Alexa               Maui Prep            6:29.20    5:52.35    2   
  6 Gavigan, Lily                Kamehameha                      5:56.49    1   
  7 Santos, Krysta               Bears                6:36.01    6:37.38  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            4:29.69    4:39.11Q 
  2 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:35.15    4:42.46Q 
  3 Lyesin, Vlad                 Oak Bay                         4:43.26Q 
  4 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:43.89    4:44.79Q 
  5 renaud, richard              Kamehameha                      4:43.86Q 
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:46.20    4:46.04Q 
  7 Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:41.58    4:46.53q 
  8 Schull, Charles              Seabury Hall                    4:55.54q 
  9 Bio, Devin                   Baldwin Boys         4:47.74    4:55.63  
 10 Soo Hoo, Caleb               Baldwin Boys         5:05.70    4:57.99  
 11 Thorup, Shaye                Maui High            4:46.48    5:01.11  
 12 McCorriston, Brody           Maui High                       5:18.11  
 13 Harrison, Glen               Oak Bay                         5:22.87  
 14 Hodgins, Dexter              Oak Bay                         5:27.83  
 15 amaral, andrew               Kamehameha           5:36.06    5:38.99  
 16 Jorg, Kailiahi               Kihei Charter        5:24.23    5:45.92  
 17 Kepler, Josh                 Kihei Charter                   5:50.05  
 18 Tsang, Ian                   Seabury Hall                    6:25.65  
 19 Heerema, Nicholas            Seabury Hall                    6:27.73  
 20 Guerrero, Fredmariel         Llhs 2015                       6:45.27  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tsang, Ryan                  Maui High            4:39.11    4:27.43   10   
  2 Mackinnon, Eden              King Kekaulike       4:42.46    4:35.64    8   
  3 Aganos, Dalton               King Kekaulike       4:46.53    4:37.06    6   
  4 Lyesin, Vlad                 Oak Bay              4:43.26    4:39.80    4   
  5 Akiona, Po'okela             King Kekaulike       4:44.79    4:43.58    2   
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys         4:46.04    4:44.77    1   
  7 Bio, Devin                   Baldwin Boys         4:55.63    4:50.67  
  8 Schull, Charles              Seabury Hall         4:55.54    4:58.82  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kamehameha  'A'                                                53.73   10   
  2 Seabury Hall  'A'                                   54.11      54.03    8   
  3 Oak Bay  'A'                                                   54.17    6   
  4 Maui High  'A'                                      57.06      56.73    4   
  5 Lahainaluna High School  'A'                        58.12      58.55    2   
 -- King Kekaulike  'A'                                 55.34         DQ  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                       45.41      44.35   10   
  2 Lahainaluna High School  'A'                        45.57      44.79    8   
  3 King Kekaulike  'A'                                 53.87      45.53    6   
  4 Maui High  'A'                                      48.23      45.61    4   
  5 Oak Bay  'A'                                                   47.18    2   
  6 Kihei Charter  'A'                                  47.76      49.22    1   
 -- Seabury Hall  'A'                                                 DQ  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          59.57    1:02.81Q  1 
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:05.78    1:06.18Q  2 
  3 Eggemeyer, Ashley            Maui High                       1:07.86Q  1 
  4 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:07.52    1:11.24Q  2 
  5 Imonti, Tanitia              King Kekaulike       1:08.11    1:09.04Q  1 
  6 Enomoto, Nichelle            Maui High                       1:15.60Q  2 
  7 Winham, Veronica             Seabury Hall                    1:09.08q  1 
  8 Currence, Natasha            Llhs 2015            1:14.00    1:11.70q  1 
  9 Duquette, Erynn              King Kekaulike                  1:13.37   1 
 10 Otto, Cassidy                Maui Prep            1:16.48    1:18.33   2 
 11 Stenzel, Maggie              Kihei Charter                   1:21.92   2 
 12 Sarol, Ericka                Maui High                       1:28.33   2 
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter        1:02.81    1:00.85   10   
  2 Smith, Kiana                 Seabury Hall         1:06.18    1:05.09    8   
  3 Winham, Veronica             Seabury Hall         1:09.08    1:08.56    6   
  4 Hackett, Kayla               King Kekaulike       1:11.24    1:09.75    4   
  5 Currence, Natasha            Llhs 2015            1:11.70    1:12.49    2   
  6 Enomoto, Nichelle            Maui High            1:15.60    1:15.74    1   
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Payne, Isiah                 Seabury Hall                      55.42Q  3 
  2 frampton, keoni              Kamehameha                        56.28Q  1 
  3 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           54.79      56.59Q  2 
  4 Christie, Cole               King Kekaulike         56.06      55.98Q  3 
  5 Hottendorf, Quinn            Kamehameha                        56.59Q  1 
  6 Nam, Jonathan                Maui High              56.82      57.60Q  2 
  7 Nunez, Nathan                Maui High              56.61      56.07q  3 
  8 Paet, Aleksander             Baldwin Boys           54.50      56.84q  1 
  9 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           57.95      56.86   1 
 10 Felix, Kyle                  Baldwin Boys                      59.14   1 
 11 Almeida, Ian                 King Kekaulike         58.97      59.94   1 
 12 Abreu, Ian                   Seabury Hall                    1:00.30   2 
 13 Abreu, Frank                 King Kekaulike       1:03.64    1:01.65   2 
 14 Cadiz, Mark                  Maui High                       1:02.23   3 
 15 McCauley, Jacob              Oak Bay                         1:02.79   2 
 16 Lagos-Davison, Rio           Oak Bay                         1:04.13   3 
 17 Espiritu, Ronnie             Llhs 2015                       1:04.39   2 
 18 Lafey, Zillah                Llhs 2015                       1:05.28   3 
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Payne, Isiah                 Seabury Hall           55.42      54.34   10   
  2 Marquez, Kainalu             Baldwin Boys           56.59      55.25    8   
  3 Christie, Cole               King Kekaulike         55.98      56.70    6   
  4 Paet, Aleksander             Baldwin Boys           56.84      56.97    4   
  5 Hottendorf, Quinn            Kamehameha             56.59      57.31    2   
  6 Nam, Jonathan                Maui High              57.60      58.15    1   
  7 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           56.86      58.19  
  8 Nunez, Nathan                Maui High              56.07      58.75  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                             50.17q 
  2 Psotka, Andrea               Oak Bay                           51.63q 
  3 Pacheco, Hali                King Kekaulike         51.60      52.92q 
  4 Yamamoto, Briana             Maui High                         53.75q 
  5 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             54.09q 
  6 Fell, Christy                Seabury Hall           51.81      54.43q 
  7 Calilao, Maelisa             Maui High              58.44    1:02.73q 
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears                  50.17      50.16   10   
  2 Psotka, Andrea               Oak Bay                51.63      51.62    8   
  3 Pacheco, Hali                King Kekaulike         52.92      52.91    6   
  4 Yamamoto, Briana             Maui High              53.75      53.75    4   
  5 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                  54.09      54.08    2   
  6 Fell, Christy                Seabury Hall           54.43      54.42    1   
  7 Calilao, Maelisa             Maui Prep                       1:02.72  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              40.62      43.11Q  1 
  2 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           43.56      43.73Q  2 
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              44.40      43.84Q  2 
  4 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           46.03      46.44Q  1 
  5 Womack, Micah                King Kekaulike         48.20      46.81Q  2 
  6 Harrington, Alexander        Baldwin Boys           46.38      46.98Q  1 
  7 Aganos, Brock                King Kekaulike         46.46      46.87q  2 
  8 Rabara, Michael              Maui High              49.70      47.00q  1 
  9 amaral, jesse                Kamehameha             50.75      48.51   1 
 10 Yogi, Aaron                  Llhs 2015                         50.14   2 
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Liburd, Emerson              Llhs 2015              43.11      40.70   10   
  2 Natividad, Romeo             Baldwin Boys           43.73      42.57    8   
  3 Ranchez, Edilito             Maui High              43.84      44.07    6   
  4 Adachi, Brenden Cole         Baldwin Boys           46.44      45.27    4   
  5 Harrington, Alexander        Baldwin Boys           46.98      46.63    2   
  6 Aganos, Brock                King Kekaulike         46.87      46.76    1   
  7 Womack, Micah                King Kekaulike         46.81      47.93  
  8 Rabara, Michael              Maui High              47.00      48.46  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:25.70    2:36.92q  1 
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep                       2:42.00q  2 
  3 Winham, Veronica             Seabury Hall                    2:44.47q  3 
  4 Walin, Alissa                Seabury Hall                    2:45.23q  3 
  5 Gavigan, Lily                Kamehameha                      2:49.58q  2 
  6 Hackett, Kayla               King Kekaulike       2:48.82    2:49.78q  2 
  7 Narayan, Alexa               Maui Prep                       2:52.80q  1 
  8 Estomo, Elan                 Kihei Charter        2:59.52    2:58.34q  2 
  9 Shepherd, Sasha              King Kekaulike                  2:59.30   1 
 10 Echiverri, Kristi            Maui High            2:49.46    2:59.46   3 
 11 Advincula, Jaime             Maui Prep            3:03.00    2:59.89   1 
 12 Gil, Genesis                 King Kekaulike       2:57.04    3:06.02   3 
 13 Humber, Amber                Maui High                       3:06.52   1 
 14 Torrecer-Hutchins, Nicho     Maui High                       3:08.01   2 
 15 Chamberlain, Tori            Kihei Charter        3:07.75    3:11.13   1 
 16 Patch, Haylee                Llhs 2015            3:23.79    3:13.41   3 
 17 Santos, Krysta               Bears                3:17.14    3:14.49   2 
 18 Nabavi, Layla                Maui Prep            3:36.00    3:43.66   3 
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall         2:36.92    2:29.28   10   
  2 Johnston, Sophia             Maui Prep            2:42.00    2:35.96    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall         2:45.23    2:39.56    6   
  4 Winham, Veronica             Seabury Hall         2:44.47    2:46.94    4   
  5 Narayan, Alexa               Maui Prep            2:52.80    2:49.54    2   
  6 Hackett, Kayla               King Kekaulike       2:49.78    2:49.57    1   
  7 Gavigan, Lily                Kamehameha           2:49.58    2:50.17  
  8 Estomo, Elan                 Kihei Charter        2:58.34    2:51.04  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 frampton, keoni              Kamehameha           2:08.15    2:15.89Q  3 
  2 Harrison, Malcolm            Oak Bay              2:03.00    2:17.01Q  1 
  3 Aganos, Dalton               King Kekaulike       2:21.16    2:19.08Q  2 
  4 Paet, Aundre                 Baldwin Boys         2:18.01    2:16.31Q  3 
  5 Cooper, Jack                 Oak Bay              2:04.00    2:20.74Q  2 
  6 Ramos, Davescott             Baldwin Boys         2:36.79    2:34.77Q  1 
  7 Boland, Liam                 Oak Bay                         2:17.16q  3 
  8 Mackinnon, Eden              King Kekaulike                  2:17.79q  3 
  9 Davis, Morgan                Maui High                       2:28.02   2 
 10 Cullins, Elisha              Kihei Charter                   2:29.03   2 
 11 burkhart, luke               King Kekaulike                  2:32.40   3 
 12 Cremer, Darien               Baldwin Boys                    2:32.94   2 
 13 Schull, Charles              Seabury Hall                    2:35.66   2 
 14 Hema, Kainalu                Maui High                       2:40.65   1 
 15 Heerema, Nicholas            Seabury Hall                    3:07.34   1 
 16 Tsang, Ian                   Seabury Hall                    3:14.53   3 
 -- amaral, andrew               Kamehameha           2:32.89        DNF   1 
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Harrison, Malcolm            Oak Bay              2:17.01    2:09.98   10   
  2 frampton, keoni              Kamehameha           2:15.89    2:11.13    8   
  3 Cooper, Jack                 Oak Bay              2:20.74    2:12.51    6   
  4 Paet, Aundre                 Baldwin Boys         2:16.31    2:16.81    4   
  5 Boland, Liam                 Oak Bay              2:17.16    2:19.35    2   
  6 Aganos, Dalton               King Kekaulike       2:19.08    2:21.77    1   
  7 burkhart, luke               King Kekaulike       2:32.40    2:23.87  
  8 Ramos, Davescott             Baldwin Boys         2:34.77    2:32.56  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          26.54      27.10Q  1 
  2 Borthwick, Claire            Seabury Hall           27.87      27.60Q  2 
  3 Nitta, Ani                   Kamehameha                        28.08Q  3 
  4 Kimura, Mindy                Bears                             28.50q  3 
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                        28.73q  1 
  6 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                           28.83q  3 
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall                      29.11q  1 
  8 Bega, Elle                   Seabury Hall           28.86      29.13q  3 
  9 Casayuran, Alssie            Maui High              28.88      29.21   3 
 10 leader, Mandolyn             King Kekaulike         29.42      29.40   2 
 11 Eggemeyer, Ashley            Maui High                         29.52   3 
 12 Navarro, Kacy-Lynn           Bears                             29.86   2 
 13 Carillo, Brylee              Kamehameha                        30.17   2 
 14 Currence, Natasha            Llhs 2015              30.21      30.60   1 
 15 Hamakua, Kahakumele          Llhs 2015              31.27      30.64   1 
 16 Enomoto, Nichelle            Maui High              33.68      32.37   2 
 17 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                         32.42   2 
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Maya               Kihei Charter          27.10      27.10   10   
  2 Borthwick, Claire            Seabury Hall           27.60      27.77    8   
  3 Nitta, Ani                   Kamehameha             28.08      28.38    6   
  4 Kimura, Mindy                Bears                  28.50      28.95    4   
  5 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha             28.73      29.17    2   
  6 Charlesworth, Hannah         Oak Bay                28.83      29.18    1   
  7 Carvalho, Jenna              Seabury Hall           29.11      29.49  
  8 Bega, Elle                   Seabury Hall           29.13      32.13  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys                      22.50Q  3 
  2 Leigh, Dylan                 Baldwin Boys                      23.57Q  1 
  3 Nunez, Nathan                Maui High              24.07      24.27Q  2 
  4 Gatensby, Liam               Oak Bay                           23.49q  3 
  5 Cravalho, Justin             Maui High              23.63      23.77q  1 
  6 Boland, Josh                 Oak Bay                           24.47q  3 
  7 Vierra, Nathan               Maui High              24.93      24.66q  3 
  8 Ribucan, Shane               King Kekaulike                    24.80q  2 
  9 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                      24.88   1 
 10 Shirota, Jayden              Baldwin Boys           25.13      24.90   2 
 11 Mochizuki, Max               Kihei Charter          24.70      24.95   3 
 12 Lasater, Jake                Kihei Charter          25.20      25.25   1 
 13 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                        25.69   2 
 14 Pahukoa, Rip                 Seabury Hall           25.39      25.79   1 
 15 Crozier, Justice             Kihei Charter          26.05      25.82   2 
 16 Tihada, Justice              Llhs 2015                         26.02   3 
 17 Abreu, Ian                   Seabury Hall                      26.25   2 
 18 Dillon, Alex                 Oak Bay                           27.29   1 
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kaopuiki, Bailey             Baldwin Boys           22.50      22.09   10   
  2 Gatensby, Liam               Oak Bay                23.49      23.01    8   
  3 Cravalho, Justin             Maui High              23.77      23.54    6   
  4 Boland, Josh                 Oak Bay                24.47      24.17    4   
  5 Nunez, Nathan                Maui High              24.27      24.20    2   
  6 Ribucan, Shane               King Kekaulike         24.80      24.45    1   
  7 Vierra, Nathan               Maui High              24.66      24.46  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shipman, Ava                 Seabury Hall        11:10.10   11:17.82   10   
  2 deGoode, Sophie              Oak Bay                        11:45.09    8   
  3 Roskelly, Morgan             Oak Bay             11:30.00   11:57.03    6   
  4 Giron, Jules                 Maui High                      12:53.62    4   
  5 Mutzenberg, Sara             Seabury Hall                   12:54.97    2   
  6 Narayan, Alexa               Maui Prep           13:07.80   13:52.27    1   
  7 Estomo, Elan                 Kihei Charter                  14:13.32  
  8 Gavigan, Lily                Kamehameha                     14:21.41  
  9 Berdel, Briana               Maui High           13:31.61   14:23.34  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stanley, Jack                Oak Bay              9:04.00    9:24.63   10   
  2 McCulloch, Max               Oak Bay                         9:53.59    8   
  3 Mackinnon, Eden              King Kekaulike                 10:20.03    6   
  4 Giron, Deion                 Maui High                      10:36.39    4   
  5 Soo Hoo, Caleb               Baldwin Boys                   10:42.06    2   
  6 Cooper, Tyler                Baldwin Boys                   11:05.18    1   
  7 Vega, Dylan                  Maui High                      11:13.56  
  8 Tamanaha, Cy                 Baldwin Boys                   11:32.06  
  9 Hunt, Kekoa                  King Kekaulike                 11:33.84  
 10 Hansen, evan                 King Kekaulike                 12:29.20  
 11 Tsang, Ian                   Seabury Hall                   14:06.16  
 -- Heerema, Nicholas            Seabury Hall                        DNF  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Seabury Hall  'A'                                 4:29.60    4:29.86   10   
  2 Baldwin High School  'A'                                     4:40.72    8   
  3 Maui High  'A'                                    4:44.19    4:47.06    6   
  4 Lahainaluna High School  'A'                      4:37.73    4:47.09    4   
 -- Oak Bay  'A'                                                      DQ  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Baldwin High School Boys  'A'                     3:37.22    3:40.43   10   
  2 Maui High  'A'                                    4:22.50    3:44.38    8   
  3 Oak Bay  'A'                                                 3:44.47    6   
  4 Lahainaluna High School  'A'                                 3:46.25    4   
  5 Seabury Hall  'A'                                 4:00.06    3:50.61    2   
  6 Kihei Charter  'A'                                4:04.45    3:59.02    1   
  7 King Kekaulike  'A'                               4:03.58    4:02.53  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Henderson, Alexis            King Kekaulike        103-04      94-10q 
  2 Maea, Tanifa                 Bears                  95-01      90-00q 
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay                85-00      85-11q 
  4 Serena, Sophia               Kihei Charter          79-10      79-06q 
  5 Bailey, Sabryna              Llhs 2015                      78-09.75q 
  6 Farrar, Una                  Oak Bay                74-00      72-11q 
  7 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha             73-00      72-07q 
  8 Takitaki, Selaima            King Kekaulike         62-10   69-09.75q 
  9 Sheffer, Sydney              Oak Bay                           69-09  
 10 Kapisi, Kalia                Maui High                      61-03.50  
 11 nesmith, kelia               Kamehameha                     57-10.50  
 12 Valentin, Kaena              Llhs 2015                      57-08.75  
 13 Wilhelm, Sarah               Maui Prep              46-03   47-10.50  
 14 Serrano, Chaelynn-April      Llhs 2015                      38-00.75  
 
Event 21  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Henderson, Alexis            King Kekaulike         94-10      94-10   10   
  2 Maea, Tanifa                 Bears                  90-00      90-00    8   
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay                85-11      87-05    6   
  4 Farrar, Una                  Oak Bay                72-11      87-00    4   
  5 Serena, Sophia               Kihei Charter          79-06      79-06    2   
  6 Bailey, Sabryna              Llhs 2015           78-09.75   78-09.75    1   
  7 Takitaki, Selaima            King Kekaulike      69-09.75      73-01  
  8 Gonsalves, Mauliola          Kamehameha             72-07      72-07  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Vainikolo, Atunaisa          Maui High             131-01     144-09q 
  2 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys          122-06     135-01q 
  3 Vainikolo, Alex              Maui High                        134-01q 
  4 Rokic, Mak                   Oak Bay               135-00     132-00q 
  5 Taumua-Uini, Tavita          Maui High             121-00     118-01q 
  6 logotala, jonah              Kamehameha            117-11     114-00q 
  7 Fonohema-Hamamoto, Sidne     Baldwin Boys                      99-01q 
  7 Au-Haupu, Micah              Kamehameha                        99-01q 
  9 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys          103-05      99-00  
 10 Purdy, Nainoa                Kamehameha                        97-08  
 11 Parker, Jack                 Oak Bay                           81-00  
 12 Williams, Leo'n              King Kekaulike                    71-06  
 13 Hollingsworth, Dylan         Oak Bay                           67-00  
 14 Crozier, Storm               Kihei Charter          62-02      64-02  
 15 Miguel, Ian                  Kihei Charter          65-09      63-07  
 16 Rickard, Anthony             Saint Anthony          57-08      57-04  
 
Event 22  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Vainikolo, Atunaisa          Maui High             144-09     153-05   10   
  2 Rokic, Mak                   Oak Bay               132-00     148-07    8   
  3 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys          135-01     135-01    6   
  4 Vainikolo, Alex              Maui High             134-01     134-01    4   
  5 Taumua-Uini, Tavita          Maui High             118-01     133-07    2   
  6 logotala, jonah              Kamehameha            114-00     114-00    1   
  7 Au-Haupu, Micah              Kamehameha             99-01     101-07  
  8 Fonohema-Hamamoto, Sidne     Baldwin Boys           99-01      95-07  
 
Event 23  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patch, Maygan                Llhs 2015            8-00.00    7-06.00   10   
  2 Mattos, Destiny              Saint Anthony        7-06.00   J7-06.00    8   
  3 Walin, Alissa                Seabury Hall                    7-00.00    6   
 -- Horwood, Nicola              Oak Bay              9-10.00       FAIL  
 
Event 24  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tom, Kainoa                  Baldwin Boys        15-06.00   14-00.00   10   
  2 Fukuhara, Sean               Baldwin Boys        13-00.00   13-06.00    8   
  3 You, Jonathan                Baldwin Boys        13-00.00   13-00.00    6   
  4 Burger, Joseph               Maui High           11-06.00   11-06.00    4   
  5 Petruzelli, Marcel           Oak Bay                         9-06.00    1.50
  5 Arquero, Leon                Maui High                       9-06.00    1.50
  7 Hottendorf, Quinn            Kamehameha                      9-00.00  
  8 Cadiz, Mark                  Maui High                      J9-00.00  
  9 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                      8-06.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears               16-11.00   17-06.75q 
  2 Ames, Ally                   Oak Bay             14-03.00   15-06.50q 
  3 Fell, Christy                Seabury Hall        14-09.75   14-07.75q 
  4 Psotka, Andrea               Oak Bay                        14-06.00q 
  5 Johnson, Noelle              Bears                          13-10.75q 
  6 Casayuran, Alesha            Maui High                      13-00.50q 
  7 Patch, Haylee                Llhs 2015           11-06.00   12-07.25q 
  8 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015                      10-10.00q 
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears               17-06.75   17-06.75   10   
  2 Ames, Ally                   Oak Bay             15-06.50   15-06.50    8   
  3 Psotka, Andrea               Oak Bay             14-06.00   15-00.00    6   
  4 Fell, Christy                Seabury Hall        14-07.75   14-07.75    4   
  5 Johnson, Noelle              Bears               13-10.75   13-10.75    2   
  6 Casayuran, Alesha            Maui High           13-00.50   13-02.00    1   
  7 Patch, Haylee                Llhs 2015           12-07.25   12-07.25  
  8 Delos Reyus, Judy Ann        Llhs 2015           10-10.00   12-02.50  
 
Event 26  Boys Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        21-03.50   21-10.25q 
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        20-00.50   20-01.75q 
  3 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-03.25   19-08.25q 
  4 Martin, Damon                Kamehameha                     19-01.25q 
  5 Davis, Morgan                Maui High                      19-00.50q 
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           19-05.00   18-11.75q 
  7 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        18-03.00   18-08.75q 
  8 Christie, Cole               King Kekaulike      19-07.50   18-08.50q 
  9 Akahi, Kawika                King Kekaulike      18-02.00   18-02.50  
 10 Payne, Isiah                 Seabury Hall                   18-01.50  
 11 Fitterer, Johnny             Oak Bay                        17-00.00  
 12 Biga, Grayson                Maui High                      16-08.25  
 13 Shultz, Kyle                 Llhs 2015                      16-04.75  
 14 Baldonado, Tyerell           Kamehameha                     15-10.75  
 14 Espiritu, Ronnie             Llhs 2015                      15-10.75  
 16 Segundo, Kyle                Kamehameha                     15-09.75  
 17 Leong, Kai                   Oak Bay                        13-10.00  
 
Event 26  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys        21-10.25   21-10.25   10   
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        20-01.75   20-01.75    8   
  3 Brown, Corry                 King Kekaulike      19-08.25   19-08.25    6   
  4 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015           18-11.75   19-02.75    4   
  5 Martin, Damon                Kamehameha          19-01.25   19-01.25    2   
  6 Davis, Morgan                Maui High           19-00.50   19-00.50    1   
  7 Christie, Cole               King Kekaulike      18-08.50   18-08.75  
  8 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        18-08.75  J18-08.75  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Kaitlin               Bears                          34-09.50q 
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        31-08.00   33-10.00q 
  3 Johnson, Noelle              Bears                          31-05.75q 
  4 Bega, Elle                   Seabury Hall        33-00.00   31-03.00q 
  5 Patch, Maygan                Llhs 2015           30-00.25   30-05.75q 
  6 Kimura, Mindy                Bears                          26-11.00q 
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Smith, Kaitlin               Bears               34-09.50   34-09.50   10   
  2 Fell, Christy                Seabury Hall        33-10.00   34-01.50    8   
  3 Bega, Elle                   Seabury Hall        31-03.00   34-01.25    6   
  4 Patch, Maygan                Llhs 2015           30-05.75   32-02.75    4   
  5 Johnson, Noelle              Bears               31-05.75   31-05.75    2   
  6 Kimura, Mindy                Bears               26-11.00   26-11.00    1   
 
Event 28  Boys Triple Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        44-05.50   42-11.50q 
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys                   40-00.00q 
  3 Fitterer, Johnny             Oak Bay                        39-01.00q 
  4 Petruzelli, Marcel           Oak Bay                        36-08.25q 
  5 Petterson, Michael           Maui High                      35-03.00q 
  6 Parker, Jack                 Oak Bay                        35-02.00q 
  7 Shultz, Kyle                 Llhs 2015                      35-01.00q 
  8 Baguyo, Austin               Maui High                      35-00.50q 
  9 Ruiz, Rohel                  Baldwin Boys                   34-10.50  
 10 McKie, Jake                  King Kekaulike                 34-01.00  
 11 Guillermo, McNel             Maui High           35-02.50   32-11.00  
 12 Jackson, Marcus              King Kekaulike                 29-06.00  
 
Event 28  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Tamaki, Chase                Baldwin Boys        42-11.50   42-11.50   10   
  2 Aquino, Jocel                Baldwin Boys        40-00.00   40-04.25    8   
  3 Fitterer, Johnny             Oak Bay             39-01.00   39-01.75    6   
  4 Petruzelli, Marcel           Oak Bay             36-08.25   36-09.50    4   
  5 Petterson, Michael           Maui High           35-03.00   36-04.25    2   
  6 Parker, Jack                 Oak Bay             35-02.00   35-03.25    1   
  7 Shultz, Kyle                 Llhs 2015           35-01.00   35-01.00  
  8 Baguyo, Austin               Maui High           35-00.50   35-00.50  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Noelle              Bears                4-08.00    4-08.00   10   
  2 Narayan, Alexa               Maui Prep            4-04.00   J4-08.00    8   
  3 Fernandez-Roy, Kimani        Kamehameha                      4-06.00    6   
  4 Patch, Haylee                Llhs 2015            4-04.00   J4-06.00    4   
  5 Johnston, Sophia             Maui Prep            4-04.00    4-04.00    2   
  6 Pontes, Shayli               King Kekaulike                  4-02.00    1   
  7 Enomoto, Nichelle            Maui High                       4-00.00  
 
Event 30  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kahoohanohano-Davis, Ant     Baldwin Boys         6-00.00    6-04.00   10   
  2 Brown, Corry                 King Kekaulike       6-00.00    6-02.00    8   
  3 Liburd, Emerson              Llhs 2015            5-08.00    5-10.00    6   
  4 Lammer, Kevin                Llhs 2015            5-06.00    5-08.00    4   
  5 Daguio, Clarence             Maui High                       5-06.00    2   
  6 Domingo, Alan Lee            Llhs 2015            5-06.00    5-04.00    0.50
  6 Schwindler, Ryan             Baldwin Boys                    5-04.00    0.50
  8 Daguio, Nathan               Maui High                       5-02.00  
  8 Hanisch, Cameron             Seabury Hall                    5-02.00  
 10 Paet, Aleksander             Baldwin Boys         5-00.00    5-00.00  
 10 Johannkrecht, Marc           Oak Bay                         5-00.00  
 10 Green, Reece                 King Kekaulike                  5-00.00  
 10 Hirose, Ericson              Maui High                       5-00.00  
 -- Metoyer, Trey                King Kekaulike       5-00.00       FAIL  
 
Event 31  Girls Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Fisher, Grace                Maui High           31-11.00   32-03.50q 
  2 Damuni, selai                Kamehameha                     31-08.00q 
  3 Henderson, Alexis            King Kekaulike      31-08.00   29-08.00q 
  4 deGoode, Sophie              Oak Bay                        29-01.75q 
  5 nesmith, kelia               Kamehameha          27-05.25   27-07.50q 
  6 Maea, Tanifa                 Bears               28-01.75   26-07.50q 
  7 Bailey, Sabryna              Llhs 2015                      25-04.75q 
  8 Cater, Hannah                Oak Bay             29-00.00   25-01.00q 
  9 Serena, Sophia               Kihei Charter       26-11.00   24-07.00  
 10 Takitaki, Selaima            King Kekaulike      25-00.00   22-10.00  
 11 Ii-Kahakane, Leticia         Llhs 2015                      22-00.75  
 12 Kapisi, Kalia                Maui High                      21-02.50  
 13 Aguinaldo, M'Chelle          Llhs 2015                      20-08.75  
 14 Tawata, macie                Kamehameha          22-04.00   19-10.75  
 15 Wilhelm, Sarah               Maui Prep           20-11.50   17-02.00  
 
Event 31  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Damuni, selai                Kamehameha          31-08.00   34-07.00   10   
  2 Henderson, Alexis            King Kekaulike      29-08.00   32-03.25    8   
  3 deGoode, Sophie              Oak Bay             29-01.75   29-01.75    6   
  4 Maea, Tanifa                 Bears               26-07.50   28-01.00    4   
  5 nesmith, kelia               Kamehameha          27-07.50   27-07.50    2   
  6 Cater, Hannah                Oak Bay             25-01.00   26-11.00    1   
  7 Bailey, Sabryna              Llhs 2015           25-04.75   25-04.75  
 
Event 32  Boys Shot Put
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys        48-11.25   47-04.75q 
  2 logotala, jonah              Kamehameha          42-05.50   41-11.75q 
  3 Wright, Makana               Baldwin Boys                   40-08.75q 
  4 Au-Haupu, Micah              Kamehameha                     40-06.75q 
  5 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys        41-09.50   40-02.00q 
  6 Biga, Grayson                Maui High           36-11.00   39-05.50q 
  7 Smith, Javin                 Maui High                      38-02.00q 
  8 Purdy, Nainoa                Kamehameha                     36-04.75q 
  9 Anitema, Mahonri             Maui High                      35-03.00  
 10 Miguel, Ian                  Kihei Charter       23-05.00   25-11.00  
 11 Chen, John                   Seabury Hall        22-02.25   23-06.00  
 12 Crozier, Storm               Kihei Charter       22-03.50   23-00.00  
 
Event 32  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Laloulu, Kalauga             Baldwin Boys        47-04.75   47-04.75   10   
  2 logotala, jonah              Kamehameha          41-11.75   44-05.00    8   
  3 Hosino, Kaleohano            Baldwin Boys        40-02.00   43-04.00    6   
  4 Au-Haupu, Micah              Kamehameha          40-06.75   42-02.00    4   
  5 Wright, Makana               Baldwin Boys        40-08.75   40-08.75    2   
  6 Biga, Grayson                Maui High           39-05.50   39-05.50    1   
  7 Smith, Javin                 Maui High           38-02.00   39-01.50  
  8 Purdy, Nainoa                Kamehameha          36-04.75   37-09.50 

E-Mail Newsletters Receive daily or weekly updates via e-mail. Subscribe Now
News Alerts Breaking news alerts on your mobile device. Get the App

Comments

This comments section is a public community forum for the purpose of free expression. Although Maui Now encourages respectful communication only, some content may be considered offensive. Please view at your own discretion. View Comments